Chcete si doma zřídit kinosál s pořádně velkou projekční plochou a užívat si filmy či seriály v plné parádě? Řešením může být opravdu velká televize. Taková ovšem vyjde docela dost draho. Alternativou je pak kvalitní projektor a vhodná projekční plocha. Ideálně speciální projekční plátno. Takové vybavení samozřejmě nemusíte využít jen doma, ale taky třeba při firemních prezentacích a konferencích nebo ledaskde jinde. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší projekční plátno a jak si užít co nejlepší obraz.
Prozradíme vám, jaké parametry a vlastnosti sledovat při výběru tohoto vybavení. Zároveň pro vás máme žebříček nejzdařilejších výrobků. Neváhejte však využít i pomoc uživatelských či odborných recenzí projekčních pláten.
Nejlépe hodnocené projekční / promítací plátna
Název | Hodnocení | Proč koupit tento model? | |
---|---|---|---|
1. | AVELI roleta, 200x125cm (16:10) | (4,9 / 5) | Slušný poměr cena / výkon Projekční plátno roletové, rozměr 200 cm × 125 cm, úhlopříčka 92,83", poměr stran 16:10, matně bílé plátno, černé okraje, světle šedé tělo, k umístění na strop a na zeď, ruční svinování 💡 Cena: od 2 100 Kč Zjistit přesnou cenu |
2. | AVELI mobilní trojnožka 221x125cm (16:9) | (4,9 / 5) | Se stativem Projekční plátno stativové a roletové, rozměr 221 cm × 125 cm, úhlopříčka 100", poměr stran 16:9, matně bílé plátno, černé okraje, světle šedé tělo, k umístění na zem, ruční svinování 💡 Cena: od 2 200 Kč Zjistit přesnou cenu |
3. | ELITE SCREENS, 125"(16:9) | (4,9 / 5) | Roleta s elektrickým motorem Projekční plátno roletové, rozměr 276,9 cm × 155,7 cm, úhlopříčka 125", poměr stran 16:9, matně bílé plátno, černé okraje, černé tělo, k umístění na strop a na zeď, motor pro navíjení, s dálkovým ovládáním 💡 Cena: od 9 850 Kč Zjistit přesnou cenu |
4. | Projekční plátno 2400x2400 mm | (4,8 / 5) | Do kanceláře Manuální projekční plátno s faktorem zesílení (Gain) 1.0. Má bílý ocelový kryt se skrytým kováním pro montáž na stěnu nebo na strop. 💡 Cena: od 5 300 Kč Zjistit přesnou cenu |
5. | Optoma 123" 16:10 DS-1123PMG+ | (4,8 / 5) | Úhlopříčka plátna: 123" Formát: 16:10 Gain: 1.0 Velikost plátna (mm): 2756 x 2000 Velikost viditelné plochy (mm): 2656 (š) x 1660 (v) 💡 Cena: od 6 000 Kč Zjistit přesnou cenu |
6. | FrontStage PSBB-80" | (4,8 / 5) | Nízká cena Plynulé nastavení rolovacího promítacího plátna s úhlopříčkou obrazu 203 cm (80 "). Formát obrazu: 1:1 (tímto může být bez problémů zobrazen video a obrazový materiál ve formátu 16:9). 150 x 150 cm čistá plocha plátna (dodatečný černý rám pro zlepšení kontrastu). 💡 Cena: od 1 300 Kč Zjistit přesnou cenu |
Obsah článku
Jak vybrat projekční plátno?
Na co se při výběru projekčního plátna zaměřit? Důležité je konstrukční provedení, způsob instalace, velikost, ale i specifické parametry, jako je zisk, pozorovací úhly apod. Vycházet byste měli i z okolních podmínek.
K čemu slouží projekční plátno a jaké jsou jeho výhody?
Projektory přece zvládají promítat i na holou zeď. Některé jsou dokonce tak pokročilé, že nabízejí speciální technologie kompenzující barevnost, strukturu či vzorky na promítaném povrchu. Nemusíte díky tomu hned malovat na bílo, pokud si chcete něco promítnout. Nejsou v takovém případě projekční plátna trochu přežitek?
