Sledování televize patří mezi oblíbené oddychové činnosti ve většině domácností. Tuto kratochvíli považuje většina z nás za samozřejmou součást našich životů. Dnes k tomu patří i plochá televize s širokou úhlopříčkou. K dalšímu vybavení se může počítat domácí kino nebo jiné řešení pro dokonalý zvuk, set-top-box i jiné krabičky a elektronika zkvalitňující televizní zábavu.
Ale je tu ještě jedna zásadní věc, bez které se neobejdeme. Pochopitelně je řeč o anténě. Právě ta zajišťuje, aby se do televize, a z ní k nám, dostal obraz a zvuk. Respektive jde o jednu z možností. V rámci ČR ovšem nejvíce preferovanou. V dnešním článku se proto zaměříme právě na výběr nejlepší venkovní TV antény DVB-T2. Pro porovnání vás ovšem seznámíme i s dalšími možnostmi příjmu TV signálu. Především se však budeme věnovat všem záludnostem a zákoutím výběru zmíněného typu přijímače. Zabrouzdáme i do cenových relací a některé ověřené výrobce a značky vám představíme v krátkých recenzích.
Anténa je nezbytnou nutností pro příjem pozemního digitálního vysílání označovaného jako standard DVB-T, resp. DVB-T2. Co to vlastně znamená, to si řekneme později. Ne vždy je nutné pořízení vlastní antény. Někteří (a není jich málo) šťastlivci žijí např. v bytových domech se společnou anténou, která obvykle zajišťuje vysoce kvalitní a silný signál.
Pokud se však nacházíte v méně výhodné situaci a musíte si příjem zajistit coby samostatná jednotka, bude pro vás investice do antény nejspíše nutností. Tedy pokud si chcete dopřávat pozemní digitální příjem. Dobrou zprávou je, že pořízení antény ve skutečnosti nemusí představovat žádnou zásadní čáru přes rozpočet. Tato zařízení lze pořídit za relativně rozumné ceny. Zvlášť uvážíte-li jak dlouho a často vám budou sloužit. To ale neznamená, že výběr je zcela snadný. Anténa musí především fungovat a posílat k vám obraz a zvuk v takové kvalitě a množství, jak potřebujete nebo chcete. Proto je nutné při výběru sledovat několik zásadních parametrů.
V dnešním článku najdete nejenom průvodce výběrem TV antény, ale taky rovnou žebříček nejoblíbenějších modelů. Některý z nich možná naplní vaše nároky. Za pozornost stojí i různé recenze venkovních TV antén a testy kvality. I ty mohou napovědět, zda jde o optimální volbu.
Nejlepší televizní DVB-T a DVB-T2 antény na trhu podle nás
Název produktu | Obrázek | Cena (od) | Recenze | |
---|---|---|---|---|
3. | Emos EM-27LTE | (5 / 5) | Náš vítěz. Dobře hodnocená venkovní anténa se ziskem 16 dB. Jednoduchá montáž a instalace. | Zjistit cenu |
2. | Emos EM-9016C | (5 / 5) | Nejprodávanější všesměrová anténa pro příjem digitální televizního vysílání DVB-T, DVB-T2 a FM rádia. Jednoduchá instalace do několika minut. | Zjistit cenu |
4. | Televés DAT BOSS TFORCE LTE 700-5G Ready | (5 / 5) | Televizní anténa venkovní, DVB-T a DVB-T2, zisk 42 dBi, příjem v úhlu 30°, horizontální a vertikální polarizace, LTE filtr, bez adaptéru. Skvělá volba do odlehlých oblastí. | Zjistit cenu |
1. | EVOLVEO Jade 3 LTE | (4,9 / 5) | Umí DVB-T, DVB-T2, DAB, DAB+ a FM, zisk 48 dBi, příjem v úhlu 360°, horizontální a vertikální polarizace, F konektor a IEC konektor, LTE filtr a zesilovač, příjem z více vysílačů, vodotěsnost, s adaptérem. | Zjistit cenu |
5. | Solight HN55 | (4,8 / 5) | Kvalitní UHF logaritmicko-periodická anténa se zabudovaným zesilovačem vhodná pro signál DVB-T2. Zisk 22 dB. Nejlepší v poměru cena/výkon. | Zjistit cenu |
6. | Emos EM-20G/Z | (4,8 / 5) | Aktivní logaritmická anténa s vysokým ziskem (32 dB). Vhodné i do oblastí kopců či pod střechu. Skvělé recenze uživatelů. | Zjistit cenu |
Obsah článku
Jak vybrat venkovní TV anténu DVB-T2?
Samotný výběr antény může být trochu ošemetný. V první řadě je třeba zvážit, zda skutečně toužíte po pozemním vysílání. Můžete sáhnout i po alternativách, jako je satelitní příjem, kabelovka či internetová televize. Pokud jste rozhodnutí, je nutné soustředit se na parametry jako zisk, frekvenční rozsah, polarizace, ale i další faktory, funkce a vlastnosti. O těch podstatných se níže dozvíte vše potřebné.
