Jaké jsou nejlepší kryty na mobil? (TOP značky)

Potřebujete ochránit nebo i „zkrášlit“ svůj telefon elegantním a odolným pouzdrem? V dnešním článku se dozvíte, jak vybrat nejlepší kryt na mobil a jaké jsou nejlepší značky tohoto vybavení.

Nejlepší značky krytů na mobil

1. Spigen

Pouzdra Spigen

Jihokorejská značka Spigen patří k největším světovým výrobcům mobilního příslušenství. Nabízí obrovský výběr krytů a pouzder, přičemž cílí především na dražší modely. Jde o stylové, kvalitní a výborně zpracované kryty. Dobrá volba i pro náročnější a náročné uživatele.

V nabídce Spigen nechybí flipová pouzdra, zadní kryty, měkké i tvrdé, ale najdete zde i zrcadlové kryty, extrémně odolné outdoor kryty, stojánková pouzdra a další speciální záležitosti.

Nejen za nás, ale i v rámci zahraničních doporučení se jedná o nejčastěji skloňovanou a doporučovanou značku krytů.

2. Peak Design

Peak Design kryty

Peak Design je spíše menší značka, která se věnuje především exkluzivním doplňkům a příslušenstvím pro elektroniku. Kryty na mobil této značky jsou mimořádně tenké a pevné. Vyrábějí se ze speciální nylonové tkaniny a vysoce odolného polykarbonátu, disponují i pogumovanými TPU nárazníky.

Jde o poměrně velmi drahé, ale extrémně kvalitní a stylové kryty vhodné i pro velmi náročné uživatele. Značka nabízí dokonce doživotní záruku. Velmi dobrá volba pro drahý telefon, který chcete chránit před nástrahami. Výběr je ovšem poměrně malý.

3. OtterBox

kryty Otterbox

Značka OtterBox pochází z amerického Colorada a vyrábí vysoce odolná, voděodolná a nárazuvzdorná pouzdra. Jde o velmi dobrou a oceňovanou značku, která má navíc velmi široký sortiment. Ten zahrnuje pouzdra a kryty různého druhu. Ceny jsou spíše vyšší až vysoké, ale kvalita tomu odpovídá. Litovat tedy nebudete. Na své si přijdou i outdoor nadšenci, kteří hledají extra odolné kryty.

4. Originální Apple kryty

Originální kryty Apple

Značku Apple snad ani není třeba představovat. Výrobce snad nejvíce ikonických chytrých telefonů – iPhonů – nabízí pochopitelně i vlastní značkové příslušenství. Stejně jako všechno od Applu jsou i tyto kryty velmi drahé.

K iPhonům však perfektně sedí, výborně vypadají a dokážou poskytnout i vynikající míru ochrany. Pro „jablíčkáře“ tedy představují jasnou volbu, přestože jim provětrají peněženku. Na to jsou však fanoušci této značky zcela zvyklí.

5. Speck

Kryty Speck

Kalifornská značka Speck se specializuje právě na výrobu pouzder pro mobily, ale třeba i tablety, čtečky apod. Značka Speck nabízí převážně dražší a drahá pouzdra, ovšem najdete u ní i menší výběr levnějších modelů od cca 250 Kč.

Výhodou značky je opravdu velký a rozmanitý výběr zahrnující různé typy krytů a pouzder s různou úrovní ochrany.

6. Urban Armor Gear

UAG kryty

A nyní něco pro náročné zájemce, kteří s telefony nezacházejí zrovna v rukavičkách anebo se pohybují v prostředích, kde ohrožení zkrátka číhá na každém rohu. Ano, Urban Armor Gear nabízí namakané tzv. „outdoor“ kryty.

Kryty této značky jsou zaměřeny na maximální výdrž a odolnost v různých podmínkách a vůči různým vlivům. Jsou opancéřované, využívají i materiály jako kevlar – a vydrží opravdu hodně. Třeba i pád z 6 nebo více metrů. Parádní na tom je, že cena v poměru k odolnosti není vysoká, natož přemrštěná. Velmi dobrá značka pro milovníky dobrodružství a adrenalinu, kteří nechtějí zůstat v divočině bez spojení.

7. iSaprio.cz

kryty isaprio

Značka iSaprio je český výrobce, který se specializuje na výrobu pouzder pro mobilní elektroniku. Výběr je doslova gigantický a zahrnuje kryty určené pro všechny známé značky a modely mobilů. Značka navíc nabízí i kryty v nižších cenových relacích. Na své si tedy přijdou i méně nároční zájemci nebo majitelé levnějších telefonů.

Tento výrobce má navíc sortiment bohatý i na „zdobnější“ kryty a pouzdra – s opravdu nejrůznorodějšími motivy a designy. Pokud máte hravější povahu, vyberete si zde spíše než u některých výše zmíněných značek.

8. Caseology

kryty Caseology

Značka Caseology nabízí velmi kvalitní mobilní pouzdra s důrazem na specifický design, ale i na funkční vlastnosti. Jde o velmi dobrou značku, která může rovněž potěšit i náročnější zájemce o odolný a krásný kryt či pouzdro.

