Nejlepší sluchátka pro děti podle testů a recenzí

Nejlepší sluchátka pro děti Sluchátka jsou důležitou součástí vybavení každého milovníka hudby. Ale co u dětí? Mohou i ty nosit sluchátka? V jakých situacích se mohou hodit? Na co si dát pozor? A jak vybrat ty správné? To vše jsou otázky, na které najdete odpovědi v našem dnešním článku. Věnovat se totiž budeme právě výběru nejlepších sluchátek pro děti. Zajímat nás budou zásadní parametry, ale zaměříme se i na vhodnost používání této pomůcky a důležité podmínky ochrany zdraví.

Kromě průvodce výběrem jsme pro vás sestavili i žebříček nejzajímavějších modelů, které vás mohou oslovit – a zajisté zaujmou i vaše ratolesti. Ať už kvalitami zvuku, designem nebo jinými výhodami a skvělými vlastnostmi. Ještě před koupí se však stojí za to seznámit s uživatelskými recenzemi dětských sluchátek, jejichž koupi zvažujete. Mohou vás v rozhodnutí utvrdit, anebo naopak přimět k tomu, abyste pořízení ještě jednou promysleli.

Jaké jsou tedy nejlepší sluchátka pro děti na trhu

  1. JBL JR310 – nejlepší dětská sluchátka dle naší redakce
  2. Trust Comi Bluetooth Wireless Kids
  3. Sony MDR-ZX110
  4. Philips TAKH402
  5. Philips SHK2000PK
  6. Sencor SEP 255

Nejlépe hodnocené sluchátka pro děti

NázevHodnoceníProč koupit tento model?
1.JBL JR310
5 out of 5 stars (5 / 5) Náš vítěz, nejlepší dětská sluchátka 

✔️ omezení hlasitosti na 85 dB
✔️ atraktivní design: modrá/růžová nebo červeno/modrá
✔️ kabelové připojení s ovladačem na kabelu
✔️ slušná zvuková produkce
💡 Cena: od 649 Kč

Zjistit přesnou cenu
2.Trust Comi Bluetooth Wireless Kids
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) TOP 2 

✔️ různé barevné kombinace
✔️ bezdrátové provedení, výdrž až 20 hodin
✔️ nízká hmotnost (jen 127 g)
✔️ omezení hlasitosti na 85dB
💡 Cena: od 450 Kč

Zjistit přesnou cenu
3.Sony MDR-ZX110
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Nejprodávanější 

✔️ výběr ze 3 barev: černá, růžová a bílá
✔️ pohodlné náušníky
✔️ velmi dobrý zvuk
✔️ dlouhý kabel, který se nezamotává
💡 Cena: od 380 Kč

Zjistit přesnou cenu
4.Philips TAKH402
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)✔️ bezdrátová dětská sluchátka
✔️ výdrž až 20 hodin na jedno nabití
✔️ omezená hlasitost na 85 dB
✔️ komfortní polstrování a atraktivní design
💡 Cena: od 700 Kč

Zjistit přesnou cenu
5.Philips SHK2000PK
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Cena / výkon 

✔️ maximální hlasitost 85 dB kvůli ochraně sluchu
✔️ nastavitelný oblouk lze s průběhem let přizpůsobit
✔️ lehká sluchátka s kvalitním zvukem
❌ nekvalitní kabel
💡 Cena: od 350 Kč

Zjistit přesnou cenu
6.Sencor SEP 255
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Nejlevnější 

✔️ nízká cena, pořídíte do 200 Kč
✔️ relativně dobré recenze s ohledem na cenu
✔️ dětská ochrana hlasitosti, 85 dB max.
❌ v recenzích je zmíněna často nižší hlasitost
💡 Cena: od 170 Kč

Zjistit přesnou cenu

Jak vybrat dětská sluchátka

Co sledovat při výběru sluchátek pro děti? V první řadě je zajisté zásadní bezpečnost a ochrana zdraví, především sluchu. Dále můžete věnovat pozornost typu konstrukce, připojení, designu nebo ceně či značce nebo i dalším faktorům.

K čemu mohou sloužit sluchátka pro děti?

V principu je možné rozdělit sluchátka na dva základní typy podle principu použití.

Sluchátka proti hluku

Jednak jsou to sluchátka proti hluku. Používají se na hlučných pracovištích, stavbách nebo kdekoli jinde, kde může hrozit poškození sluchu v důsledku nadměrného hluku. Děti asi nebudete brát s sebou na směnu do továrny, ale existují i jiné aplikace.

