V dnešním článku jsme se zabývali nejlepšími mobily pro seniory, jejichž výběr není nikdy jednoduchý. Přestože se i mezi babičkami a dědečky najdou techničtí fanoušci, kteří hravě zvládají nejnovější a nejmodernější technologie, neplatí to samozřejmě u všech.
Mnozí jsou kolikrát šťastní, že zvládnou telefon odemknout a zavolat si, ale třeba napsat SMS je pro ně už nadlidský výkon a u mnohých naprosto nepředstavitelný. Pokud se budete rozhodovat o koupi telefonu pro své prarodiče, rozhodně musíte zohlednit takové vlastnosti, které budou důležité pro ně, nikoliv pro vás. Tím jsme se řídili i my, když jsme se rozhodli zjistit, které vlastnosti jsou u mobilů pro seniory nejdůležitější.
Zásadním prvkem je u takového telefonu jeho jednoduchost, tzn. snadné ovládání a také velká tlačítka. Babička, která už hůře vidí, určitě nebude řešit, jestli má telefon moderní operační systém s hromadou aplikací, pro ni bude důležité, že si bude moci snadno a rychle zavolat, kdyby se jí třeba udělalo nevolno, případně poslat SMS, když třeba bude potřebovat vyzvednout někde, kde se nesmí telefonovat.
Zcela nedůležitý je i fotoaparát, navíc u tohoto typu telefonů není rozlišení nijak kvalitní. Pro seniory je mnohem jednodušší používat klasický fotoaparát, ten se jim ovládá moc dobře. S ohledem na to, že řada seniorů je v pokročilejším věku a hůře vidí, zaměřili jsme se také na to, aby byl u telefonu velký a hlavně čitelný displej.
Praktické a často velmi přínosné je i tlačítko SOS, jehož prostřednictvím lze zvládnout více funkcí. Může poslat SMS na předem vybraná čísla, zavolat na záchrannou službu a některé zvládnou i poslat polohu, která ukáže, kde se uživatel s mobilem nachází. Z dalších vlastností jsme zohlednili hlasitost vyzvánění, dlouhou výdrž baterie a odolnost.
Jaký koupit telefon pro seniory? Pojďme se na to společně podívat.
Nejlepší telefony pro seniory na trhu podle nás
Pořadí | Název produktu | Hodnocení | Cena | Recenze |
---|---|---|---|---|
1. | Evolveo EasyPhone XD ![]() | 100 % ⭐ | 1090 Kč | Číst recenze |
2. | CPA Halo 18 ![]() | 99 % ⭐ | 1090 Kč | Číst recenze |
3. | CPA Halo 11 ![]() | 98 % ⭐ | 990 Kč | Číst recenze |
4. | Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB + BIG Launcher | 97 % ⭐ | 3380 Kč | Číst recenze |
5. | CPA HALO 15 ![]() | 95 % ⭐ | 1250 Kč | Číst recenze |
6. | Aligator A321 Senior ![]() | 94 % ⭐ | 700 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
- Nejlepší telefony pro seniory na trhu podle nás
- 1. Evolveo EasyPhone XD – nejlepší telefon pro seniory na trhu podle nás
- 2. CPA Halo 18 – skvěle hodnocený seniorský telefon
- 3. CPA Halo 11 – nejprodávanější mobil pro seniory na trhu
- 4. Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB + BIG Launcher – nejlepší chytrý dotykový mobil pro seniory
- 5. CPA HALO 15 – nejlepší telefon pro nedoslýchavé seniory
- 6. Aligator A321 Senior – nejlepší levný telefon pro seniory a důchodce
- Jak vybrat mobil pro seniory?
- Kolik stojí telefon pro seniory? Cena
- Jaké značky nabízejí telefony pro seniory?
- Nejprodávanější mobily pro seniory
1. Evolveo EasyPhone XD – nejlepší telefon pro seniory na trhu podle nás

Všechny zásadní informace se zobrazují na barevném a velmi kontrastním displeji s úhlopříčkou 2,3″. Baterie má velkou kapacitu, takže v nabitém stavu vydrží dlouho (pohotovostní režim je až 300 hodin) a nemusí se nabíjet každý večer jako u dražších telefonů.
