Nejlepší závodní a herní křesla s volantem tzv. Playseat

Nejlepší závodní herní sedačky Jak si užívat závodní hry a simulátory a dosáhnout maximální autentičnosti? Samozřejmě se správným vybavením. Základem je dobrý herní titul, výkonná platforma nebo herní počítač, který zajistí dokonalou grafiku. Taky perfektní bedny pro věrný zvuk a monitor či TV s pořádným rozlišením a kvalitní zobrazovací technologií. Ale to pořád není všechno.

Na gamepadu či klávesnici s myší si velkou jízdu neužijete. Stejně tak nebude ono sedět při brázdění okruhů na kancelářské židli. Řešením je tedy poctivé a parádní herní či přesněji závodní křeslo a u něj samozřejmě nesmí chybět ani volant nebo i pedály či řadicí páka. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě tomu, jak vybrat nejlepší herní sedačku s volantem a případně i dalším příslušenstvím.

Zabývat se budeme všemi důležitými parametry jak samotné sedačky, tak i zásadního příslušenství. Poradíme vám, jak se zorientovat v současném sortimentu a na co zaměřit pozornost. Zmíníme se o materiálech, zpracování i funkcích a vybavení. Neopomeneme ani otázku ceny či představení některých osvědčených značek. A samozřejmě se můžete těšit i na žebříček, ve kterém už najdete rovnou nejlepší konkrétní modely závodních sedaček. Rozhodně byste při výběru neměli podcenit ani význam uživatelských recenzí závodních sedaček s volantem anebo i obšírnějších a odbornějších testů.

Jaké jsou tedy nejlepší závodní křesla podle nás

  1. Playseat Evolution Pro Red Bull Racing Esports – nejlepší volba, navíc v barvách závodního týmu F1
  2. Next Level Racing F-GT Cockpit – skvělá alternativa Playseat
  3. Playseat Evolution – jedna z nejoblíbenějších závodních sedaček na trhu
  4. Playseat Challenge RC.00002 – nejlepší v poměru cena / výkon
  5. Wheel Stand Pro for Thrustmaster T300RS/TX/T150/TMX – oblíbený stojan bez sedačky

Nejlepší závodní a herní křesla s volantem

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Playseat Evolution Pro
Red Bull Racing Esports


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší závodní sedačka 

Závodní sedačka v barvách týmu F1 Red Bull Racing je vhodná pro ty, kdo závodí v esportech na pravidelné bázy. Nosnost do 122 kg a maximální výška jezdce 220 cm. Za nás nejlepší volba, pokud budget nerozhoduje.

Cena: cca 11000 Kč
Zjistit cenu
2.Next Level Racing F-GT Cockpit

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Alternativa 

Závodní sedačka pro náročné uživatele. Nastavitelná poloha volantu, řazení a pedálů. Kompatibilní se všemi herními konzolemi a PC. Vynikající kvalita, stabilita a pohodlí.

Cena: cca 11000 Kč
Zjistit cenu
3.Playseat Evolution

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Nejoblíbenější na trhu 

Playseat Evolution je používán i profesionálními jezdci esportů. Potah z kvalitního vinylu, podobný kůži. Možnost různých nastavení pro ideální pozici jezdce, volantu i pedálů. Lze částečně zbalit a ušetřit trochu místa.

Cena: cca 7000 Kč
Zjistit cenu
4.Playseat Challenge RC.00002

4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Cena / výkon 

Kompatibilní s většinou herních volantů na trhu. Potah je vyroben z alcantary. Sklopná technologie, bez nutnosti odmontovat volant. Za nás skvělá volba co se ceny a výkonu týče.

Cena: cca 4550 Kč
Zjistit cenu
5.Wheel Stand Pro for
Thrustmaster T300RS/TX/
T150/TMX


4.2 out of 5 stars (4,2 / 5)
 Pouze stojan bez sedačky 

Pokud nemáte místo na rozměrově větší závodní sedačku, můžete si pořídit tenhle stojan na herní volant a jezdit třeba na herní židli nebo sedací soupravě.

Cena: cca 3100 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat herní sedačku s volantem?

Ať už pořídíte závodní sedačku jako kompletní set s veškerým vybavením nebo si celek sestavíte sami z pečlivě vybraných komponent, vždy je logicky třeba věnovat samostatnou pozornost dílčím částem. V našem průvodci se tedy zvlášť zaměříme na vlastnosti a parametry sedaček a současně i volantů či dalšího vybavení.