DVB-T/T2 vs. alternativy
Pozemní digitální vysílání
Neboli Digital Video Broadcasting – Terrestrial (DVB-T) je u nás preferovanou, ale rozhodně ne jedinou možností přijmu TV vysílání. Signál zprostředkovávají veřejné vysílače rozprostřené po celém území naší země. Pokrytí je velmi slušné a s dobrým vybavením je možné ho chytat na většině území naší země. Ne vždy však ve stejné kvalitě, spolehlivosti a stejném rozsahu. Právě pořízením optimální antény můžete možnosti příjmu značně zlepšit.
Velkou výhodou je, že toto vysílání je zdarma. Neplatí se žádná paušální částka. Potenciálně může přitom dosáhnout solidní kvality a počtu kanálů. Nová generace signálu (T2) v kombinaci se správným vybavením navíc umožní využívat i některé další výhody a funkce.
DVB-T vs. DVB-T2: jakou anténu potřebujete?
Přechod ze standardu vysílání T na T2 se uskutečnil nedávno a běžela kolem něj letitá a divoká debata. DVB-T2 je zkrátka novou generací signálu. Měl nabídnout lepší kvalitu obrazu i zvuku, silnější příjem a některé další možnosti. Vyžadoval ovšem kompatibilní zařízení, které ne každý měl – a to set-top-box nebo iDTV připravené na DVB-T2 signál.
Set-top-box je „krabička“, která se k televizi připojí a zajistí rozkódování signálu a může zvládat i další funkce. Cena začíná někde na 500 Kč. Dražší modely však mohou poskytnout pokročilejší funkce. IDTV je pak televize, která již má takovýto tuner integrovaný. To je jistě pohodlnější, ale pokud nechcete kupovat novou televizi, set-top-box stačí.
A jak je to z hlediska antény? Zde k žádné změně v principu nedošlo. T2 je stále totéž pozemní digitální vysílání, jen nová verze. Zachytí ho tedy anténa pro pozemní vysílání. Rozkódování nové verze je pak právě v rukou dalšího zařízení. Zmíněného kompatibilního set-top-boxu nebo iDTV.
Kabelová, satelitní či internetová televize?
Alternativou k DVB-T vysílání může být například kabelovka, satelit anebo i internetová televize. To jsou v současnosti zřejmě nejběžnější možnosti.
Satelitní vysílání (DVB-S2) nabízí jistou nezávislost, možnost obrovského počtu programů (včetně zahraničních) ve vysoké kvalitě – a to i tam, kde je špatný signál pozemního vysílání. Třeba v odlehlých oblastech. Satelit ale vyžaduje více vybavení, složitější instalaci a i provoz je dražší, protože je třeba zvolit poskytovatele a platit tarifní poplatek dle volby. Spíše se tedy vyplatí náročnějším zájemcům.
- Oblíbený poskytovatel satelitního vysílání je například: Skylink.cz
Kabelové vysílání (DVB-C) nabízí bezesporu nejstabilnější vysílání nezávislé na terénu, počasí apod. s vynikající kvalitou obrazu i zvuku a potenciálně obrovskou paletou programů. Není však všude dostupné a pořízení i provoz patří mezi dražší, ne-li dokonce nejdražší řešení.
Internetová televize (IPTV) využívá k šíření internetové připojení. TV můžete „provozovat“ na počítači, mobilu i klasické TV (musí být kompatibilní nebo je třeba set-top-box). IPTV může nabídnout skvělé množství programů i funkcí (samozřejmě opět záleží na poskytovateli a zvoleném tarifu) a vysokou kvalitu. Nevýhodou je opět pravidelná platba za provoz a taky například zátěž na internet. Pro plynulý provoz je třeba dostatečně rychlé připojení.
- Oblíbený poskytovatel internetové televize je například: IPTV Skylink
Venkovní vs. pokojová anténa
Dnešní článek věnujeme primárně venkovním anténám, ale před pořízením je třeba znát obě možnosti a zvolit tu správnou. Rozdíl je v principu jednoduchý a logicky zřejmý. Pokojové antény jsou menší a mají slabší dosah.
Hodí se do míst, kde je signál a příjem silný. Obecně jsou to především velká města, ale situace není tak jednoduchá. Záleží i na členitosti terénu, překážkách apod. Pokud vám například stíní velké budovy nebo v blízkosti dochází k silnějšímu rušení, může pokojová anténa chytat signál hůře.
Venkovní anténa je pak výkonným řešením, které ocení náročnější zájemci a samozřejmě obyvatelé odlehlejších oblastí, kde je příjem celkově slabší. Nejvýkonnější antény mají za optimálních podmínek (terén, počasí) dosah i 200 km. Paradoxně nejsou nutně dražší než pokojové. Venkovní varianta ale vyžaduje vhodné místo k montáži. Pokud tato možnost je, dá se říct, že pořízení venkovní antény je obecně lepší volba.