Například lze sluchátka použít i na spaní, pokud máte hlučné sousedy nebo bydlíte v rušné části města. Můžete je taky příležitostně použít, pokud chcete dítě vzít někam, kde lze očekávat přemíru hluku. Mohou to být různé sportovní události, letecké dny, kulturní akce a koncerty s hudební i jinou produkcí. Zvláště některé děti hluk špatně snášejí a pořízení takových sluchátek není od věci, zvlášť pokud vidíte, že si dítě tu a tam zacpává uši.

Sluchátka proti hluku mohou mít různé formy. U dospělých se často používají špunty nebo špuntová sluchátka, ale ty pro děti nemusejí být komfortní. Častější jsou sluchátka přes hlavu a přes uši. Tedy větší mušlová sluchátka s hlavovým mostem. Případně mohou být různě upravená pro pohodlnější použití i při spánku. Například mají místo pevného mostu gumový popruh (čelenku), která mušle drží.

U sluchátek proti hluku je třeba sledovat především komfortnost. Při nákupu přes e-shop vám pomohou recenze a testy dětských sluchátek. Další důležitý parametr je útlum. Jde o míru redukce hluku. Ta se udává zkratkou SNR (Signal to Noise Ratio) a následuje počet decibelů. Např. SNR 25 dB značí, že sluchátka utlumí okolní hluk o 25 dB. Většina sluchátek pro děti se pohybuje právě mezi cca 24 až 30 dB.

Sluchátka pro poslech

V našem článku se budeme primárně věnovat sluchátkám pro poslech. I ty lze de facto použít pro redukci okolního šumu. Obvykle však nemají takový útlum, můžete však do nich dítěti pustit jinou zvukovou kulisu. Další možností je samozřejmě poslech hudby nebo třeba pohádek a podobně.

Malé děti ocení sluchátka např. při jízdě v autě nebo autobuse. Díky tomu se ocitnou trochu „ve vlastním světě“ a vy budete mít víc klidu na řízení. Stejně tak doma se mohou se sluchátky chvíli zabavit, aniž by musely celým bytem či domem znít dětské písničky nebo pohádky.

Jsou sluchátka pro děti vhodná?

Hluk (zejména častý nebo velmi intenzivní) může poškodit citlivý dětský sluch a způsobit nedoslýchavost ihned nebo v budoucnu. Vystavování hlučnějšímu prostředí vede k rychlejšímu opotřebení a degeneraci sluchu. Ta se typicky projevuje nejdříve slábnoucí schopností slyšet vysoké tóny. Ačkoli se může zdát, že se nic neděje… dítě, které v dětství čelí častému hluku, bude mít zřejmě ve dvaceti, třiceti či padesáti letech podstatně horší sluch než vrstevníci, kteří byli v dětství před hlukem chráněni.

Sluchátka proti hluku – pokud se dítě vyskytuje v hlučném prostředí – jsou tedy mimořádně rozumné řešení. Nemusí přitom jít nutně o speciální sluchátka proti hluku, ale klidně i „obyčejná“ sluchátka pro poslech.

Ale co je vlastně příliš velký hluk a jak je to tedy s poslechem např. hudby ve sluchátkách u dětí? Výzkumy ukazují, že za hranici lze považovat 85 dB. Vystavování většímu hluku již prokazatelně negativně ovlivňuje sluch – a nemusí jít nutně o vystavení výrazně dlouhodobé.

Ochrana proti vysoké hlasitosti

Pokud tedy má dítě poslouchat hudbu ve sluchátkách, je třeba zajistit, že hlasitost nepřekročí zdravé hodnoty. Spousta výrobců už dnes za tímto účelem nabízí sluchátka s omezením hlasitosti – a to většinou právě na hladinu max. 85 dB.

Můžete namítnout, že stačí sluchátka (či zdroj) zeslabit. Ale dítě si může s ovladači hlasitosti hrát anebo nechtěně může dojít k tomu, že sluchátka budou hrát velmi hlasitě. Tento „omezovač“ tomu zabrání.

Úroveň hlasitosti sluchátek aneb jak nastavit volume?

I přesto doporučujeme držet se nižších úrovní hlasitosti, než je oněch 85 dB. Jde totiž o ekvivalent např. kuchyňského mixéru, hlučné dopravy nebo třeba přeplněného náměstí či rušné restaurace. Nejde tedy o nijak komfortní „klídek“ a pro děti je i tato hlučnost zatěžující a stresující. Doporučujeme držet hlasitost sluchátek mezi 30 až 60 dB.