Jak vybrat závodní sedačku?

Pojďme se první podívat na samotnou sedačku. Herní závodní sedačka je jednoznačně a na první pohled rozpoznatelné vybavení. Typický je samozřejmě její tvar a design, který svou formou věrně napodobuje sedačku v závodním voze. Zásadním rozdílem je pak (oproti běžnému hernímu křeslu) nepřítomnost kříže, tedy podvozku. Závodní sedačka má pevnou konstrukci.

To souvisí s dalším, ještě výraznějším bodem. Závodní sedačky mají speciální rám, který zajišťuje prostor pro upevnění volantu, pedálů či řadicí páky.

Proč si (ne)pořídit závodní sedačku?

Závodní sedačky jsou velmi specifické vybavení určené pro mimořádně zapálené milovníky závodních titulů. Poskytnou v tomto ohledu maximální komfort a věrohodnost. Pozice v křesle s volantem a pedály zkrátka maximálně „kopíruje“ polohu ve skutečném závodním voze. Tyto sedačky jsou perfektně stabilní i pro divoké akce, jsou odolné a typicky i polohovatelné a nastavitelné pro optimální ergonomii.

Nevýhodou je zde především fakt, že jde o prostorově velmi výrazné a neskladné zařízení, které je navíc poměrně drahé a jednoúčelové. U jiných her vám tato sedačka žádný zvláštní komfort nebo výhody neposkytne. Spíše naopak. Navíc je potřeba mít i adekvátní vybavení, minimálně v podobě dostatečně velkého monitoru nebo televize. Spojení závodní sedačky např. s notebookem opravdu velmi razantně omezí herní požitek. Závodní sedačky tedy jistě nelze považovat za zrovna obecně praktické, natož univerzální.

Materiály a konstrukce

Materiálové zpracován samotné kostry nebývá zvlášť rozmanité. Osvědčenou volbou je ocel. Ta zajistí vysokou stabilitu a odolnost. Výhodou je i cenová dostupnost materiálu. Nevýhodou naopak vysoká hmotnost konstrukce.

Poněkud zajímavější možnosti nabízí potahové materiály. Setkat se můžete s PVC a syntetickými tkaninami, umělou kůží i pravou kůží. Oblíbenou volbu představuje látka alcantara, která na dotyk připomíná velmi příjemný semiš. Hlavní předností je ale opravdu mimořádná odolnost.

Typickou vlastností konstrukce je nastavitelnost. Nejde jen o sklon opěradla, což je celkem samozřejmost, ale i o nastavení rámů pro upevnění příslušenství. To je logicky potřeba kvůli různým tělesným proporcím hráčů. Nastavit lze výšku a vzdálenost pedálů i volantu.

Závodní simulátor - volant

Rozměry

Rozměry sedačky s rámem je důležité sledovat kvůli dostupnému prostoru. Z praktického hlediska je důležitá i hmotnost, která se běžně počítá na desítky kilogramů. Je tedy poměrně značná. Jsou ale všechny sedačky univerzální – tedy použitelné pro „jezdce“ jakékoli výšky a hmotnosti?

Ano i ne. Díky možnostem nastavení jsou sedačky běžně téměř univerzální. Resp. nabízejí opravdu široký váhový a výškový rozsah pro uživatele. Často se dočtete, že sedačka je vhodná pro jezdce např. od 120 do 220 kg při hmotnosti od 20 do 120 kg. Do tohoto rozmezí se vejde většina dospělých, ba i značná část dětí. Přesto je vhodné tuto informaci sledovat.

Kompatibilita

Z logických důvodů se výrobci sedaček snaží o maximální kompatibilitu se všemi zásadními platformami (PS, Xbox, Wii, PC,…) a obvykle i s většinou nebo všemi na trhu dostupnými volanty a příslušenstvími. Opět je přesto vhodné si informaci o kompatibilitě zjistit.

Kam sedačku umístit?

Vzhledem k hmotnosti a ocelovému rámu lze doporučit použití speciální podložky. Koberec a tím spíše některé podlahové krytiny totiž mohou doznat újmy.

