Klávesnice představuje naprosto elementární příslušenství, nebo chcete-li periferii, stolního počítače. Možná se zdá, že světu dnes vládnou dotyková mobilní zařízení. Když se však chcete věnovat pořádné práci, nebo naopak herní zábavě na nějaké úrovní (vyšší než Candy Crush), bez pořádného PC nebo notebooku se neobejdete. A taky bez plnohodnotné klávesnice. Jak vybrat nejlepší klávesnici k počítači? Na tuhle otázku vám pomůže najít odpověď náš dnešní průvodce. Plně se v něm zaměříme na klávesnice a vše, co se jich týká. Různé typy a varianty, zpracování, možnosti a funkce, připojení, technické parametry, design i cena anebo značka. Vezmeme to zkrátka od podlahy.
Pořízení nové klávesnice nemusí být nijak drahé. Většina běžných modelů se pohybuje řádově ve stovkách korun. Přesto vám může kvalitní klávesnice podstatně rozšířit herní i pracovní obzory. Zlepšit výkonnost, vytvořit pohodlnější prostředí, nabídnout užitečné možnosti.
V našem návodu navíc najdete nejen obecné informace pro výběr. Máme pro vás i žebříček nejlepších a nejprodávanějších klávesnic. Jde o TOP modely současnosti v nejrůznějších cenových relacích. Na své si tedy přijdou nároční i spořivější zájemci. Podnětné pro vás mohou být i odborné či uživatelské recenze klávesnic. Pokud už máte nějaký model vyhlédnutý, před pořízením si ho takto proklepněte. Nezabere to moc času a můžete odhalit nejrůznější mouchy, ale i netušené výhody, které vás v rozhodnutí utvrdí.
Jaké jsou tedy nejlepší kancelářské klávesnice podle nás
- Logitech Ergo K860 Wireless Split Keyboard – CZ+SK
- Apple Magic Keyboard s číselnou klávesnicí
- Logitech Wireless Keyboard K270 – CZ/SK
- Dell Pro KM5221W
- YENKEE YKB 2000 CSWE
- Logitech Keyboard K120 OEM
Porovnání nejlepších klávesnic k PC na trhu
Název produktu | Obrázek | Cena (od) | Recenze | |
---|---|---|---|---|
1. | Logitech Ergo K860 Wireless Split Keyboard - CZ+SK | (5 / 5) | Nejlepší ergonomická klávesnice kancelářská, membránová, bezdrátová, nízkoprofilové klávesy, česká a slovenská lokalizace kláves, Bezdrátový USB přijímač, na AAA baterie, černá | Zjistit cenu |
2. | Apple Magic Keyboard s číselnou klávesnicí | (5 / 5) | Nejlepší pro Mac Klávesnice kancelářská pro Mac, membránová, bezdrátová, nízkoprofilové klávesy, česká lokalizace kláves, Bluetooth, bílá | Zjistit cenu |
3. | Logitech Wireless Keyboard K270 - CZ/SK | (4,8 / 5) | Nejlepší cena / výkon Klávesnice kancelářská, membránová, bezdrátová, klasické (vysokoprofilové) klávesy, česká a slovenská lokalizace kláves, Bezdrátový USB přijímač, na AAA baterie, černá | Zjistit cenu |
4. | Dell Pro KM5221W | (4,8 / 5) | Klávesnice v setu s myší Set klávesnice a myši - bezdrátový, česká kancelářská klávesnice, chiclet klávesy + optická myš, 4000DPI, 3 tlačítka, vhodná pro praváky | Zjistit cenu |
5. | YENKEE YKB 2000 CSWE | (4,8 / 5) | Klávesnice kancelářská, membránová, bezdrátová, nízkoprofilové klávesy, česká a slovenská lokalizace kláves, USB a Bezdrátový USB přijímač, bílá | Zjistit cenu |
6. | Logitech Keyboard K120 OEM | (4,7 / 5) | Levná a oblíbená Klávesnice kancelářská, membránová, drátová, česká a slovenská lokalizace kláves, USB, černá | Zjistit cenu |
Obsah článku
Jak vybrat klávesnici k počítači?
Podle jakých faktorů se řídit při výběru nové klávesnice? Především je důležité vědět, k jakému účelu ji budete používat a co od ní očekáváte. Hledáte nadupanou herní klávesnici? Ergonomický pracovní model? Malou či velkou klávesnici? Programovatelnou nebo podsvícenou? A tak dále. Možností je dost, stačí si ujasnit, co chcete.
Proč pořizovat klávesnici?
Kdy vlastně může dojít na to, že budete potřebovat novou klávesnici? Situací může být skutečně mnoho. Například v případě, že si nechcete pořídit kompletní stolní počítač, ale rozhodnete se, že si ho sami sestavíte z jednotlivých komponentů. Na míru svým potřebám a možnostem.
Jindy vám zase nemusí vyhovovat stávající klávesnice. Třeba není dost ergonomická, je příliš hlučná, technicky zastaralá, nemá funkce, které potřebujete, nebo vám jiným způsobem nevyhovuje.
