Nejlepší skartovačky a jak ji správně vybrat?

Nejlepší skartovač na trhu Citlivé údaje jsou všude kolem nás, denně s nimi pracujeme. Kvůli poprasku okolo nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů známějšího pod zkratkou GDPR se mnozí museli naučit citlivá data více sledovat, střežit, případně i likvidovat po uplynutí patřičné lhůty. Ukázalo se, že v těchto procesech mají často mezery i velké podniky, organizace či státní instituce.

Jedním ze základních nástrojů určených pro odstranění dat v papírové podobě je skartovací zařízení. Nejde o žádný výkřik technologie, skartovačky (nebo taky skartovače) můžeme vídat v kancelářích a podobných prostorech už desítky let. Zájem o ně však neutichá, spíše naopak. Proto se v dnešním článku zaměříme právě na výběr nejlepší skartovačky. Věnovat se budeme důležitým parametrům a normám, cenám i krátkým recenzím známých výrobců.

Skartovačky patří k elementárnímu vybavení každé firmy či kanceláře. Umožní vám zbavovat se papírových dokumentů, které už nemá spatřit cizí oko. Některé modely zlikvidují i CD či DVD disky anebo tlustší svazky papírů. Tyto přístroje nabízí různé možnosti a výkon – stačí si správně vybrat podle vlastních potřeb, respektive potřeb podniku. Jednodušší skartovačky lze ovšem využít i v domácnosti. I tam se totiž mohou nacházet citlivé dokumenty, které mohou vyžadovat preciznější likvidaci než zmuchlání a hození do koše. Skartovačka může stát pár stovek, ale taky mnoho tisíc korun. Pečlivý výběr je tudíž na místě.

V tomto našem návodu se zaměříme na všechny důležité faktory, které je vhodné zohlednit při pořizování skartovačky. Navíc vám nabídneme i žebříček aktuálně oblíbených a kvalitních modelů. Pokud v něm najdete produkt, který vás zaujme, zajímejte se také o uživatelské recenze skartovaček, v nichž se o konkrétních modelech často dozvíte velmi zajímavé informace.

Nejlepší skartovačky podle naší redakce

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Bonsaii 3S23


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 pro firmy (náš vítěz) 
Stupeň utajení: P - 4
Kapacita skartace: 14 listů
Objem koše: 23 l
8000 Kč Číst recenze
2.AT AT-15C


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 pro firmy 
Stupeň utajení: P - 3
Kapacita skartace: 9 listů
Objem koše: 22 l
4500 Kč Číst recenze
3.Fellowes Powershred 60Cs


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 3 pro firmy (cena/výkon) 
Stupeň utajení: P - 4
Kapacita skartace: 10 listů
Objem koše: 22 l
2500 Kč Číst recenze
4.Rexel Auto+ 130X


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 3 pro firmy 
Stupeň utajení: P - 4
Kapacita skartace: 6 listů
Objem koše: 26 l
8000 Kč Číst recenze
5.Hama Basic X6A


4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
 Tip č. 1 pro domácnost 
Stupeň utajení: P - 4
Kapacita skartace: 5 listů
Objem koše: 14 l
800 Kč Číst recenze
6.Sencor SSK 160


4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
 Tip č. 2 pro domácnost 
Stupeň utajení: P - 3
Kapacita skartace: 6 listů
Objem koše: 7 l
500 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších skartovaček

1. Bonsaii 3S23

„Skartovač – stupeň utajení P-4, křížový řez, skartuje až 14 listů papíru gramáže 80 g/m², objem koše 23 l, zpětný chod, vypnutí při přehřátí/přehlcení, vyjímatelný koš, start/stop automatický, separované koše pro různý odpad“

Tip č. 1 do firmy

2. AT AT-15C

„Skartovač – stupeň utajení P-3, křížový řez, skartuje až 9 listů papíru gramáže 80 g/m², navíc i CD/DVD, svorky, plastové karty, objem koše 22 l, zpětný chod, vypnutí při přehřátí/přehlcení, vyjímatelný koš, start/stop automatický, separované koše pro různý odpad.“

Tip č. 2 do firmy

3. Fellowes Powershred 60Cs

„Skartovač – stupeň utajení P-4, křížový řez, skartuje až 10 listů papíru gramáže 70 g/m², objem koše 22 l, zpětný chod, start/stop automatický.“

Tip č. 3 do firmy – levnější varianta

4. Rexel Auto+ 130X

„Skartovač pro domácnosti i kanceláře s moderním designem. Podpora skartování kreditních karet i vložené sponky, automatický start/stop, kapacita skartace 6 listů papíru s gramáží 80g/m2 a s automatickým podáváním až 130 listů papírů, šíře řezu 4x 40 mm, kapacita koše 26 litrů, zpětný chod při přeplnění papírem.“

Tip č. 4 do firmy – dražší varianta

5. Hama Basic X6A

„Skartovač – stupeň utajení P-4, křížový řez, skartuje až 5 listů papíru gramáže 80 g/m², objem koše 14 l, zpětný chod, vyjímatelný koš“

Tip č. 1 do domácnosti

6. Sencor SSK 160

“ Skartovač – stupeň utajení P-3, podélný řez, skartuje až 6 listů papíru gramáže 80 g/m², objem koše 7 l, zpětný chod, start/stop automatický „

Tip č. 2 do domácnosti – levná varianta

Jak vybrat skartovačku?

