Jak vybrat nejlepší laminátor (laminovačku)?

Jak vybrat nejlepší laminátor Potřebujete uchovat důležité dokumenty v perfektním stavu a ujistit se, že nepřijdou k úhoně, například když se na ně vylije káva nebo voda? Řešení může být docela prosté. Cenná „lejstra“ můžete zkrátka zalaminovat. Čili zalepit do ochranné folie. To se dnes neprovádí ručně, nýbrž s pomocí speciálního nástroje – laminátoru či laminovačky. Tato pomůcka nezabere moc místa a nemusí být ani moc drahá. Přesto odvede mnoho praktické práce a její služby jistě oceníte. Tedy pokud se s potřebou uchovávat dokumenty setkáváte častěji než zcela sporadicky. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší laminovačku pro domácí či kancelářské použití.

Připravili jsme si pro vás žebříček nejlépe hodnocených a nejprodávanějších laminovaček. A samozřejmě taky průvodce výběrem, ve kterém zodpovíme nejdůležitější dotazy týkající se výběru této pomůcky. Nápomocné vám mohou být i nejrůznější recenze laminátorů a odborné testy, které odhalí slabiny i silné stránky konkrétních modelů.

Nejlepší laminátor na trhu podle nás

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.UNITEDOFFICE Laminovačka A4 ULG 350 B1
99 % ⭐do 600 KčMaximální velikost: A4
Nastavitelná tloušťka fólie: ANO
Laminování za tepla i studena: ANO
Doba zahřátí: cca 2 minuty
Příkon: 350 W
Recenze zákazníků: Fantastické
Číst recenze
2.Peach Home Office A4 PL707
98 % ⭐do 460 KčMaximální velikost: A4
Max. tloušťka fólie: 2 x 125 micronů
Laminování za tepla i studena: -
Doba zahřátí: cca 1,5 minuty
Příkon: - W
Recenze zákazníků: Fantastické
Číst recenze
3.Olympia A 230 Plus
97 % ⭐do 850 KčMaximální velikost: A4
Nastavitelná tloušťka fólie: ANO
Laminování za tepla i studena: ANO
Doba zahřátí: cca 1-2 minuty
Příkon: - W
Recenze zákazníků: Skvělé
Číst recenze
4.Peach Premium A3 PL755
95 % ⭐do 1100 KčMaximální velikost: A3
Nastavitelná tloušťka fólie: -
Laminování za tepla i studena: -
Doba zahřátí: cca 2 minuty
Příkon: - W
Recenze zákazníků: Fantastické
Číst recenze
5.SENCOR SLA 210 A4
93 % ⭐do 600 KčMaximální velikost: A4
Nastavitelná tloušťka fólie: ANO
Laminování za tepla i studena: ANO
Doba zahřátí: cca 3 minuty
Příkon: - W
Číst recenze

Proč si pořídit laminovačku? Co je to?

Pokud potřebujete jednou zalaminovat své maturitní vysvědčení a podruhé rodný list potomka, pak se asi bez speciálního přístroje docela dobře obejdete. Laminovačka však může posloužit i v domácím prostředí. Například jí můžete „prohnat“ fotografie a zajistit tak jejich trvanlivost. Zejména u cennějších starých fotografií tuto možnost jistě oceníte.

Ochránit můžete i další dokumenty. Například vizitky, studijní pomůcky, různé prezentační dokumenty a texty a leccos dalšího. Laminovačka se tak může uplatnit ve studijním a samozřejmě i podnikatelském či kancelářském prostředí, kde může být využívána poměrně intenzivně. Běžné stolní laminovačky přitom lze pořídit od řádově vyšších stovek korun, což není nijak dramatická investice, o kterou by bylo potřeba dlouho rozvažovat.

Laminované dokumenty navíc působí velmi profesionálním dojmem, takže můžete mnohem lépe prezentovat svou firmu či soukromé podnikání před klienty, partnery, sponzory nebo kýmkoli jiným.

