Jak vybrat nejlepší malou přenosnou televizi a kde se dá všude použít?

Nejlepší přenosná TV Od doby, kdy se televize začaly „zplošťovat“ a místo toho rostly úhlopříčně, se lidé předhánějí, kdo se dívá na větší obrazovku. Trend říká, že bychom se měli snažit pořídit si domů TV, která se bude maximálně přibližovat promítacímu plátnu kina. Ale co když má někdo skromnější nebo právě opačné nároky? Co když někdo shání TV, která zabere minimum místa, dá se na ní dívat kdekoli a snadno se i přemístí, přenese či přepraví? Přenosné TV existují už skoro stejně dlouho jako ty domácí. Samozřejmě i jejich podoba se s vývojem proměňovala. Jak vypadají současné modely, jaké nabízejí funkce, možnosti a parametry – a jak si vybrat tu nejlepší přenosnou televizi? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Jaké jsou tedy malé přenosné televize na trhu

  1. Sencor SPV 7012T
  2. Trevi LTV 2010 HE
  3. Lenco TFT-1028
  4. Hitachi 24HE2305

Nejlepší přenosné TV

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
2.Sencor SPV 7012T

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejprodávanější 

Televize přenosná, LCD, 26cm, 1024x600, DVB-T2, H.265 HEVC, USB, HDMI výstup, 3.5mm jack, 12V, lithium-polymerová baterie, dálkové ovládání, repro 2x 1.5W

Cena: cca 3000 Kč
Zjistit cenu
1.Trevi LTV 2010 HE

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Dobrá volba 

Přenosná TV s podporou DVBT-T2, rozšlišení 1024x600 Mpx, HDMI i USB vstupem. Obrazovka je však LCD a chybí české menu i návod.

Cena: cca 4000 Kč
Zjistit cenu
3.Lenco TFT-1028

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Nízká cena 

10 palcová malá televize s rozlišením 1.024 x 600 Mpx podporuje DVB-T2, má nízkou spotřebu elektrické energie a vstupy pro HDMI, USB i 12V. Výhodou je jistě také nižší cena.

Cena: cca 2500 Kč
Zjistit cenu
4.Hitachi 24HE2305

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Z jiného soudku 

Nejedná se o typickou přenosnou TV, al může to být zajímavá alternativa. Úhlopříčka 61 cm (24"), HD ready rozlišení (1366×768), tunery DVB T2/C/S2 (H.265/H.264), Wi-Fi, 2× HDMI, USB a možnost 12V připojení.

Cena: cca 5800 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat přenosnou televizi

Jaká jsou specifika přenosné TV, kde všude se dá použít a jaké parametry sledovat při jejím výběru? To jsou zásadní otázky, na které byste měli znát před pořízením tohoto přístroje odpovědi. Samozřejmě se posléze budete posléze orientovat i podle ceny nebo značky výrobce.

Jak vypadá přenosná televize?

Přenosné televize jsou pochopitelně především menší než ty klasické. Současné modely na první pohled připomínají tablet, ale logo umístěné typicky na delší straně poukazuje na to, že se používají primárně na šířku – jako klasická obrazovka. V zásadě je však rozdíl hlavně ve funkcích, hardwaru a způsobu použití. Z tohoto hlediska lze navíc přenosné modely rozlišit na minimálně dvě kategorie.

Jednu představuje přenosné TV v pravém slova smyslu. Taková zařízení jsou primárně skutečně koncipovaná především k příjmu televizního vysílání. Některá mohou být vybavena i externí anténkou. Často se však už setkáte i s dalšími možnosti a širším rozhraním. Například s USB vstupem pro připojení flash disku či externího pevného disku a přehrávání odtud.

Kromě toho existují i univerzální přenosné multimediální přehrávače. Fyzickou podobu mají skoro stejnou, ale zásadní součástí je mechanika na CD/DVD. Podporují často i připojení různých jiných externích zdrojů anebo příjem TV vysílání. Dříve byly přenosné DVD přehrávače velmi oblíbené, ale s ústupem tohoto média se stávají okrajovou záležitostí.

Pokud se chcete primárně dívat na televizní stanice a tu a tam si pustit film z flashky nebo pevného disku, doporučujeme pořízení televize s rozhraním USB. Některé přenosné TV pak disponují i slotem na SD karty.

Pro koho a kam je přenosná televize vhodná?

Přenosné televize mohou najít celou řadu uplatnění. Představují především velmi oblíbenou volbu do auta. Zde se dají uchytit na různá místa – především na opěrku sedadla nebo na strop a poskytnou multimediální zábavu na dlouhé cesty. Zejména pokud cestujete s menšími dětmi, oceníte, že jim můžete pustit oblíbené pohádky a v klidu se soustředit na řízení.

Přenosná TV vám poslouží i na dovolené. V kempech, levnějších ubytovacích zařízeních, kde není TV k dispozici apod. Skvěle se hodí i na chatu anebo třeba jako „sekundární“ televize do ložnice nebo dílny či pracovny. Jistě se pro ni dají najít i další možná využití.

DVB-T2 aneb všímejte si podporovaného standardu

Přenosná TV má především přenášet televizní stanice, ale aby toho byla schopna, musí taky podporovat patřičný vysílací standard. Současným standardem je DVB-T2, a proto je nanejvýš záhodno, aby s ním byla daná televize kompatibilní. U aktuálních modelů je to de facto samozřejmostí, ale je vhodné si tento faktor zkontrolovat například při pořízení staršího modelů nebo přenosné TV z druhé ruky.