Výběr skartovačky nemusí být nijak zvlášť složitý. Přesto je dobré se nad ním zamyslet, abyste získali nástroj, který bude odpovídat vašim potřebám a nevyhazovali peníze oknem. Může to být jen otázka pár minut – a to za to stojí. V našem průvodci se na skartovačky podíváme z hlediska technických parametrů, funkční výbavy i dalších vlastností a taky nás bude zajímat legislativní hledisko. Neopomeneme ani shrnutí tří základních cenových relací a zmíníme i několik spolehlivých výrobců.

Otázky při výběru skartovačky

Před nákupem je důležité mít představu o tom, jaké výkony a služby vlastně od skartovačky chcete. K tomu, abyste se dobrali nějakých konkrétních požadavků, vám pomohou správně položené otázky. Mohou to být třeba tyto:

  • Jak intenzivně budu skartovačku používat? – Zřejmě nejdůležitější otázkou je předpokládaná intenzita využívání skartovačky. Od tohoto faktoru se budou odvíjet parametry jako způsob plnění (manuální, či automatický), objem odpadního koše a samozřejmě především kapacita skartovače (počet listů). Přetěžování skartovačky může vést k různým poruchám, zaseknutím anebo i snížení životnosti, proto je rozumné pořídit model, který bude skutečně schopný vyhovět vašim nárokům.
  • Jaké materiály budu skartovat? – Skartovačky jsou určeny primárně na papírové materiály, ale některé zvládnou i něco víc. Například likvidaci CD a DVD nosičů, což se může hodit, pokud skladujete citlivé materiály v této formě, dále lze třeba skartovat platební karty a taky např. sponky. Nemusíte se tedy bát, že vám zapomenutá sponka při skartaci sepnutého štosu papírů zařízení poškodí.
  • Jakou „úroveň“ skartování potřebuju? – Zde je řeč o bezpečnosti, resp. stupni utajení. V tomto kontextu se mluví o různých normách, které stanovují maximální velikost skartovaných částic. Důležitý je i typ řezu. Tématu se ještě budeme věnovat podrobněji.
  • Kolik chci/mohu do skartovačky investovat? – Jak jsme řekli, skartovačky jsou cenově velmi různorodé. Ke konci návodu se budeme konkrétním relacím věnovat.

skartovaný barevný papír

Skartovačky podle řezu

Typ řezu patří mezi velmi důležité vlastnosti každé skartovačky. Od druhu řezu se odvíjí bezpečnost a míra utajení skartovačky. V zásadě se můžete setkat se dvěma variantami.

  • Podélný řez (proužky) – Tyto skartovačky jsou velmi populární a časté. Vhodné pro běžné a nenáročné kancelářské použití, dostačující pro skartaci většiny běžných dat a interních údajů, které nejsou obzvlášť citlivé.
  • Křížový (příčný) řez – Jde o preciznější skartovačky, které jsou určeny pro náročnější použití a skartování citlivých, osobních nebo i tajných údajů a dat.

Rozměry skartovaných částic

Dalším významným parametrem je velikost výsledných – tedy skartovaných – částic. Velikost se odvíjí od typu materiálů a požadavků na míru utajení. Pokud potřebujete skartovačku jen pro zcela nenáročné použití a likvidaci běžných dokumentů, pak vás tento parametr nemusí až tak trápit, vystačíte s nejnižším zabezpečením.

Ve firemním prostředí či organizacích a institucích se však často pracuje s materiály, které vyžadují vyšší stupeň utajení. Ať už jsou to osobní údaje třetích osob, nebo dokonce tajná data.

Existuje více norem, podle nichž může být úroveň utajení skartovačky hodnocena, u nás se však nejčastěji setkáte s hodnocením podle normy DIN 66399, která v roce 2014 nahradila starší normu DIN 32757. Tato norma nyní pracuje s třemi stupni ochrany a rovnou sedmi stupni utajení.

Stupně ochrany

  • Stupeň 1 – Jde o běžně dostupné dokumenty, např. směrnice, ceníky, katalogy, obchodní podmínky.
  • Stupeň 2 – Důvěrné, citlivé a osobní údaje. Únik nebo zneužití může být porušením zákona nebo smluvních podmínek. Je nutná pečlivá ochrana dat dle přesných zákonných požadavků.
  • Stupeň 3 – Vysoce tajné dokumenty, únik může ohrozit existenci firmy, státní bezpečnost apod.

