Nejlepší paměťové (SD) karty do mobilu, tabletu, fotoaparátu či kamery

Nejlepší paměťové SD karty Interní paměť různých zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty nebo akční kamery nejsou vždy zcela dostačující a řada uživatelů dříve nebo později pořizuje rozšíření v podobě paměťové karty. Jde o jednoduchý způsob, jak zvětšit paměťovou kapacitu přístroje o jednotky, desítky nebo i stovky GB. Tyto karty ale nejsou vždy úplně laciná záležitost. Nejen pro to je vhodné se nad výběrem trochu zamyslet. V dnešním textu vás proto provedeme výběrem nejlepší paměťové karty, seznámíme vás s nejdůležitějšími parametry a nabídneme krátké recenze spolehlivých výrobců.

Paměťová karta je sice drobná záležitost, ale může v sobě uchovávat „tuny“ dat, ať už jsou to fotografie, videa nebo jiné dokumenty. Nemusíte se tak neustále starat o to, zda máte třeba v mobilu dostatek místa nebo po každém focení vyprazdňovat fotoaparát na pevný disk v počítači, abyste získali trochu volného prostoru.

Paměťové karty se slušnou kapacitou jsou dnes otázkou obvykle vyšších stovek korun a mohou jít i do tisíců. Za takový drobný předmět se to může zdát hodně, ale investice se obvykle vyplatí. Co se naopak nevyplatí, je snažit se na kartě maximálně ušetřit. Můžete ta ohrozit cenná data a přijít zkrátka. Doporučujeme proto nejít po nejnižší ceně, ale raději sáhnout po kvalitním, ověřeném modelu od spolehlivého výrobce.

V dnešním článku vám poskytneme soubor rad a tipů a pokusíme se o srozumitelný přehled zásadních parametrů. K tomu ještě přihodíme žebříček kvalitních modelů, ve kterém můžete najít inspiraci. Kvalitu každého produktu si před pořízením taky raději ověřte v testech nebo uživatelských recenzích paměťových karet. Omezíte tak riziko, že koupíte kartu pochybné funkčnosti.

Nejlepší paměťové karty na trhu podle mě

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Samsung MicroSDXC PRO Plus


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - můj vítěz 
Typ: micro SDXC
Čtení: až 160 MB/s
Zápis: až 120 MB/s
Kapacity: 128GB, 256GB, 512GB
700 Kč Číst recenze
2.Samsung MicroSDXC 128GB EVO Plus


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - nejprodávanější 
Typ: micro SDXC
Čtení: až 130 MB/s
Zápis: -
Kapacity: 64GB, 128GB, 256GB, 512GB
450 Kč Číst recenze
3.SanDisk SDXC Extreme Pro UHS-I


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 - extra rychlá 
Typ: SDXC
Čtení: až 170 MB/s
Zápis: až 90 MB/s
Kapacity: 64GB, 256GB, 512GB, 1TB
750 Kč Číst recenze
4.Kingston Canvas Select Plus


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 4 - cenový tip 
Typ: SDHC
Čtení: až 100 MB/s
Zápis: -
Kapacity: 32GB. 64GB, 128GB, 256GB, 512GB
400 Kč Číst recenze
5.SanDisk MicroSDXC Ultra


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 5 
Typ: micro SDXC
Čtení: až 120 MB/s
Zápis: -
Kapacity: 32GB, 64GB, 128GB ... až 1TB
480 Kč Číst recenze

1. Samsung MicroSDXC 128GB PRO Plus – to nejlepší na trhu podle mě

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Samsung MicroSDXC 128GB PRO Plus  Paměťová karta micro SDXC, 128 GB, čtení až 160 MB/s, zápis až 120 MB/s, Class 10, U3, V30, A2

Dostupné kapacity: 128 GB, 256 GB, 512 GB
Cena: od 700 Kč

Zjistit cenu

2. Samsung MicroSDXC EVO Plus – nejprodávanější MiscoSDX karta

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Samsung MicroSDXC 64GB EVO Plus UHS-I U3  Paměťová karta micro SDXC, 128 GB, čtení až 130 MB/s, Class 10, U3, V30, A2

