Nejlepší mikrofony k PC – do studia na podcasty, hraní her či zpěv (test a recenze)

Mikrofon na podcast Mikrofon je velice užitečný nástroj, který už je dnes široce používaný běžnou populací. Tatam jsou doby, kdy šlo o speciální a velmi drahé zařízení, ke kterému se většina lidí mohla dostat leda na exkurzi v profesionálním studiu. Dnes jde o běžnou počítačovou periferii, která se využívá při konferencích, hraní her nebo samozřejmě zvukovém tvoření a zaznamenávání všeho druhu.

Pokud jste zjistili, že právě mikrofon je prvek, který vám ve vaší výbavě ještě chybí – a myslíte, že byste jeho služby využili – pak se uvolněte a pusťte se do našeho článku. Podíváme se v něm totiž na to, jak vybrat nejlepší mikrofon k PC (a nejen k němu). Zajímat nás budou různé druhy a konstrukce mikrofonů, všechny podstatné technické parametry, ale taky třeba cenové hladiny nebo známé značky, na které se podíváme v krátkých recenzích.

Nejlepší grafické tablety na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Marantz Professional AVS


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - na streamování 5400 Kč Číst recenze
2.HyperX QuadCast


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - na hry 3500 Kč Číst recenze
3.FIFINE K669B


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 3 - cena / výkon 1400 Kč Číst recenze
4.Trust GXT 232 Mantis


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 4 - nejlepší do 1000 Kč 850 Kč Číst recenze
5.YENKEE YMC 1020GY


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 5 - cenový tip 350 Kč Číst recenze

1. Marantz Professional AVS – nejlepší all in one na streamování

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Marantz Professional AVS  Streamovací set – all in one, full HD kamera, mikrofon, USB-C rozhraní, LED prstenec

Zjistit přesnou cenu od 5 400 Kč

2. HyperX QuadCast – nejlepší na hraní her

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze HyperX QuadCast  Mikrofon stolní, připojení USB, délka kabelu 3 m, kondenzátorový, směrové snímání, frekvence od 20 Hz do 20000 Hz, impedance 32 Ohm, citlivost -36 dB

Ukázat detaily od 3 500 Kč

3. FIFINE K669B – nejlepší cena / výkon (třeba do studia na podcasty)

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze FIFINE K669B  Mikrofon stolní, připojení USB, délka kabelu 1,8 m, kondenzátorový, směrové snímání, frekvence od 20 Hz do 20000 Hz, impedance 100 Ohm, citlivost -34 dB

Ukázat detaily od 1 400 Kč

4. Trust GXT 232 Mantis – další na zvážení (nejlepší do 1000 Kč)

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Trust GXT 232 Mantis Streaming Microphone  Mikrofon stolní, připojení USB, délka kabelu 1,5 m, kondenzátorový, všesměrové snímání, frekvence od 50 Hz do 16000 Hz, impedance 32 Ohm, citlivost -38 dB(A), pop filtr

Ukázat detaily od 9 000 Kč

5. YENKEE YMC 1020GY – levný produkt / cenový tip

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze YENKEE YMC 1020GY  Mikrofon stolní, připojení 3,5 mm Jack, délka kabelu 1,8 m, kondenzátorový, všesměrové snímání, frekvence od 50 Hz do 16 kHz, impedance 2200 Ohm, citlivost -55 dB

Ukázat detaily od 1 600 Kč

Mikrofonů primárně určených jako příslušenství k PC je velký a rozmanitý výběr. Připočíst však musíme i mikrofony, které nejsou určeny výhradně nebo především jako PC příslušenství, ale lze je k počítači snadno připojit. Ani tuto sortu rozhodně nelze opomenout. Možnosti výběru však značně nabobtnávají. Zvlášť dnes, kdy se do jedné ze dvou výše zmíněných kategorií vejdou skoro všechny běžně prodávané modely mikrofonů. Určité know-how a schopnost orientovat se v důležitých faktorech jsou tedy při nákupu velice důležité. Pokud tedy nechcete vybírat jen podle ceny nebo koupit první model, který vám přijde pod ruku.

V tomto průvodci se budeme pídit po tom, jak si vybrat optimální variantu vzhledem k vlastním nárokům a možnostem. Najdete zde i žebříček několika velmi oblíbených a osvědčených aktuálních modelů. O konkrétních produktech se však nejvíce dozvíte z odborných testů a nápomocné mohou být i uživatelské recenze mikrofonů k PC.

Jak vybrat mikrofon k PC?

Podle čeho vlastně vybírat kvalitní mikrofon k PC? Ve hře bude řada faktorů. V první řadě je třeba rozhodnout se pro vhodný typ (především z hlediska konstrukce a umístění). Zde je třeba vycházet ze způsobu použití a nároků, ale třeba i prostorových možností, které máte k dispozici. Z technického hlediska je pak velmi důležitý princip snímání zvuku, dále způsob zapojení, směrová charakteristika a pak další parametry jako frekvenční rozsah, citlivost, impedance a další. Tím vším se budete zabývat a v neposlední řadě taky cenou a oblíbenými značkami.