Další podporované formáty a rozhraní

Pokud budete chtít s televizí dělat i něco jiného než sledovat TV stanice, pozornost byste měli věnovat i dalšímu vybavení. Budete-li přehrávat multimédia z externích zdrojů, je zapotřebí nejen to, aby šel zdroj připojit (což zajišťuje obvykle USB port či SD slot), ale taky aby bylo možné obsah přehrát. Vždy si proto přečtěte i výčet podporovaných formátů.

MP3 pro hudbu, MPEG4 či AVI pro většinu videí, JPEG pokud si chcete prohlížet i fotky nebo obrázky a tak dále. Kromě toho se můžete zaměřit i na další přítomná rozhraní. Například HDMI port pro připojení některých periferních zařízení či konzolí, 3,5 mm jack na sluchátka, setkat se můžete třeba i s bezdrátovým rozhraním Bluetooth pro spárování TV s mobilním zařízením.

Jaké mají přenosné TV rozlišení?

Otázka kvality obrazu je bezesporu mimořádně důležitá, neřku-li rovnou primární. Jak jsou na tom přenosné televize s úrovní obrazu? Nejčastěji se setkáte s rozlišením 1024 x 600, zvolit můžete i vyšší verzi v podobě 1366 x 768 a za nejvyšší současnou ligu lze považovat Full HD – tedy 1920 x 1080 px. Zdá se vám to na současné poměry a ve srovnání s běžnými TV nebo mobily málo?

Berte však v potaz, že běžná TV má násobně větší úhlopříčku. Mobil je zas určen k úplně jinému použití a činnosti. Sleduje se z bezprostřední blízkosti a pracuje se s nejdrobnějšími detaily, textem apod. Vzhledem k velikosti a kontextu použití přenosné TV jsou tudíž tyto na dnešní dobu relativně nižší hodnoty docela dostačující.

Pokud jde o technologii displeje, ani zde nečekejte zázraky jako u mobilů či velkých TV. Výběr se omezuje na běžné LED, nebo dokonce jen obyčejné LCD zobrazovací technologie.

Jakou úhlopříčku zvolit?

Úhlopříčka by měla odpovídat nárokům a vzdálenosti, z jaké se budete na TV dívat. Každopádně, nejoblíbenější volbou je u současných přenosných TV úhlopříčka 10 palců nebo blízko této hodnoty. Jde o osvědčené řešení, které se hodí do auta i na jiná místa a nabízí optimální kompromis mezi velikostí obrazu a skladností zařízení.

Napájení přenosné TV

Jaký zdroj energie využívají přenosné TV? Na rozdíl od tabletů či mobilů nemívají tyto přehrávače běžně integrovaný akumulátor. Napájejí se prostřednictví adaptéru, nejčastěji 12V adaptéru vhodného do automobilové zásuvky. Díky tomu máte zajištěn stálý provoz a nemusíte řešit dobíjení baterie. Tedy kromě té v automobilu, pokud byste nechali televizi v autě zapojenou a zapnutou.

Přehrávání zvuku

K čemu by byl obraz bez zvuku, že ano? Jak se audio složka řeší u přenosných televizí? Typicky přítomností integrovaného reproduktoru. Ten ovšem ne vždy dosahuje kdovíjaké kvality. Pokud byste toužili po lepším zvuku třeba při sledování koncertů, můžete připojit externí reproduktory. Nejjednodušší je využití USB portu, což je rozhraní, které využívá většina současných přenosných reproduktorů i televizí. Další možností je Bluetooth, ale to není u přenosných TV takovou samozřejmostí.

Ovládání

Některé ovládací prvky může mít přenosná TV přímo na svém těle, obvykle na boční nebo spodní hraně. Typicky je však k dispozici i TV ovladač pro složitější „manévry“. Ovládání je pak obdobné jako u klasické, velké TV.

Ceny přenosných TV

Kolik stojí kvalitní přenosná TV? Úplně za pakatel tento typ přehrávačů není. Opravdu velmi levné modely se pohybují v ceně přes 2 tisíce Kč. Jde obvykle o starší kousky se slabším rozlišením i vybavením. Kolem 3 až 4 tisíc Kč pak pořídíte většinu modelů – lze zde najít už kvalitní a dobře vybavené televize.

Nad 4 tisíce Kč už jde o dražší TV pro náročnější zájemce. Úhlopříčka však zůstává stále na podobné velikosti – tedy kolem 10 palců. Dražší přenosné TV tak začínají na cenách nejlevnějších klasických TV. Nutno však dodat, že výběr není ani zdaleka srovnatelný. Běžně prodávaných přenosných TV není nijak velké množství. To může na druhou stranu usnadnit výběr.

Oblíbené značky přenosných TV

Které značky se věnují i malým a přenosným TV přehrávačům? Mezi poměrně oblíbené modely patří TV české značky Sencor. Potěší především velmi příznivým poměrem ceny a kvality. Kvalitnější a vybavenější modely nabídne například značka Trevi či Muse. Naopak velmi dostupné televizky můžete pořídit od značek jako Lenco nebo Maxxo.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové přenosné televize. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších malých přenosných TV na trhu.