Dalším logickým případem je porucha. Klasickou situací je klávesnice politá kávou nebo jinou tekutinou. V případě notebooku opravdu vážný problém ohrožující celé zařízení. PC s externí klávesnicí má v tomto jistou výhodu. Stačí vyměnit komponent. I velice drahá klávesnice je obvykle pořád levnější než notebook (nebo většinou i než jeho oprava). I majitelé notebooku mohou zatoužit po této výhodě a třeba dají přednost připojené externí klávesnici před integrovanou. Vést je k tomu mohou i jiné důvody. Třeba nedostatečná velikost či kvalita klávesnice notebooku. A tak bychom mohli pokračovat dále.
Je dobré si uvědomovat, že nejste odkázáni na původní model klávesnice. Lze ji vždy vyměnit a získat tak kupříkladu daleko lepší pracovní či herní komfort.
Typy klávesnic podle zařízení
Klasická klávesnice
Klasická klávesnice určená pro použití se stolními počítači. Mívá poměrně štědré rozměry, dobrou odolnost, připojuje se nejčastěji drátově. V současnosti typicky přes USB port. Obvykle obsahují i plnou numerickou část v pravé části. Mohou být velmi dobře vybavené a kvalitní, zvlášť herní modely.
Klávesnice k notebooku
K notebooku lze použít klasickou klávesnici pro PC, ale pro své rozměry a proporce může být poněkud neobratná. Existují kompaktnější modely určené přímo pro notebooky. Zvolit lze drátové i bezdrátové provedení. Některé takové klávesnice mohou být opatřeny i touchpadem – není to ovšem příliš časté řešení. U menších modelů nemusí být k dispozici samostatná numerická část.
Klávesnice k tabletu či mobilu
Bezdrátové klávesnice menších až malých rozměrů, typicky bez samostatné numerické části. Tyto klávesnice lze pohodlně používat ve spojení se speciálním pouzdrem, které z mobilu a klávesnice vytvoří jakýsi malý „notebook“.
Klávesnice k Apple zařízením
Pokud holdujete zařízením značky Apple s jejími operačními systémy, pak budete zřejmě chtít klávesnici přímo určenou pro MacOS. Rozdíl je nejen v designu, ale i rozložení kláves a přítomnosti některých speciálních kláves. Uživatelé Windows by byly zřejmě zmatení především přítomností kláves control, option a command ve spodní řadě, kde by hledali start, ctrl či alt.
Klávesnice pro konzole
Existují i speciální klávesnice pro herní konzole pro pohodlnější psaní. Jde o celkem okrajovou záležitost. Jsou většinou velmi malé, nedá se mluvit o plnohodnotném pracovním nástroji. Např. klávesnice pro Xbox se dá díky miniaturním rozměrům připojit přímo k ovladači.
Klávesnice dle připojení
V zásadě existují dvě možnosti připojení klávesnice. Drátové a bezdrátové. Drátové připojení dnes prakticky výlučně probíhá skrze USB porty. Jde o velmi jednoduché, univerzální a spolehlivé řešení. Starší standard PS/2 známý ze stolních počítačů se dnes už běžně nevyskytuje.
Výhodou drátového připojení je už zmíněná spolehlivost, rychlost odezvy, nepotřeba vlastního bateriového napájení zařízení. Nevýhodou je kabel navíc, který může překážet nebo omezovat. Zejména u mobilnějších zařízení proto uživatelé nezřídka volí bezdrátové spojení…
Bezdrátové připojení může mít dvě formy. Buď se využívá rozhraní Bluetooth, nebo pásmo 2,4 GHz s drobným USB přijímačem, který se zapojí do portu v počítači. U Bluetooth je výhodou především možnost propojení i se zařízeními, jako je mobil, tablet apod.
Klávesnice dle jazykové lokalizace
Na jazykovou lokalizaci klávesnice byste si měli dát pozor, ať už pořizujete novou samostatnou, externí klávesnici anebo třeba notebook (zejména z cizích zdrojů). Česká klávesnice disponuje českými znaky v druhém řádku odshora (ě, š, č, ř,…) a taky rozložením (layout) QWERTZ namísto anglického QWERTY.
Změnu jazykového prostředí lze obvykle případně provést instalací patřičného jazykového balíčku a nastavením klávesnice. Jde však o komplikaci navíc. Některé cizí klávesnice navíc nebudou mít popsanou sadu českých znaků. Tyto polepky je následně třeba dokoupit (pokud nepíšete zcela bez dívání na klávesnici).
ANSI vs. ISO
S rozložením klávesnice souvisejí i dva základní standardy. ISO běžnější u nás a obecně v Evropě. A „americký“ ANSI standard. Rozdílů je několik. Nejpatrnější je dvouřádkový enter u ISO standardu a krátký levý shift. ANSI standard má jednořádkový enter a dlouhý levý shift. Většina našinců je zvyklá spíše na ISO rozložení, ale rozdíl není až tak markantní a i s ANSI rozložením se nejspíš snadno sžijete.