Cena a značky závodních sedaček

Řekněme si na rovinu, že závodní sedačky nejsou levný špás. Za samotnou sedačku (bez vybavení) zaplatíte od cca 4 tisíc do 8 tisíc Kč v rámci dostupné relace. Pokud chcete vyšší kvalitu, počítejte s investicí i 10 tisíc Kč a více. Exkluzivní sedačky stojí i desítky tisíc Kč.

Pokud jde o značky, mezi nejvýznamnější a nejosvědčenější rozhodně patří značka Playseat se skvělým výběrem i kvalitou. V závěsu se drží značka Next Level.

Jak vybrat volant a další příslušenství?

Herní volant je nezbytnou součástí závodní sedačky. Můžete proto pořídit hotový set, nebo si volant vybrat zvlášť, což je běžnější řešení. Nabídka kompletů je omezená. Na co se při výběru zaměřit?

Kompatibilita

V první řadě je třeba zkontrolovat kompatibilitu. Podobně jako sedačky bývají i volanty často široce kompatibilní – tedy propojitelné s většinou zásadních platforem a operačních systémů. Není to však takovým standardem. Existují i „exkluzivní“ volanty zaměřené na specifickou konzoli. Vyskytnout se mohou i jiné potíže. Např. kupujete-li třeba starší model volantu, nemusí být kompatibilita tak dobrá s novými verzemi platforem apod. Kompatibilitě tedy věnujte zvýšenou pozornost.

Rozsah otáčení

Když jste vyfiltrovali kompatibilní sortiment, můžete se přesunout dále. Důležitým parametrem je úhel otáčení. Tedy v jakém rozsahu lze s volantem točit. To značně ovlivní pocit ze hry a platí zde přímá úměra ceny a rozsahu pohybu.

Levné volanty zvládají jen rozsah kolem 200° nebo i méně. Rozsah 900° je velmi dobrý standard i u drahých modelů. Ty nejlepší pak nabídnou 1080° – tři plné otáčky kolem dokola.

Funkce a nastavení, tlačítka

Na volantech jsou typicky přítomné akční a funkční tlačítka jako na gamepadu. Je to logicke, potřebujete hru kompletně ovládat. Některé mají i všesměrový D-pad. Kromě toho se na volantu obvykle nacházejí i další programovatelná tlačítka. Počet tlačítek od méně než deseti po 15 i více.

Z funkcí je nejdůležitější zpětná vazba, která má především podobu různých vibrací. Ty pomáhají „pocítit“ terén a lépe reagovat na podmínky. Kvalita této zpětné vazby je pochopitelně extrémně rozmanitá. U některých starších a velmi levných modelů nemusí být vůbec.

Zpracování

Kov, plast i textilie či kůže. U kvalitních modelů převažuje ve zpracování zejména namáhaných částí kvalitní kov, například hliník. Převážně plastové zpracování je typické zejména u dostupnějších volantů. I plastové zpracování (pokud je použit kvalitní a silný materiál) však může být odolné. Na potahy volantu se pak používají různé materiály včetně kůže a koženky.

Další příslušenství

Další vybavení lze dokoupit samostatně, potažmo může být součástí setu s volantem nebo i kompletu se sedačkou. Nejčastějším vybavením jsou pedály. Bez nich by zážitek nebyl úplný. Na rámu je pro ně speciální místo. Pedály mohou být dva nebo tři (se spojkou). V takovém případě můžete uvažovat i o řadicí páce. Pro milovníky manuálního řazení jasná volba. Alternativou jsou řadicí páčky pod volantem. Poněkud specifickým příslušenstvím je pak ruční brzda, využijete ji při smycích a dalších kouscích.

Ceny a značky herních volantů

Opravdu velmi levné volanty pořídíte do cca 1500 Kč. Počítejte především s rozsahem do 200° a velmi chabou, jednoduchou zpětnou vazbou. Do 5 tisíc Kč lze vybírat z širokého sortimentu i velmi kvalitních volantů. Nad 5 tisíc Kč je výběr rovněž značný, osloví opravdu náročné zájemce o závodní hry.

Mezi výrobci volantů dominují značky jako Logitech či Thrustmaster. Nabízejí vynikající kvalitu a velký výběr. Z levnější „sorty“ lze jmenovat značky jako Genesis nebo Espranza.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové závodní sedačky. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího závodního herního křesla na trhu.