Mikrofon do studia

Mikrofon do studia

Typ mikrofonu

Pro začátek je důležité si ujasnit, o jaký druh mikrofonu máte vlastně zájem – a která z možností bude nejvýhodnější pro potřebné účely. Představíme vám proto základní možnosti a varianty a budeme se snažit srozumitelně vystihnout jejich hlavní vlastnosti a taky výhody i nevýhody.

Stolní mikrofony

Pokud jde o mikrofony k PC, patří stolní modely mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější. Existuje velmi široká škála, kdy se modely zásadně liší kvalitou i konstrukcí. Základem jsou jednoduché celoplastové stojanové modely s obvykle kruhovou základnou, delší flexibilní nožkou a drobnou snímací částí. Jde o základní druh příslušenství k PC pro nenáročné použití. Například při video hovorech, hraní her apod. Základní varianty lze pořídit už od cca 100 Kč nahoru. Nepočítejte s vysokou kvalitou snímání ani zvláštními možnostmi a funkcemi.

V protikladu však samozřejmě existují stolní modely vysoce pokročilé, kvalitní, které nabídnou snímání na špičkové až profesionální úrovni. Může jít o modely s pevným stojanem nebo nastavitelným ramenem. Typicky jsou opatřeny protivětrným krytem, většinou pop filtrem a dalšími vylepšeními.

Solidní domácí mikrofon, se kterým se dá pracovat na lepší úrovni a poskytne čistší zvuk, přitom nemusí být extra drahý. Od cca 700 Kč už lze vybírat mezi pěknými modely pro běžné použití. Lepší a kvalitnější varianty oceníte, pokud chcete například vytvářet komentovaná videa (na Youtube apod.), podcasty nebo chcete vyšší kvalitu pro konferenční hovory nebo jiné účely.

Hlavové mikrofony a headsety

Oblíbené řešení pro nenáročné použití s PC spočívá také v mikrofonech hlavových, v případě PC příslušenství obvykle v kombinaci se sluchátky (headsety). Tyto mikrofony nenabídnou v principu kdovíjakou kvalitu, ale jsou oblíbeny mezi hráči PC her kvůli praktičnosti. Stejně tak se hodí pro chatování a konferenční hovory.

Mikrofony na klopu

Tento typ mikrofonů znáte nejspíš z televize, kde jsou stálým vybavením moderátorů i účastníků různých pořadů. Mikrofon se vetkne do klopy oblečení a poskytuje naprostou volnost pohybu. Jako příslušenství PC nejsou až tak běžnou volbou. Používají je však někteří Youtubeři, zejména akčnější, kteří se nechtějí nechat omezovat a zůstávat přikovaní ke stolnímu mikrofonu.

Ruční mikrofon

Asi nejznámější varianta mikrofonu, kterou známe především od zpěváků, zpravodajů apod. Opět je výhodou volnost pohybu, ačkoli je nutné „obětovat“ jednu ruku. I tento typ lze samozřejmě použít jako příslušenství k PC. Zvlášť v kombinaci s odkládacím stojanem může jít o zajímavou volbu pro některé náročnější způsoby použití.

Herní mikrofony

Jde de facto o podtyp obvykle stojanového mikrofonu určený primárně pro PC a zejména hraní her. Obvykle na sebe upozorní typicky herním, výrazným designem (a taky vyšší cenou). Nabízí většinou více funkcí, možností a nastavení. Jde o propracovanější modely pro náročnější hráče, Youtubery a další uživatele.

Nejlepší mikrofon na trhu

Způsoby a varianty zapojení

Velmi důležitým faktorem je způsob zapojení. Existují různé možnosti a je třeba se ujistit, že je možné mikrofon k PC připojit (u většiny běžných modelů to možné je). I tak je možností víc a je vhodné zjistit si, zda mikrofon nabízí i vámi preferované rozhraní. Jaké jsou základní možnosti?

  • Jack 3,5 (6,3) mm – Stará dobrá a vysoce kompatibilní klasika spočívá v prostém „sluchátkovém“ konektoru, který lze obvykle snadno připojit k počítači, reproduktorům, notebooku nebo i mobilu. Univerzálnější variantu představuje 3,5mm jack. Nevýhodou je spíše střední kvalita. Používá se pro běžnější, méně náročné účely.
  • USB rozhraní – Jednoduché, oblíbené, rozšířené. Pro komunikaci s PC často preferované řešení. Výhodou je, že při propojení s PC pomocí USB je zařízení zároveň napájeno, takže nepotřebuje jiný zdroj energie.
  • Lightning – Koncovka s omezeným použitím známá především mezi uživateli zařízení Apple.
  • XLR – Jde o profesionální přenos s vysokou kvalitou a stabilitou. Ovšem toto rozhraní není kompatibilní s běžnými PC nebo notebooky.
  • Bezdrátové připojení – Další možnost, která dnes taky patří mezi běžné. Umožňuje svobodnější pohyb, ale zařízení musí mít vlastní (bateriové, akumulátorové) napájení. Při běžném použití u PC je obvykle dostačující volbou drátové propojení, které je spolehlivé, jednoduché a obvykle i levnější.
Mikrofon na podcast

Mikrofon na podcast

Snímání zvuku

I způsob snímání zvuku je při výběru mikrofonu důležitý. Z tohoto hlediska lze rozdělit dva základní typy mikrofonů.