Zajisté ne. Promítání na jiné povrchy je spíše nouzovým, provizorním řešením. Velmi kvalitní a drahý projektor dokáže solidně promítat i na méně příznivé povrchy, ale úroveň projekce zkrátka nebude taková jako na optimální promítací ploše. Máte-li starší, méně vybavený projektor s průměrnějšími parametry – výsledek bude o to horší.
Plátno vs. zeď a speciální nátěry
Optimální projekční plocha maximalizuje kvalitu projekce a umožní vám vytěžit z dobrého projektoru to nejlepší. Sytější barvy, jas, perfektní ostrost. Pokud používáte projektor doma jako náhradu TV, jistě si chcete užít perfektní vizuální reprodukci při sledování filmů, prohlížení vlastních fotek a videí atd.
K tomu potřebujete zejména dvě věci (kromě samotného projektoru). Optimální projekční plochu a možnost omezit přístup světla do místnosti. Pak si můžete vychutnat zážitek srovnatelný s kinem. I když máte hladkou bílou stěnu, při porovnání s výsledky na plátně byste objevili značné kvalitativní rozdíly.
Existuje ještě alternativa v podobě speciálních nátěrů určených právě pro projekční plochy. Nicméně opatření zdi opravdu kvalitním a funkčním nátěrem není ani snadné – ani levné. Mezi známé značky nabízející tento typ nátěrů patří například SmarterSurface. Cena nátěru na 6 m2 plochy se pohybuje kolem 2800 a více Kč.
Plocha už bude v místnosti logicky na stálo. To taky nemusí každému vyhovovat, zvlášť pokud barevně neladí se zbytkem zařízení a výmalby. Za druhé je vhodné krýt nátěr alespoň před přímým světlem a slunečním svitem. Časem může blednout a měnit barvu.
Plátno vs. TV
Umožní kvalitní projekční plátno a projektor vykouzlit obraz srovnatelný s moderní televizí? Výhodou TV je podstatně větší nezávislost na okolních podmínkách. Díky tomu, že sama vydává světlo, nepotřebujete k jejímu sledování tmu. V televizi bude rovněž vždy lepší podání černé barvy. To je stále vážná slabina projektorů.
Projektor však může za menší pořizovací cenu nabídnout velmi rozměrnou, a navíc nastavitelnou úhlopříčku. Můžete si tak dopřát „kino“ zážitek i doma. Na běžné každodenní sledování jsou však lépe přizpůsobeny televize.
Zpracování plátna: Pevné vs. stahovací
Z hlediska konstrukce lze projekční plátna rozdělit na pevná, která jsou usazena v rámu – a na stahovací. Stahovací projektory mohou využívat různé mechanismy, roletové či elektrické. K tomu se ještě vrátíme. Rámová plátna jsou usazena v pevném rámečku. Ten tvořívá lehká hliníková konstrukce. Plátno je dokonale napnuté, některé modely nabízejí i „neviditelnou“ – to znamená, že rámeček je šikovně ukryt a není patrný.
Obecně jsou rámová projekční plátna výrazně dražší volbou. Ani nejlevnější obvykle nepořídíte pod 10 nebo 15 tisíc Kč, 20 až 40 tisíc Kč je vcelku průměrná cena. Tato plátna často mívají velké rozměry, třeba i přes 4 m na šířku. Existují však i rozměrově výrazně skromnější modely.
V každém případě jde o řešení pro náročné zájemce, ať už třeba na doma pro filmové fajnšmekry nebo do konferenčních sálů apod. Rám zajistí dokonale hladkou a rovnou plochu pro maximálně precizní projekci.
Stahovací modely jsou na druhou stranu v průměru levnější a taky poněkud praktičtější. Roletové provedení patří vůbec k nejžádanějším. Cena pláten začíná už pod 2 tisíci Kč. Jde o vhodné řešení pro středně a méně náročné použití.
Nevýhodou je velmi omezený výběr rozměrných pláten. Většina roletových pláten má delší stranu do cca 220 až 270 cm. Rozměr nad 300 cm je sporadický a značně zvyšuje cenu.
Populární jsou i elektrická plátna. Ta jsou opatřena motorkem a často i dálkovým ovládáním, takže stahování a zatahování plátna je pohodlné a snadné. Jsou oblíbená ve školách, ale i v podnikovém prostředí, samozřejmě mohou představovat volbu i do domácnosti. Lze si vybírat i z rozměrných variant. Cena elektrických pláten je velmi rozmanitá. Od méně než 2 tisíc Kč až po 40 a více tisíc Kč.