Maximální pohodlí při nabíjení poskytuje nabíjecí stojánek, do kterého se jen telefon zasune a už se nabíjí. Uživatelské prostředí je velmi jednoduché a naprosto dostačující pro ty uživatele, kteří chtějí zejména volat či psát SMS, ale najdou se i další základní služby.
Na zadní straně je SOS tlačítko, které umí zavolat až na 6 telefonních čísel. Přední strana telefonu je vyzbrojena tzv. M tlačítky (M1, M2 a M3), ty jsou určeny pro rychlé zavolání na nejoblíbenější kontakty.
Tento kvalitní mobil pro seniory umí mnohem víc než jen volat či posílat zprávy. Dá se v něm poslouchat oblíbená hudba pomocí hudebního přehrávače. Nechybí ani 3,5 mm vstup pro připojení sluchátek. Fotoaparát pořídí fotky v kvalitě 1,3 Mpx, které lze uložit na microSDHC kartu.
Co potěší
- přehledné ovládání
- skvělé recenze zákazníků
- dobrá cena
- velká písmena
- kontrolka upozorňující na příchozí SMS či nepřijatý hovor
- skvělá výdrž
Co zamrzí
- hůře se odnímá zadní kryt
2. CPA Halo 18 – skvěle hodnocený seniorský telefon

3. CPA Halo 11 – nejprodávanější mobil pro seniory na trhu

CPA Halo 11 má stylový design, pěkné zpracování a velmi dobrou úroveň kvality. Disponuje opravdu velkými tlačítky, která jsou na dotek velmi příjemná a jemná, takže se na ně dá dost rychle zvyknout, navíc tato tlačítka dostala schopnost mluvit.
Kdo hledá dokonalý poměr cena / výkon, pak našel skvělého adepta. Za dobrou cenu získáte zařízení, jehož výhodou jsou přednosti, jež mnohá zařízení v této či podobné cenové kategorii vůbec nemají. CPA Halo 11 je dokonale přehledný a jeho použití je naprosto jednoduché. Snadno si s ním poradí i ti jedinci, kteří si jinak s běžnou elektronikou moc neporozumí, ale hledají skvělý mobil, aby si mohli aspoň zavolat.
K velkým přednostem patří vysokokapacitní baterie, s jejíž pomocí je možné udržet CPA Halo 11 v pohotovostním režimu až 10 dní, a to při běžném používání. Kapacita je opravdu dostatečná (900 mAh), takže si senior nemusí lámat hlavu s každodenním nabíjením.
Kromě úžasného designu a kvalitně propracovaného zevnějšku vyrobeného z pevného plastového materiálu, se nabízí i mnoho praktických funkcí. Jednou z nich je i možnost přidat ke kontaktu fotografii konkrétní osoby, takže není nutné na displeji pátrat, kdo volá, ale rovnou uvidíte fotku. Přenos fotografie ke kontaktu umožňuje Bluetooth technologie. Telefon umí i fotky, k čemuž má vestavěný zadní fotoaparát v kvalitě 0,3 Mpx. Nechybí ani budík, organizér, kalendář, kalkulačka.
CPA Halo 11 potěší i hudební nadšence, kteří si svou oblíbenou hudbu uloží do telefonu, případně ještě rozšíří interní kapacitu pomocí microSD kartu, pro kterou je tu připravený slot. V hudebním přehrávači si uděláte seznam a můžete poslouchat. Výrobce nezapomněl ani na FM rádio, aby mohl uživatel poslouchat také oblíbené rádiové stanice. O čistý zvuk a příjemný bezproblémový poslech se stará zabudovaný reproduktor.
Veškeré informace uvidíte na displeji s úhlopříčkou 2,4″. Kvalitní zobrazení grafických prvků zajistí, že i ti uživatelé, jež mají horší zrak, budou moci vše hravě rozeznat. Velká písmena a číslice zase umožňují snadné naťukání SMS i telefonního čísla.