Jak to funguje?

Smyslem laminace je ochránit a prodloužit životnost papírových dokumentů nejrůznějšího druhu. Zejména v minulosti se laminace používala i pro běžné doklady – občanské průkazy, řidičáky, technické průkazy.

Laminace je v principu velmi jednoduchý úkon, ale vyžaduje přesnost a preciznost, kterých může být provizorními metodami náročné a pracné dosáhnout. S laminovačkou je to snadné. Toto zařízení obsahuje válcové ústrojí, které se nahřeje a následně jim projde dokument uložený mezi dvěma laminovacími foliemi. Teplem a tlakem se dokument mezi folie trvale a pevně zataví. Jde o tzv. termolaminaci. Některé laminovačky umožňují i laminování za studena, kdy se využívají samolepicí folie.

Kdy použít laminaci za tepla a kdy za studena?

Laminace za tepla představuje rychlou a levnou metodu. Náklady na laminaci vyjdou řádově na velmi nízké jednotky korun (obvykle něco přes 1 Kč na A4 dokument). Laminace a tepla se používá u běžných papírových dokumentů a pracuje se s teplotami kolem 110°C (rozmezí cca 90 až 120°C). Vhodné je používat papír od gramáže 90 g/m2 a taky kvalitní tiskové barvy, které zajistí, že teplem nedojde ke změně barevných odstínů.

Laminace za studena se dělí na dvě varianty: suchá a mokrá. Jde o nákladnější a náročnější řešení, které se používá spíše při speciálních aplikacích a v průmyslovém provozu. Trvá taky výrazně déle a dokument typicky není připraven k použití ihned po laminaci. V běžném domácím a kancelářském prostředí budete tudíž chtít využívat zřejmě především laminaci za tepla.

Používané technologie

Laminovačky využívající termolaminaci se mohou lišit technologií ohřevu válců. Základní variantou je vnější topidlo, které leží mimo válce. Rozehřívání je delší, stejně tak průběh laminace. Kvalita výsledku spíše průměrná. Tyto laminovačky se hodí pro méně časté či příležitostné domácí použití.

Střední kategorii tvoří laminátory, které disponují vnějším topidlem, ale i speciální výhřevnou deskou. Díky tomu dosahují vyšší efektivity i lepších výsledků. Jde o vhodnou volbu i pro pravidelné použití např. v kancelářském prostředí.

Nakonec jsou tu laminovačky s vlastním vnitřním ohřevem válců. Nabízejí největší rychlost i kvalitu výsledku a trvanlivost laminace. Vhodné jsou pro náročnější zájemce a intenzivní použití.

Počet válců

O kvalitě a efektivitě práce rozhoduje i počet válců laminovačky. U většiny domácích a základních kancelářských modelů v cenové relaci mezi cca 500 až 1500 Kč se setkáte se dvěma válci. Ty nedokážou dosáhnout takové hladkosti a preciznosti výsledku jako troj nebo víceválcové laminovačky. Profesionální laminovačky mají 4 a více válců. Samozřejmě tomu odpovídá i cena.

Formát dokumentů

Velmi důležitým faktorem je formát dokumentů, tedy jaké nejmenší a největší dokumenty lze laminovačkou „protáhnout“. U dostupných laminovaček do cca 2000 Kč je limitem v naprosté většině případů formát A4 – tedy klasická „čtvrtka“ papíru.

Pokročilejší modely zvládají i formát A3. Setkat se však můžete i s laminovačkami, které zvládnou i formát A2. Větší formáty oceníte, pokud potřebujete zatavit například větší plakáty či prezentační dokumenty. Při běžném a nenáročném použití je však na většinu aplikací dostačující A4 laminovačka.

Tloušťka folie

Dalším velmi důležitým parametrem při výběru je maximální tloušťka folie. Čím tlustší folii použijete, tím bude výsledek odolnější a zajistí dokumentu delší životnost. Běžně se používají folie od 75 do 250 micronů (0,075 až 0,25 mm). Zdaleka ne každá laminovačka však obsáhne celé toto rozmezí.