Dynamické mikrofony

Velmi oblíbené, univerzální, běžně používané. Využívají poměrně jednoduchý konstrukční princip se snímací cívkou. Díky tomu jsou dost odolné, málo poruchové, nabízejí dlouhou životnost a velmi jednoduché používání. Lze jej používat i v hlučném prostředí (nejsou tak citlivé), přitom nabídnou dobrou kvalitu snímání. Jsou vhodné pro domácí i „terénní“ použití.

Kondenzátorové mikrofony

Jde o konstrukčně výrazně složitější modely s kondenzátorovou deskou. Komplikovanější je i zapojení. Mají vyšší citlivost, používají se především v profesionálním prostředí. Špatně snášejí hlučné prostředí, na druhou stranu snímají i na velkou vzdálenost. Při běžném domácím použití nebo jako příslušenství k PC není tento typ běžný.

Elektretové mikrofony

Speciální technologie, která se používá především u mikrofonů drobných a miniaturních rozměrů (např. mikrofony v mobilních zařízeních).

Směrová charakteristika

Poměrně velmi důležitá je i směrová charakteristika. Čili, ze kterých směrů a úhlů mikrofon nejlépe snímá.

  • Ledvinovitá neboli kardioidní – Velmi častá. Snímá ve směru mikrofonu. Boční zvuky jsou potlačovány, zadní minimalizovány.
  • Všesměrová neboli kulová – Snímá prostorově a rovnoměrně ze všech směrů. Ideální např. pro konference, kde je v místnosti více lidí. Jde o velmi častý typ. Ideální pro použití při nahrávání např. videí na Youtube, podcasty apod.
  • Osmičková – Méně běžná. Snímá zepředu a zezadu, potlačuje boční zvuky. Vhodná pro rozhovor dvou lidí, kteří sedí proti sobě.
  • Úzce směrová – Málo běžná. Vysoce potlačuje jiné zvuky než v ose mikrofonu.
  • Nastavitelná – Pomocí speciálních výměnných prvků lze charakteristiku měnit dle potřeby.

Další parametry

Co ještě sledovat?

  • Frekvenční rozsah – Důležitý především pro nahrávání hudby a jiné náročnější účely. Pro běžné použití na záznam hlasu nikoli. Záznam hlasu zvládne bez problému každý běžný mikrofon.
  • Impendance – Důležitá především v profesionálním použití s předzesilovačem. V rámci použití mikrofonu jako PC příslušenství nehraje praktickou roli.
  • Rozměry membrány – Velikost membrány ovlivní míru vlastního šumu a citlivost. Větší membrána má menší šum, ale větší zabarvení a hodí se spíš ke snímání zvuků v nižších frekvenčních polohách. Menší membrána má větší šum, ale větší ostrost snímání. Vhodnější pro snímání vyšších frekvenčních rozsahů.
  • Příslušenství – Praktické mohou být různé stojany a držáky. Za zmínku stojí pop filtr, který omezuje praskavý zvuk při řeči nebo zpěvu u některých hlásek a dead cat čili protivětrný kryt, který omezuje šum způsobený povětrnostními vlivy. Používá se tedy hlavně v terénu.

Ceny mikrofonů k PC

Základní mikrofony k PC mohou být velmi levné. V kategorii do 500 Kč najdete slušný výběr modelů od zcela jednoduchých až po kvalitnější s citlivějším a lepším snímáním. Stále však pro nenáročné použití. Vesměs jde o stolní, stojanové modely.

Do 3000 Kč lze mluvit o střední sortě a najdete zde vynikající výběr. Nad 1000 Kč už seženete opravdu solidní modely vhodné i pro náročnější použití. Tato relace nabízí většinu nejprodávanějších mikrofonů k PC (i jiných) na trhu.

Nad 3000 Kč je opět vynikající výběr, vyberou si především náročnější, nároční a profesionální uživatelé.

Nejlepší značky mikrofonů k PC

Vybírat mikrofon podle značky? Neměl by to být jediný faktor, ale i výrobce může být dobré vodítko.

  • Yenkee – Výběr je sice menší, ale tato značka nabízí několik velmi oblíbených modelů pro PC, a to převážně v nižších cenách.
  • Trust – Oblíbená značka PC příslušenství. Slušný výběr populárních mikrofonů. Často nízké až velmi nízké ceny. Dobrý poměr ceny a kvality.
  • Rode – Modely Rode jsou skvěle hodnocené v testech mikrofonů. Jde však převážně o dražší, vysoce kvalitní modely. Výborný výběr.
  • Audio-Technica – Alternativa k Rode. Vynikající výběr, vysoká hodnocení. Spíše vyšší až vysoké ceny.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového mikrofonu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího mikrofonu k PC na trhu.