Zisk antény
Výrobci obvykle neuvádějí dosah antén v km, protože jde o příliš ošemetnou záležitost. Zastupuje ho parametr nazývaný jako zisk, který právě nejvíce svědčí o výkonnosti antény. Zisk se udává v jednotkách dB a ovlivní kvalitu příjmu a platí, že čím vzdálenější vysílač nebo obecně horší podmínky, tím by tato hodnota měla být vyšší.
Ale pozor. Přichází totiž zádrhel v podobě nejrůznějších manipulací s tímto parametrem. Ve výsledku spousta výrobců uvádí i zcela nereálné hodnoty. Typicky u tzv. „aktivních“ antén s integrovaným zesilovačem výrobci sčítají hodnoty zisku antény a zesilovače a uvádějí nadsazené až nesmyslné hodnoty – nezřídka 40 dB a více.
Tyto nové aktivní antény, které poznáte podle menší anténové části a větší části se zesilovačem, jsou přitom v reálu nezřídka slabší než poctivější klasické modely uvádějící mnohem nižší zisky. Velmi solidní reálný zisk se pohybuje kolem 18-20 dB. Vyšší (a zvláště výrazně vyšší) hodnoty už mohou být spíše podezřelé. Velkou pomocí mohou být různé srovnávací testy venkovních TV antén.
Frekvenční rozsah a kanály
Každý kanál operuje na určité frekvenci a standardem je u nás rozsah kanálů 21 až 69, což odpovídá frekvenčnímu rozsahu 482 až 786 MHz. Kvalitní, plnohodnotná anténa by tedy měla pokrývat celé toto rozmezí. Mnoho antén – zejména levnějších – takový rozsah nenabídne.
Neznamená to, že jsou k ničemu, jen se musíte smířit s určitým omezením kanálů. Pokud jste nároční, hledejte anténu s velkým (plným) rozsahem. Některé nabízejí i rozsah širší.
Polarizace antény
Polarizace je další parametr, který stojí za pozornost. Jsou dvě možnosti: horizontální a vertikální. V zásadě platí, že vertikální polarizace signálu se užívá ve velkých městech. Na většině území jde o polarizaci horizontální.
Funkce a vybavení
Jaké zajímavé a praktické vlastnosti či funkce může anténa mít? Velmi užitečnou a častou funkcí je 4G/LTE filtr, který dokáže potlačit rušivé internetové signály na některých společných frekvencích. Pokud by vám měla anténa zajistit i příjem rádiových stanic, měla by nabízet i FM příjem, případně DAB, který je digitální alternativou FM. Milovníci vysoké kvality obrazu pak jistě ocení podporu 4K (UHD) rozlišení.
Konektor
Jak zapojit anténu? V zásadě jsou dvě možnosti. Za prvé IEC konektor, který se zapojuje přímo do set-top-boxu či televize. Druhou možností je F konektor pro spojení s koaxiálním kabelem. Druhá varianta je preferovaná, nabídne stabilnější a kvalitnější příjem. Je i odolnější.
Ceny venkovních antén
Kolik vás vlastně bude stát pořízení kvalitní venkovní antény? Ceny začínají na poměrně velmi příznivých částkách a zásadně se neliší od cen pokojových modelů.
Antény do 400 Kč
Levné modely, a přesto velký výběr. Některé antény lze pořídit i pod 200 Kč. Reálný zisk se však pohybuje spíše do 10 až 12 dB. Nejsou proto vhodné do míst s příliš slabým signálem. Oblíbené jsou značky jako Tesla, Solight či Emme.
Antény do 900 Kč
Největší výběr. Většina nejprodávanějších venkovních antén. Zisk může být velmi slušný – reálně běžně do 16 i 18 dB. Možná i více. Mezi velmi oblíbené patří např. značka Emos.
Antény nad 900 Kč
Antény s vysokou výbavou a obvykle i ziskem vhodné pro náročnější uživatele a do odlehlých oblastí. Mezi oblíbené patří značka Angular nebo třeba Evolveo.
Nejlepší značky venkovních DVB-T2 antén
Kterou značku antény zvolit? Zde je výběr několika spolehlivých výrobců…
- Emos – Jedna z nejoblíbenějších značek. Výborný výběr a hodnocení. Převažuje střední cenová relace.
- Emme – Oblíbená značka, která nabízí i velmi levné modely. Nechybí ale ani dražší kusy. Vysoký poměr ceny a kvality. Vynikající hodnocení.
- Solight – Především levnější antény. Patří k žádaným a hodnocení jsou obecně velmi solidní.
- Angular – Skvěle hodnocené antény s vysokým reálným ziskem. Menší výběr a spíše dražší až drahé modely.