Montáž na zeď vs. stojan
Projekční plátno můžete upevnit na zeď či strop. Další možností je pořízení plátna se stativem, obvykle v podobě rozkládací trojnožky. Druhé zmíněné řešení poskytuje možnost častého přenášení a rychlého rozložení kdekoli.
Hodí se například do škol, kde se bude často promítat v různých třídách. Do domácnosti bychom však volili přednostně instalaci plátna na zeď či strop, na více či méně stálé místo. Toto řešení je v domácích podmínkách přece jen elegantnější než použití trojnožky. Plátno nezaclání, má své pevné místo.
Zisk
Zisk neboli gain je specifickým parametrem, který se pojí s projekčními plátny. Pokud je zisk udáván jako 1.0, znamená to, že plátno odráží přesně to, co projektor vysílá. Plátno se ziskem 1.1 nebo více naopak nabídne 1,1krát (nebo více) vyšší jasnost obrazu.
Opačnou možností je plátno se ziskem méně než 1.0. V takovém případě plátno poněkud pohlcuje jas, ale na druhou stranu získáte lepší černou. Tato plátna mívají šedou barvu oproti standardní matně bílé.
Jaký zisk zvolit? Záleží na vašich požadavcích a okolnostech. Do místnosti, kde není možné příliš dobře omezit vstup vnějšího, denního světla se může více hodit plátno s vyšším ziskem. Dosáhnete lepšího jasu a viditelnosti i při větším okolním světle. Na druhou stranu dynamika a kvalita obrazu tím celkem trpí kvůli ztrátám černé. Takové řešení se hodí spíše pro pracovní účely, kdy není živost a sytost obrazu tak zásadní.
Pokud si naopak doma vytvoříte dobře zatemněnou „kino-místnost“, může vám plátno s nižším ziskem pomoci prohloubit stíny a tmavé části obrazu a získat lepší kontrast. To se poměrně silně odrazí na celkovém dojmu. U kvalitního projektoru a přiměřeně zatemněné místnosti je však adekvátní volbou nezkreslující plátno se ziskem 1.0.
Pozorovací úhly
Povrch plátna může značně ovlivnit vlastnosti obrazu. V principu existují dvě možnosti. Plátno může nabízet širší pozorovací úhly. To se hodí například ve třídách, konferenčních sálech a dalších místnostech, kde bude publikům sedět rozprostřeněji. Díky širším úhlům na plátno dobře uvidí i ti, kteří sedí poněkud bokem.
Na druhou stranu tato plátna mohou mít poněkud nižší jas a kontrast. Druhou volbou jsou tedy plátna s přímými pozorovacími úhly. Ty bychom doporučili k domácímu použití. Obraz má vyšší kvalitu, ale je třeba sedět v přímém úhlu.
Ceny projekčních pláten
Nejlevnější variantu představují manuální rolovací plátna. Jde o kompromisní řešení, které nicméně volí většina uživatelů. Cena se nejčastěji pohybuje mezi 1 až 5 tisíci Kč.
Od cca 3 000 Kč můžete pořídit elektrická plátna s motorkem a dálkovým ovladačem. Cena lepších modelů o větší úhlopříčce a např. s napínacími systémy je ovšem vyšší, obvykle mezi 5 až 20 tisíci Kč.
Od cca 13 000 Kč můžete pořídit plátna rámová, tedy pevně ohraničená. Nabídnou nejvyšší úroveň projekce, ale vyžadují dostatek prostoru, špatně se s nimi manipuluje. Ta větší a kvalitní stojí i 30, 40 nebo více tisíc Kč.
Nejlepší značky projekčních pláten
Jakou značku plátna zvolit? Mezi nejprodávanější projekční plátna patří ty od značky Aveli. Tento výrobce nabízí především dostupné modely s dobrým poměrem ceny a kvality. Značka Elite osloví i náročnější zájemce. Z rámových pláten patří k nejžádanějším ta od značek Kauber, ProjektMedia či JT-Motors.
Nejprodávanější projekční plátna na trhu
Nejprodávanější projekční plátna na trhu podle portálu Heureka.cz