Dostupné kapacity: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB
Cena: od 450 Kč

Zjistit cenu

3. SanDisk SDXC 128GB Extreme Pro UHS-I (V30) U3 – extra rychlá

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze SanDisk SDXC 128GB Extreme Pro UHS-I (V30) U3  Paměťová karta SDXC, čtení až 170 MB/s, zápis až 90 MB/s, Class 10, UHS-I, U3, V30

Dostupné kapacity: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB
Cena: od 750 Kč

Zjistit cenu

4. Kingston Canvas Select Plus micro SDHC 32GB Class 10 UHS-I – levná kvalita

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Kingston Canvas Select Plus micro SDHC 32GB Class 10 UHS-I  Paměťová karta micro SDXC, 128 GB, čtení až 100 MB/s, Class 10, UHS-I, U1, V10, A1

Dostupné kapacity: 64 GB, 128 GB, 256 GB, , 512 GB
Cena: od 400 Kč

Zjistit cenu

5. SanDisk SDHC 16GB Ultra Class 10 UHS-I – další na zvážení

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

 Recenze SanDisk SDHC 16GB Ultra Class 10 UHS-I  Paměťová karta micro SDXC, 128 GB, čtení až 120 MB/s, Class 10, UHS-I, U1, A1

Dostupné kapacity: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB, 400 GB, 512 GB, 1 TB,
Cena: od 480 Kč

Zjistit cenu

Jak vybrat paměťovou kartu?

Při výběru paměťové karty vás bude zajímat především několik faktorů a parametrů, které si níže důkladně probereme. V první řadě to bude typ karty, pak kapacita a přenosová rychlost. To jsou de facto zásadní technické aspekty. Vybírat byste však měli taky kartu kvalitní a spolehlivou. Tady už je to složitější, ale nápovědou vám může být například značka, cena a pak samozřejmě různé recenze.
Rizika laciných paměťových karet

U paměťových médií, ať už jsou to pevné disky, flash disky anebo třeba právě paměťové karty, není příliš rozumné snažit se za každou cenu ušetřit a sáhnout např. po neznačkové napodobenině z čínského e-shopu, kartě z druhé ruky apod. Smyslem paměťového zařízení přece je, aby vaše data bezpečně uchovalo! A to se v případě nespolehlivých a pochybných karet nemusí podařit. Rizika u takových produktů jsou následující:

  • Velmi nízká odolnost
  • Nižší než deklarovaná kapacita
  • Vysoké riziko ohrožení a ztráty dat

Samozřejmě, že poškodit se může i velmi kvalitní karta a ke ztrátě dat může také dojít. Riziko je ovšem mnohanásobně nižší a při přiměřeném zacházení třeba i zanedbatelné. Řada lepších karet disponuje např. i ochranou proti vodě, extrémním teplotám nebo i magnetickým polím a rentgenovému záření. Vaše data budou tedy relativně v dobrých rukách.

MicroSD karta

Typ paměťové karty

Typ karty je důležitý z hlediska způsobu použití a hlavně kompatibility s daným zařízením. Současným nejrozšířenějším standardem jsou SD karty u fotoaparátů a kamer a MicroSD karty u mobilních zařízení (ty lze s adapterem použít i ve fotoaparátech bez omezení rychlosti). Existují ale i další varianty:

  • CF karty (Compact Flash) – Tyto karty se dnes vyskytují zejména v profesionálních fotoaparátech. Jejich výhodou je poměrně vysoká odolnost a zejména vysoká přenosová rychlost.
  • CFast karty (Compact Fast) – Karty určené hlavně pro profesionální videozáznam.
  • JetDrive karty – Speciální paměťové karty pro MacBooky.
  • NM Card – Alternativa k MicroSD u některých mobilních telefonů.
  • XQD karty – Moderní karty u profi fotoaparátů, vynikající kapacita a přenosová rychlost, ale taky vysoká cena. Zatím relativně málo rozšířené.
  • SD karty – Současný nejrozšířenější standard u běžných fotoaparátů, kamer a mobilních zařízení. Existuje několik variant:
    • SD – Nejstarší typ, nízká kapacita (do 4 GB), nízká rychlost (max. do 25 Mb/s).
    • SDHC – Vznik roku 2006, nejvýkonnější dosahují rychlosti až 100 Mb/s a kapacity do 32 GB.
    • SDXC – Od roku 2009. Běžná rychlost okolo 100 Mb/s, ale u některých až 300 Mb/s. Vysoká kapacita ve stovkách GB až 1 nebo více TB.

V mobilních telefonech se obvykle používají zmenšené varianty v podobě MicroSD karet, které ovšem dosahují stejných hodnot kapacity a rychlosti.

Kapacita

Pro spoustu lidí je kapacita paměťového zařízení jediný a nejdůležitější parametr. Takový přístup je docela pochopitelný, protože tento údaj je (např. oproti abstraktnější a komplikovanější rychlosti) poměrně dobře srozumitelný. Většina lidí, kteří pracují se zařízeními využívajícími paměťové disky nebo karty, má jakousi rámcovou představu, kolik je např. 1 GB a kolik jich potřebují, aby jich měli „dost“.

  • 16 a 32 GB – Spíše minimální až základní kapacita. Pokud budete ukládat např. jen fotky, dokumenty nebo MP3 skladby, vlezou se jich tisíce. Horší je to s videi, potažmo hrami nebo náročnými aplikacemi apod.
  • 64 a 128 GB – Zlatý střed. U mobilního telefonu už jde o slušnou porci kapacity, se kterou chvíli vystačí i náročnější uživatel.
  • 256 a 512 GB – Karty s takovou kapacitou bývají už dražší a zatím jsou méně používané. Spíše pro náročné nebo profesionální použití.
  • 1 TB a více – Velmi drahé a zatím poměrně velmi málo běžné karty pro fajnšmekry.

Rychlost

Karta má vždy určitou rychlost, rozlišuje se přitom rychlost čtení a rychlost zápisu dat, přičemž rychlost čtení bývá zpravidla vyšší. Vyšší rychlosti jsou potřeba především pro práci s kvalitními videi, časté přenášení větších objemů dat do počítače nebo při pokročilejším fotografování a prací s některými formáty.

U nejprodávanějších současných karet dosahuje rychlost čtení běžně 80 až 100 Mb/s, rychlost zápisu je pak zpravidla nižší (od 10 do 60 Mb/s). Stále se prodávají i pomalejší (a samozřejmě i rychlejší) karty, které už sice trochu pokulhávají za současnými vysokými nároky, ale pro méně náročné použití mohou být stále dostačující, zvlášť pokud jde o nízkokapacitní karty.

Oblíbené značky paměťových karet

Jaké značky paměťových karet jsou zárukou spolehlivosti, odolnosti, vysoké kapacity a taky solidního poměru ceny a kvality? Taky je výběr několika dobrých značek, které stojí za úvahu.

  • Samsung – Velmi spolehlivé a oblíbené karty s vysokým hodnocením v testech paměťových karet. Značka nabízí různé varianty SD karet za dobré ceny. Nechybí ani vysokokapacitní modely.
  • SanDisk – Další spolehlivá značka. Špičkový výběr SD i jiných typů karet. Velké rozpětí v ceně i technických parametrech.
  • Kingston – Opět dobrá volba. Výborný výběr a různorodost, cenová i parametrová. Skvěle hodnocené a oblíbené karty.
  • ADATA – Taky karty této značky jsou spolehlivé a kvalitní. Výběr je velmi slušný.

Nejprodávanější paměťové karty

Nejprodávanější paměťové karty na trhu dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové paměťové microsd karty. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší paměťové karty do telefonu a dalších zařízení na trhu.