30 dB odpovídá silnějšímu šepotu a může být plně dostačující například pro pohádky na dobrou noc nebo pro jiný relaxační poslech. Pro poslech např. v autě či autobuse, kde je vyšší okolní hlučnost, by mělo postačit 60 dB, což je ekvivalent běžného hovoru. Buďte zodpovědní a nenechte děti, aby si nevědomky zadělávaly na budoucí problémy se sluchem.

Od jakého věku lze používat sluchátka?

V zásadě neexistuje žádné „absolutní“ doporučení či omezení, které by udávalo spodní věkovou hranici pro použití sluchátek. Pokud dodržíte bezpečnostní pokyny zejména ohledně hlasitosti a bezpečného použití, nepředstavují sluchátka v principu riziko pro žádnou věkovou kategorii. Jejich použití je tedy čistě na úvaze rodičů.

Jaký typ sluchátek zvolit a na co dát pozor?

Špunty nebo mušle? Pro malé děti do min. 3-5 let jednoznačně mušle. Vkládání jakýchkoli předmětů do zvukovodů je malých u dětí naprosto nevhodné a může způsobit i poškození tohoto ústrojí. U mušlí, které jsou pro děti jasně preferovanou variantou, je pak třeba dbát jednak na vysokou míru pohodlí.

Pohodlí

Mušle by měly být velmi měkce polstrované, aby nezpůsobovaly otlaky. Hlavový most musí být nastavitelný přesně na míry dítěte, aby nepadal, nebo naopak netlačil. Zajímavou variantou jsou již zmíněná sluchátka s např. elastickým mostem v podobě čelenky. Opět však nesmí působit příliš velký tlak.

Bezpečnost a odolnost

Zejména u velmi malých dětí představuje jisté riziko i elektrický drát, který sluchátka spojuje se zdrojem. Batolata ho mohou chtít dokonce okusovat a ani poněkud starší děti s ním jistě nebudou zacházet nijak v rukavičkách.

Problém lze řešit buď pořízením bezdrátových sluchátek, anebo sluchátek s velmi odolným a bezpečným drátem, např. s nylonovou ochranou. I ostatní součásti sluchátek by měly být dostatečně odolné a zároveň bezpečné. Ideálně navíc z materiálů, které se snáze udržují v čistotě.

Design

Dětská sluchátka by zajisté měla mít design, který bude pro děti atraktivní. Obvykle se proto setkáte s pestrobarevným provedením nebo i různými dětskými vzory a obrázky. Zde už záleží hlavně na vkusu dítěte a rodičů.

Další parametry

I u sluchátek pro děti lze sledovat různé pokročilejší parametry, jako je frekvenční rozsah, impedance apod. Faktem však je, že většina dětí zřejmě nebude mít až takové nároky na kvalitu reprodukce, aby bylo nutné hledat sluchátka se „studiovými“ parametry.

Většina populárních sluchátek pro děti nabízí zvukovou kvalitu odpovídající dané cílové skupině a použití. Případně se můžete v recenzích informovat, zda sluchátka v tomto směru nevykazují zjevné nedostatky.

Ceny a značky sluchátek pro děti

Kolik utratit za kvalitní sluchátka pro děti? Do cca 300 Kč můžete pořídit různé levnější, základní modely. Velmi oblíbená a dostupná sluchátka nabízejí např. značky jako Sencor či Nedis.

Do cca 800 Kč už se můžete podstatně víc rozšoupnout, vybírat z většího sortimentu a pořídit sluchátka i pro starší nebo náročnější děti. K populárním patří např. značka JBL, která je osvědčená a nabízí velmi slušnou kvalitu.

Nad 800 Kč už se výběr opět zužuje. Typicky dětských sluchátek zde mnoho nenajdete. Tu a tam se vyskytnou modely značek jako JBL nebo Philips. Pro takto náročné (a předpokládejme, že starší) děti však už mohou být volbou i sluchátka pro dospělé, kterých je mnohem větší sortiment. Nevýhodou však bude absence „omezovače“ hlasitosti.

Nejprodávanější sluchátka pro děti na trhu

Nejprodávanější sluchátka pro děti na trhu podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových hodinek značky Garmin. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších Garmin chytrých hodinek na trhu.