Zadní strana je vybavena SOS tlačítkem, po jehož stisknutí začne mobilní telefon automaticky vytáčet přednastavená nouzová čísla, zároveň s tím odešle i nouzovou SMS. K velkým přednostem patří rozhodně napájecí stojánek, do kterého budete telefon ukládat. Jakmile se telefon do stojánku položí, automaticky se spustí napájení přístroje.
Co potěší
- poměr cena / výkon
- čitelný displej
- snadné ovládání
- skvělá výdrž
Co zamrzí
- horší čitelnost displeje ve venkovních prostorách
- menší displej
- chybí výstup na sluchátka
- kvalita fotoaparátu
4. Xiaomi Redmi 10C 4GB/64GB + BIG Launcher – nejlepší chytrý dotykový mobil pro seniory

5. CPA HALO 15 – nejlepší telefon pro nedoslýchavé seniory

6. Aligator A321 Senior – nejlepší levný telefon pro seniory a důchodce

Vítězem testu, kterým jsme se tentokrát zabývali, je jednoznačně Evolveo EasyPhone XD, neboť je jednoduchý, má tlačítka, která bez problémů přečte každý a velmi dlouhou výdrž. Jako bonus ještě dostal tlačítka pro rychlé zavolání (M1, M2, M3) na nejpoužívanější kontakty.
Jak vybrat mobil pro seniory?
Bez mobilního telefonu si dnes většina lidí neumí snad ani představit život. Většinou se však tato „závislost“ na mobilních technologií týká především generací v mladším a středním věku. Mobily však mohou v mnoha praktických ohledech posloužit i seniorům a někdy jim i pomáhat či dokonce zachránit život. Mnozí dříve narození lidé však se složitějšími technologiemi už jen obtížně sžívají. Pokud chcete pořídit mobil například svým prarodičům, měli byste to mít na paměti a snažit se na to myslet už při výběru telefonu. Některé mobily jsou pro seniory vhodnější než jiné – některé se na tuto cílovou skupinu přímo specializují. V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat nejlepší mobil pro seniora – a na jaké aspekty se při nákupu zaměřit. Často jde o detaily, které by člověka nemuseli na první dobrou napadnout.
Tlačítkový vs. dotykový telefon
Je pro seniory lepší tlačítkový, nebo dotykový telefon? Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností? I v současnosti se tlačítkové telefony stále běžně prodávají, byť se nacházejí na okraji zájmu. Jedinou výjimkou jsou právě seniorské telefony. V tomto segmentu tlačítkové modely nadále dominují.
Jsou tedy tlačítka pro seniory skutečně lepší? Zde je třeba říct, že záleží i na tom, jak chápeme pojem senior – a na způsobu použití telefonu. Mnozí dnešní šedesátníci či sedmdesátníci (ale i starší osoby) si s technologiemi rozumí překvapivě dobře. Možná ne tak bryskně jako jejich vnoučata, ale dost dobře, aby sami zvládli v „uživatelském režimu“ bez problémů obsluhovat počítač nebo moderní chytrý telefon. Pakliže jsou v dobré duševní kondici a jsou takto zdatní, jistě není důvod „urazit“ je tím, že jim vnutíte tlačítkový telefon.
Pro starší osoby, většinou zejména nad cca 80 let, už však mohou být dotykové telefony příliš neintuitivní. Tito lidé prožili většinu života v éře tlačítek a jejich mysl už není tak pružná, aby se přizpůsobila zcela novému konceptu. Navíc takovému, který zdaleka není tak jednoduše ovladatelný, jak se může zdát mnoha mladým, kteří již v epoše dotykových obrazovek vyrůstali.
Tlačítka jsou svým způsobem přehlednější, intuitivnější a jednodušší pro zadávání jasných a jednoduchých příkazů. Nevyžadují učit se specifické motorice. Ovládání dotykové obrazovky může být pro starší (či nezvyklé) osoby někdy dost k vzteku. Rozhodnutí tedy není samozřejmé. Nicméně dá se obecně říct, že:
- Pokud sháníte mobil pro „mladšího“ a s technologiemi ještě pracujícího seniora, chytrý telefon může být adekvátní volba. Zde se taky nabízí zřejmá možnost, že si daný senior může telefon i vybrat a pořídit sám.