K čemu je dobrý kryt na mobil?

Tahle otázka má poměrně jasnou odpověď. Mobilní telefony nepředstavují zrovna malou investici. Pokud si potrpíte na špičkové a nejnovější modely renomovaných značek, můžete za telefon utratit pomalu jak za herní notebook.

Mobily ale nosíme stále s sebou a neustále je vystavujeme riziku. Přitom jde o docela křehké přístroje. Nejvíce háklivý je displej, který při nešetrném zacházení či pádu snadno popraská. Stejně tak hrany přístroje mohou v takovém případě doznat škod. U drahého mobilu je to velký problém – nejen estetický, ale i funkční. Popraskaný displej už je špatně čitelný a může hůře reagovat na dotyk.

Jednou z možností je pořídit si bytelnější outdoorový mobil s pořádným „pancéřováním“. Tuto variantu však volí jen naprosté minimum lidí. Většina z nás se spoléhá na ochranu v podobě krytu či pouzdra. Ty mohou pomoci odvrátit nejednu katastrofu.

Jaký je rozdíl mezi pouzdrem a krytem na mobil?

Pojďme si ujasnit dva termíny, které mohou být do jisté míry zaměňovány. Na mobil si můžete pořídit kryt, nebo i pouzdro. Typickou definicí je, že pouzdro chrání i displej, ať už jde o jakýkoli z vícero typů. Naopak kryt specificky chrání pouze zadní stranu a hrany přístroje.

Při pádech je i tato ochrana velmi užitečná. Displej lze dále chránit například pomocí speciálních folií a tvrzených sklíček. Velkou výhodou je, že při použití sklíčka či folie lze s displejem normálně pracovat.

Typy krytů a pouzder

Typů a variant krytů je jako máku a přibývají nebo se mění s tím, jak se vyvíjejí samotné mobilní telefony. Pojďme se podívat na nejznámější možnosti.

Zadní kryty

Tento oblíbený typ ochrany telefonu se o boční hrany připevní na zadní stranu mobilu. Existují měkké zadní kryty, které jsou vyrobeny z gelového materiálu – silikonu, TPU, PVC,… obvykle jsou průhledné a v případě slim variant i velmi tenké, takže mobil příliš „nenafouknou“. Ochrana proti poškrábání je velmi dobrá, proti pádu střední. Jsou velmi populární i proto, že nezakrývají design telefonu.

Pevné kryty se vyrábějí z plastů či polykarbonátu a bývají velmi tenké a elegantní. Poskytují slušnou ochranu, ale při pádu mohou někdy samy prasknout. Je třeba dát taky pozor, aby se mezi kryt a mobil nedostaly drobné nečistoty (např. písek).

Speciální variantou jsou outdoor kryty, které jsou robustnější a poskytují vyšší míru ochrany. Existují i luxusně působící a vysoce odolné kryty z hliníku či působivé zrcadlové kryty.

Flipová pouzdra

Z pouzder se největší oblibě těší zřejmě flipová pouzdra. Odklápějí se jako knížka nebo směrem dolů a v zavřeném stavu chrání i displej. Poskytují relativně vysokou ochranu proti pádu a poškrábání či poškození. Na druhou stranu je třeba pouzdro odklopit pro práci s mobilem a pouzdro taky výrazněji přidává telefonu na objemu.

Klasická pouzdra

Pouzdra známá už z dob klasických „hloupých“ mobilů. Telefon se do nich jednoduše zasouvá vrchem. Míra ochrany je vysoká. Nevýhodou je obtížná manipulace (nutnost mobil celý vyjmout) a objemnost pouzdra. Tento typ pouzder je na ústupu a působí už docela staromódně. Pokud však mobil vytahujete spíš zřídka, můžete ho tímto pouzdrem dobře chránit.

Speciální varianty

Typů a variací pouzder a krytů je dnes mnohem více. Vybrat si můžete třeba pouzdro se stojánkem, či dokonce nabíjecí pouzdro, taky vodotěsné pouzdro, hygienické antibakteriální kryty apod.

Podle čeho vybírat kryt či pouzdro?

Vždy záleží především na tom, jaké vlastnosti a možnosti preferujete a jak s mobilem pracujete a jaký máte vkus. Gelové kryty jsou levné, základní, vhodné pro nenáročné uživatele a obyčejnější telefony.

Silikonové a plastové kryty jsou dražší, mohou být velmi elegantní a poskytují dobrou ochranu, zvlášť v kombinaci s displejovou folii či sklíčkem. Dá se říct, že jsou univerzální.

Flipová pouzdra představují populární variantu pro náročnější zájemce i dražší telefony. Mohou být i z exkluzivních materiálů, jako je pravá kůže a vypadat mimořádně stylově.

Kryt však taky musí především sedět. Nekompatibilní zadní kryt může zakrývat foťák anebo nedostatečně těsnit, takže se pod něj dostanou nečistoty, které mobil mohou poškrábat – a ani ochrana při pádu nebude optimální. Proto se vždy před pořízením krytu ujistěte, že je vhodný na váš typ telefonu.