Mechanismy klávesnic
V poslední době jsou často vyzdvihovány tzv. mechanické klávesnice pro vlastnosti, kterými údajně vynikají nad tzv. membránovými. Tento pohled je dosti zjednodušený. V první řadě je nutné říct, že membránový systém jako takový se u klávesnic pro PC ani notebooky prakticky nepoužívá.
Občas je vidět řešení v podobě mechanické klávesnice s membránou, gumovou či gelovou. Při mačkání kladou přiměřený odpor, dobře reagují, výhodou je, že jsou i odolné vůči nečistotám, které by se mohly pod klávesy dostat.
Čistě mechanické klávesnice pak využívají spínače s návratovým mechanismem. Mechanické klávesnice poskytují vynikající odezvu uživateli v podobě specifického a výrazného klapnutí. Rovněž rychlost přenosu je bezkonkurenční. Vynikající je i životnost. Pro hraní her nebo časté psaní je mechanická klávesnice z hlediska pohodlí optimální volbou. Mechanické provedení je ale dražší a hlučnější. Taky se pod klávesy snáze dostanou nečistoty.
Dále lze podle zpracování kláves rozdělit klávesnice na klasické a nízkoprofilové. Nízkoprofilové mají velmi nízké klávesy, takové jako u notebooků. Mají nižší zdvih a jsou tišší. Variantou jsou chiclet klávesnice, které mají nižší profil a ponechávají větší mezery mezi klávesami. Dnes jde o velmi populární řešení u notebooků. Lze říct, že pro časté a dlouhé psaní představují perfektní variantu.
Výběr klávesnice dle použití
Jak jsme již řekli, při výběru klávesnice nejvíce záleží na tom, jak ji budete používat.
Herní klávesnice
Herní nadšenci ocení mechanické klávesnice s maximálně rychlou odezvou (až 1 ms). Tomu odpovídá taky drátové propojení, které je rychlejší a spolehlivější. Typickou vlastností je důraz na design a podsvícení. To je často volitelné v plném barevném RGB spektru.
Oblíbená jsou i programovatelná tlačítka. Důležitá je velmi vysoká odolnost a životnost klávesnice. Ty kvalitní jsou dimenzovány na 20 i 50 a více milionů úhozů. Snesou i hrubší zacházení. Tomu odpovídá i zpracování těla klávesnice z odolných materiálů. Dále se často setkáte s technologií N-Key Rollover, která umožňuje přesné a rychlé čtení většího počtu kláves zmáčknutých zaráz (písmeno N nahrazuje počet kláves).
Pracovní klávesnice
Důležitá je dobrá ergonomie a spolehlivost. Klávesnice může být drátová i bezdrátová, čistě mechanická i s membránou. Chiclet i klasická. Vždy záleží na tom, jaké práci se věnujete a jaké máte osobní nároky. Výhodné je mít již zkušenosti anebo si klávesnici vyzkoušet, zda vám bude sedět.
Klasická základní kancelářská klávesnice je spíše uniformní kus, který disponuje numerickým oddílem a průměrnými parametry. Nemívá žádné zvláštní funkce ani výjimečné vlastnosti. Typická je nízká cena. Tato klávesnice je však dostačující pro běžné, nenáročné použití. Dá se na ní tu a tam psát, počítat nebo třeba i hrát. V každém z daných ohledů je však přinejlepším průměrná.
Funkce
Jaké speciální funkce může mít klávesnice? Již jsme zmínili například barevné podsvícení nebo programovatelné klávesy, u nichž můžete sami nastavit jejich účel. Dále to mohou být multimediální klávesy umožňující rychlé ovládání videí, hudby atd. Zmínili jsme i funkci N-Key Rollover pro čtení více kláves zaráz.
Ceny klávesnic
Kolik stojí kvalitní klávesnice k počítači nebo jinému zařízení? Do cca 500 Kč lze pořídit jak nejlevnější kancelářské modely (od cca 150 Kč), tak i levnější herní kousky (od cca 400 Kč). Do 2000 Kč se nabízí obrovský výběr kvalitních až špičkových klávesnic.
Herních, ergonomických i speciálních. Nad 2000 Kč už jde o klávesnice pro nejnáročnější fajnšmekry. Převažují prvotřídní herní modely nebo klávesnice pro náročné pracovní použití, kreativní profese apod.
Nejlepší značky klávesnic
Které značky klávesnic jsou zárukou kvality? Mezi levnými dominuje například značka Connect-IT. Najdete zde třeba i spolehlivé klávesnice Genius, Dell, C-Tech nebo Yenkee. Střední relace patří značkám jako Niceboy, opět Yenkee, ale taky Logitech nebo třeba Asus. Ve vyšších relacích převládají značky jako Kingston, Razer či opět Asus nebo Logitech.
Nejprodávanější klávesnice k počítači na trhu
Nejprodávanější klávesnice k počítači dle portálu Heureka.cz