- Sháníte-li telefon pro již starší osobu, která má s technologiemi problém a projevuje třeba již i příznaky oslabení kognitivních či motorických funkcí, pak může být speciální model pro seniory s výraznými tlačítky lepší volbou. Zvlášť pokud ho má senior ovládat sám.
Tlačítkové a dotykové telefony mohou mít pro seniory i jiné výhody a nevýhody. Například tlačítkové telefony mají jasnou výhodu ve větší mechanické odolnosti a delší výdrži baterie (zvláště v poměru k ceně telefonu). To může být v případě starší osoby velké plus.
Velká a přehledná tlačítka
Pokud sáhnete po tlačítkovém telefonu, velmi důležité je, aby tlačítka byla dostatečně velká a jasně, čitelně označená. Měla by však taky být dostatečně výrazně oddělená od sebe, což je zásadní, ale někdy trochu opomíjený faktor. Tlačítka by měla mít jasné funkce a nemělo by jich být víc, než je nezbytně nutné.
Velmi dobrým příkladem, jak může vypadat ideální seniorská klávesnice tlačítkového mobilu, je např. série telefonů CPA Halo (např. modely 11 či 18). Tyto telefon mají sice jisté mouchy, ale klávesnice vypadá příkladně. Tlačítka jsou velká a přitom dobře oddělená, čitelně označená. I horní ovládací panel s funkčními tlačítky je přehledný a ergonomický.
Samozřejmě by však mobil měl odpovídat schopnostem seniora. Pokud uživatel nemá problémy se zrakem či jemnou motorikou, nemusí být faktor co nejpřehlednějšího zpracování klávesnice úplně primární.
Ruku v ruce s jednoduchostí klávesnice by měla jít intuitivnost uživatelského rozhraní. Menu by mělo být jasné, snadno pochopitelné. Nastavení by mělo nabízet základní funkce bez zbytečných složitostí a kliček. Stejně tak by mělo být maximálně snadné a intuitivní i ovládání hovorů, zpráv atd.
Bohužel, přestože jde o možná nejdůležitější faktor, tak na něm řada výrobců i specializovaných telefonů pro seniory selhává. Týká se to i mnoha modelů poměrně velmi známé značky Aligator, ale prakticky u všech značek seniorských mobilů se lze často setkat s výtkami právě vůči zbytečné složitosti a nesnadné (resp. ne dost snadné) ovladatelnosti.
Bylo by neférové odsoudit jen výrobce. Není totiž snadné umožnit všechny funkce a vytvořit přitom zcela jednoduché a intuitivní uživatelské prostředí v kombinaci se stejně jednoduchou klávesnicí. Některé mobily pro seniory si vedou lépe, jiné trochu hůře. Nápovědou vám mohou být uživatelská hodnocení a recenze jednotlivých modelů.
Čitelný displej
Pokud jde o velikost displeje, mají jasně navrch dotykové telefony. Nemusí to však platit pro čitelnost a přehlednost. Displej seniorského telefonu by měl být dostatečně velký, ale nemusí být nutně obrovský nebo na úkor klávesnice. Důležitý je i vysoký kontrast, velmi čitelný font s velkými písmenky a srozumitelné prostředí.
Setkat se můžete s tlačítkovými mobily pro seniory, které mají větší, plnohodnotné a barevné displeje, kde lze zobrazovat i fotky apod. Jiné sázejí na maximální jednoduchost, displeje využívají základní barevnou škálu s nízkým rozlišením a vycházejí z podoby starých mobilních displejů z přelomu tisíciletí. Mohou být však jednodušší a čitelnější. Opět tedy záleží na schopnostech a preferencích seniora.