Stupně bezpečnosti

U většiny skartovaček výrobce či prodejce uvádí právě stupeň bezpečnosti podle uvedené normy. Zde jsou parametry jednotlivých stupňů pro papírové dokumenty (P 1-7).

  • P 1 – Podélný řez, proužky do 12 mm šířky, běžné dokumenty.
  • P 2 – Podélný řez, proužky do 6 mm šířky, interní data.
  • P 3 – Příčný řez, částice do 320 mm2, osobní údaje.
  • P 4 – Příčný řez, částice do 160 mm2, tajná data.
  • P 5 – Příčný řez, částice do 30 mm2, přísně tajná data.
  • P 6 – Příčný řez, částice do 10 mm2, maximální utajení.
  • P 7 – Příčný řez, částice do 5 mm2, maximální utajení.

Skartovačky podle plnění

Dle způsobu plnění lze rozlišit skartovačky manuální a automatické. Samozřejmě zde záleží na intenzitě použití a objemech skartovaných materiálů.

Automatický podavač umožňuje vložit větší svazek dokumentů a skartovačka si s ním postupně sama poradí, aniž byste u ní museli stát.

Manuální skartovačky umožňují naráz skartovač větší štosy, ale musíte u nich stát. Díky zpětnému chodu navíc předejdete problémům při zaseknutí materiálů.

Skartovačky podle kapacity

Kapacitou skartace se obvykle rozumí počet listů, které lze zařízením „protáhnout“ naráz. Standardně je kapacita počítána podle kancelářských listů A4 o hmotnosti 70-80 g/m2. V případě skartování hrubějších papírů, fotopapírů apod. je třeba adekvátně snížit množství.
Pro běžné použití jsou oblíbené skartovačky s kapacitou do 10 listů. Výběr je značný. Pro náročnější použití lze volit skartovačky s kapacitou 10-30 listů, existují však i skartovačky, které zvládnou podstatně více.

Objem koše

Další hodnotou je objem koše na odpad. Do cca 20 l jde o kompaktní modely vhodné do domácnosti nebo malých kanceláří. Do firemního prostředí jsou oblíbené skartovačky okolo 30 až 40 l. Existují však i 100 a více litrové modely.

Funkce a možnosti

Skartovačka může být opatřena ochranou proti zahlcení a zpětným chodem, který umožní její uvolnění v případě zaseknutí skartovaných materiálů. Běžnou součástí je ochrana proti přehřátí, která přístroj při přetížení vypne. Některé skartovačky nabízejí možnost skartování i jiných než papírových materiálů – např. CD, DVD, platebních karet, sponek apod.

Ceny skartovaček

Skartovačky mohou stát pár set i několik desítek tisíc korun. Pojďme se podívat, za kolik lze pořídit kvalitní skartovačku.

💲 Skartovačky do 1000 Kč

V této ceně najdete několik nejprodávanějších skartovaček na trhu. Jde však o modely určené pro domácí nebo velmi nenáročné použití. Zařízení bývají malá (objem většinou do 10 l) a kapacita nízká (do 10 listů). Standardem je manuální podávání, často zpětný chod, někdy skartování karet či CD. Stupeň bezpečnosti P 1, nejvýše 2.

💲 Skartovačky do 10 000 Kč

Skvělý výběr modelů, objem nejčastěji do 30 l, kapacita obvykle do 20-30 listů. Vhodné pro náročnější firemní použití.

💲 Skartovačky nad 10 000 Kč

Ve velké firmě či organizaci možná oceníte vysokokapacitní, rychlou, efektivní a objemnou skartovačku, která zvládne pracovat dlouhé hodiny v kuse, a navíc samostatně. Vysoký stupeň bezpečnosti.

Nejlepší značky skartovaček

Kteří výrobci skartovaček nabízejí poctivou kvalitu i výkon za odpovídající ceny? Tady je malá nápověda…

  • UnitedOffice – Dostupné a populární skartovačky určené především pro domácnosti a malé kanceláře. Solidní zpracování, cena do 1500 Kč.
  • Sencor – Velmi levné, ale oblíbené, skartovačky do cca 1000 Kč, vhodné pro nenáročné použití.
  • Hama – Kvalitní skartovačky v nižších až středních cenových relacích. Najdete zde modely pro domácí i firemní použití, velmi dobrá hodnocení v testech skartovaček.
  • Fellowes – Obrovský výběr, nechybí ani pokročilé a špičkové skartovačky. Fellowes je značka, která se těší vynikajícímu hodnocení. Vyberou si i velmi nároční zájemci.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové skartovačky. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího skartovače v dané cenové relaci na trhu.