Laminátory do 125 mic

U dostupnějších kancelářských a domácích modelů se můžete setkat s limitem do 125 mikronů. Tyto laminovačky pořídíte běžně řádově za stovky korun nebo kolem 1000 Kč. Jde o nejnižší kategorii laminovaček, které se hodí pro intenzitu kolem 100 laminací dokumentů za měsíc. Rychlost laminace bývá poměrně nízká a kvalita průměrná. Typicky mají tyto laminovačky dva válce a formát A4.

Laminátory do 150/175 mic

Tyto modely stojí většinou již kolem 2000 Kč a více. Nezřídka nabízejí i větší formát – tedy A3 a jsou vhodné do kancelářského prostředí pro pravidelnou laminaci. Obvykle mají i tři (nebo i více) válců, takže kvalita laminace je vyšší až vysoká, stejně tak i rychlost. Tyto laminovačky se hodí pro laminaci nižších stovek dokumentů měsíčně.

Laminátory do 250 mic

Jde o nejvyšší třídu stolních laminovaček a profi laminovačky. Cena je obvykle od cca 3000 Kč. I když se lze setkat i s levnějšími modely, které 250 mic folie zvládají (např. u značky Arta, Sencor,…). Ty však nemusejí být v jiných ohledech dostačující pro náročné, intenzivní použití. Dražší modely však zvládnou i 500 a více laminací měsíčně. Tedy přes 16 laminací denně. Obvyklý formát je A3. Válce jsou často 4 nebo i více.

Rychlost laminace

Roli při výběru bude jistě hrát i rychlost práce laminovačky. Zvlášť při častém a intenzivním použití už má rychlost zásadní význam. Laminovačky mohou dosahovat rychlosti mezi 100 mm/min až do cca 600 mm/min. Rychlost laminace však ovlivňují i další faktory, jako je tloušťka folie.

S rychlostí práce však pochopitelně souvisí i doba nahřívání přístroje. Válce se totiž musejí adekvátně nahřát, aby bylo možné laminaci provést. Jak dlouho nahřátí trvá? U dostupných laminovaček do 1000 Kč jsou to nezřídka i 2-4 minuty. Do 90 sekund jsou nahřáté výkonnější laminovačky pro kancelářské použití. Velmi výkonné laminovačky zvládají nahřátí do minuty.

Příkon laminovaček

Jsou laminovačky náročné na spotřebu energie? Příkon laminovaček se pohybuje v poměrně značném rozmezí od cca 100 W u velmi levných a základních modelů po 1500 nebo i více W u výkonnějších kancelářských modelů. Příkon ovlivní především to, jak rychle se laminovačka nahřeje. Odráží se na efektivitě práce. Co se týče spotřeby, laminovačka může být tudíž srovnatelná se silnou klasickou žárovkou až se slabší, malou rychlovarnou konvicí.

Ceny laminovaček

O cenách laminovaček už jsme se přímo v textu několikrát zmínili. Ale pojďme si to ještě shrnout. Od cca 400 do 1000 Kč lze koupit velmi levné, základní laminovačky vhodné pro domácnost a občasné použití.

Mezi 1000 až 3000 Kč najdete sortu středních až výkonnějších kancelářských laminovaček vhodných i pro pravidelné až časté použití. Nad 3000 Kč už jde o výkonné laminovačky. Cena profi laminovaček se však může pohybovat řádově v desítkách tisíc i nad sto tisíc. Jde už však spíše o „průmyslové“ nástroje.

Nejprodávanější laminovačky

Jaké jsou nejprodávanější laminovačky na trhu? Zajímavý poměr ceny a kvality mohou nabídnout populární modely United Office řetězce Lidl. V podobné sféře se pohybuje značka Sencor. Z tradičnějších výrobců lze zmínit značky Peach, Olympia, SLA nebo například HP.