Výdrž baterie
U telefonů pro seniory je jistě výhodou vysoká výdrž baterie. Uživatel nemusí neustále myslet a pamatovat na jeho dobíjení, zvlášť pokud ho používá méně často. Tlačítkové modely pro seniory mají výhodu, že i s nízko kapacitními bateriemi vydrží v pohotovostním stavu velmi dlouho. Na jedno nabití zvládnou fungovat běžně 10 či 15 dní. Některé i déle. Alespoň 10 dní při běžném použití je ovšem rozumný požadavek.
Odolnost
Mobil pro seniora by se neměl dát snadno vyřadit z provozu nějakým tím menším pádem nebo použitím nepřiměřené síly při manipulaci. Ne všechny modely pro starší osoby však tuto podmínku splňují. Některé mohou být překvapivě zbytečně „citlivé“. Na první pohled se to dá jen těžko odhadnout, proto vám opět nejlépe napoví zejména uživatelské recenze tlačítkových mobilů pro seniory.
Hlasitost
Ano, i toto je docela důležitý faktor. Problémy se sluchem patří k průvodním jevům stáří a mobily pro seniory se musí zaměřit nejen na snadnou čitelnost, ale i slyšitelnost. Reproduktory i mikrofon by měly být dostatečně výkonné. Vyzvánění musí být vydatně slyšitelné. A to i proto, že většina seniorů nebude mít telefon pořád v ruce, na rozdíl od mladších generací. Většina mobilů však podmínku slyšitelnosti docela splňuje.
Co je to SOS tlačítko?
SOS tlačítko je speciální prvek, který se většinou nachází na telefonech přímo určených pro seniory. Toto speciální tlačítko může po stisknutí zavolat na nastavené číslo (záchranná služba nebo někdo z rodiny), potažmo může odeslat SOS zprávu na vybraná čísla. Jde o velmi užitečnou funkci, která může zejména seniorům se zdravotními problémy a velmi starým lidem třeba i zachránit život. SOS tlačítko může udávat i souřadnice pomocí GPS či jiné navigace.
Seniorské prostředí pro chytrý telefon
Zajímavým kompromisem mezi tlačítkovým a dotykovým telefonem může být dotykový telefon, do kterého však nainstalujete speciální „seniorské uživatelské prostředí“. Standardní prostředí OS jako Android nebo iOS se upraví do jednodušší, přehlednější a více intuitivní podoby. Velké a jasně srozumitelné ikony, velké písmo, omezení funkcí a nastavení, žádné zbytečné prvky a efekty. Mezi taková prostředí patří například BIG Launcher, což je asi nejznámější varianta.
Existují i dotykové mobily, které mají uživatelské prostředí již pozměněné a přizpůsobené jako výchozí podobu. To je případ např. některých dotykových telefonů Aligator pro seniory.
Kolik stojí telefon pro seniory? Cena
Tlačítkové mobily pro seniory bývají poměrně velmi dostupné a běžně je lze sehnat i pod 1000 Kč nebo do cca 1500 Kč. Velmi levné se mohou pohybovat řádově i v nižších stovkách korun. Modely, které nabízejí větší a kvalitnější displej a mají i pokročilejší funkce (fotoaparát apod.) obvykle stojí do 2000 Kč. Nad 2000 Kč už můžete pořídit chytré dotykové telefony.
Jaké značky nabízejí telefony pro seniory?
Mezi nejznámější značky mobilů, které se zaměřují přímo na seniory, patří jednoznačně Aligator. Velmi kvalitní a populární tlačítkové modely nabízí i značka CPA, solidní výběr skýtá i Evolveo či Nokia.
Pokud však máte zdatnějšího dědečka nebo babičku a raději by nějaký smartphone – mrkněte na nejlepší telefony do 5000 Kč nebo mobily do 3000 Kč.
Nejprodávanější mobily pro seniory
Nejprodávanější mobily pro seniory podle portálu Heureka.cz
Super článek! Hodně vyčerpávající. Kdo by se nechtěl spoléhat na SOS tlačítko v mobilu, je možné koupit jen SOS tlačítko s více funkcemi:
https://pomocvnebezpeci.cz/nouzove-tisnove-tlacitko/gps-privesek