Recenze 6 nejlepších hoverboardů (tipy na vánoce 2021)

hoverboard / kolonožka standard Poslední roky přinesly celou řadu zajímavých dopravních prostředků. V některých případech jde jen o modifikace starých známých zařízení (např. elektrická kola, tříkolky a elektrokoloběžky), jindy jde o stroje zcela nové. A právě do druhé skupiny patří i takzvané hoverboardy.

U nás se můžeme setkat i s pěkným českým názvem kolonožky. Tyto kolonožky jsou tvořeny dvěma koly, stojnou plošinou mezi nimi a gyroskopem, který umožňuje jejich intuitivní ovládání a udržuje stabilitu. Na první pohled přístroj připomíná skateboard s koly a ihned taky odhalíte podobnost s moderním dopravním prostředkem zvaným segway.

Kolonožky jsou ale oproti segwayi menší i lehčí, a tudíž skladnější. Určeny jsou spíše pro zábavu a případně k přesunům na kratší vzdálenosti. Některé modely si ale poradí i s nerovným terénem. Pokud vás toto elegantní zařízení zaujalo a uvažujete o jeho koupi, máme pro vás výběr šesti nejlepších hoverboardů současnosti.

Do testu jsme se snažili zařadit různé typy, vždy ale s přihlédnutím k co nejzajímavějšímu poměru ceny a kvality. Vybrat si tak můžete, ať už hledáte špičkový model a nevadí vám si za precizní zpracování a výkon připravit, nebo chcete spíš vyzkoušet dostupnější variantu. Pokud jsou pro vás tyto stroje zatím španělskou vesnici, připravili jsme taky průvodce výběrem a pořízením. Zde se dozvíte informace o důležitých parametrech a faktorech, které by měly hrát roli při nákupu. Průvodce najdete na konci samotné recenze hoverboardů.

Nejlepší hoverboady (kolonožky) na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Kolonožka Standard
5 out of 5 stars (5 / 5)6 600 KčČíst recenze
2.Berger Hoverboard City 6.5 XH-6 Graffiti
5 out of 5 stars (5 / 5)3 400 KčČíst recenze
3.Kolonožka Offroad GRAFFITI
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)5 000 KčČíst recenze
4.Urbanstar GyroBoard B65
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)4 500 KčČíst recenze
5.Kolonožka Off road black carbon

4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)7 400 KčČíst recenze
6.GOCLEVER City Board S10 SMART LG
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)8 500 KčČíst recenze

Jak vybrat hoverboard?

Jak se vyznat v parametrech kolonožek, zorientovat se v současné nabídce a správně si vybrat model, který vám nejlépe sedne? Odpovědi na tyto otázky vám přinese následující průvodce.

Proč si pořídit kolonožku?

Kolonožky jsou moderní vozítka, která spojují zábavu s praktickou stránkou. Lze je chápat i jako dopravní prostředky na krátké vzdálenosti. Ovládají se pomocí pohybů těla a zaujmou především milovníky moderních technologií a „hraček“. Cenově jsou přitom mnohé modely relativně dostupné.

Současné kolonožky zvládnou urazit vzdálenost až 20 km na jedno nabití a vyvinou maximální rychlost i 16 km. To už je ekvivalent svižného běhu. Existují navíc varianty pro úhledné povrchy i do terénu. Jasnou předností je poměrně nízká hmotnost a velmi malé rozměry celého zařízení. Pro mnoho lidí bude výhodou i neotřelost a atraktivita.

Mají kolonožky i nevýhody?

Nevýhodou kolonožek je především zatím vcelku nevelký dojezd. Při vybití baterie se navíc ze zařízení stává vyloženě „mrtvá“ váha. Nelze jej totiž (na rozdíl např. od elektrokola nebo koloběžky) žádným způsobem použít.

Vyberte si správný typ!

Kolonožek existuje několik variant podle způsobu použití a zejména podle toho, do jakého terénu se hodí.

  • Standardní typ – vyznačuje se nižší hmotností a subtilnějším provedením s menšími koly. Odolnost je obvykle nižší a doporučuje se používání na pěkných zpevněných površích, případně i v interiéru.
  • Offroad typ – offroady jsou pochopitelně určeny do obtížnějšího terénu. Typický je vyšší profil a výrazně širší kola s větším průměrem. Taky konstrukce bývá robustnější, odolnější a často je vozítko těžší.
  • Premium typ – poslední variantou je kolonožka kombinující kvality obou předchozích. Tyto modely bývají nejdražší a jsou určeny pro pokročilejší a náročnější jezdce. Často disponují velmi dobrou výbavou.

Motor

Kolonožky jsou poháněny elektromotorem. Výkon motoru ovlivňuje většinu ostatních parametrů, zejména rychlost, schopnost zdolávat terén a stoupání, ale i dojezd apod. Hoverboardy mívají motory obvykle dva, pro každé kolo jeden. Při výběru se proto nenechte zmást a nezaměňte celkový výkon s výkonem jedné jednotky.

V současné době se setkáte především s vozítky o výkonu 2×350 W. Jde o velmi solidní hodnotu, která poskytne vysokou rychlost i sílu. Výjimečně se ale můžete setkat i s nižšími, nebo naopak vyššími údaji. Slabší motory (kolem 250 W) budou vhodné pro děti nebo osoby s menší hmotností a zejména k ježdění pro zábavu na malém prostoru. Výkonnější motory mohou zlepšit pohyb v terénu, ale výrazně stoupne cena zařízení.

Baterie

Elektromotor kolonožek je napájen dobíjecími bateriemi, nejčastěji se setkáte s kapacitou okolo 155 Wh (4,4 Ah). Tato hodnota je dostačující pro poměrně vysoký dojezd okolo 15-20 km v závislosti na dalších faktorech. Baterie by měla být značková, typu Li-Ion. Pořizování levných kopií se nedoporučuje a v důsledku pravděpodobně proděláte.

Co se týče délky dobíjení, baterie je připravena k provozu obvykle docela rychle. Kompletní dobití vyžaduje od 1,5 hodiny do 3 hodin. Pokud ale spěcháte, stačí baterii dobít třeba jen do 80 %. Na to může u některých modelů stačit i pouhá půlhodina.

Dojezd, rychlost a stoupání

Pokud jde o viditelné a měřitelné výkony kolonožek – důležité jsou především tyto tři parametry. Dojezd lepších modelů je často i 20 km. Záleží ale na mnoha okolnostech, zejména na hmotnosti řidiče, terénu i rychlost. Maximální rychlost se pak pohybuje okolo 15 km/h. Běžná provozní rychlost ale bude poněkud nižší – zpravidla okolo 12 km/h. Ačkoli jsou hoverboardy určeny spíše pro rovinatý povrch, většina modelů si poradí i s určitým stoupáním. Běžně vyjedou do svahu v úhlu až 15°. Některé vozítka zvládnou i více. S překročením hranice stoupání 25° však příliš nepočítejte.

Vybavení

  • Bluetooth – některé kolonožky jsou vybaveny rozhraním Bluetooth a dokážou komunikovat se speciálními aplikacemi v mobilních zařízeních. V těch můžete obvykle zjišťovat stav a statistiky zařízení a měnit jeho nastavení. Vozítko může být navíc opatřeno integrovanými reproduktory.
  • Osvětlení – osvětlení kolonožek zvyšuje bezpečnost při jízdě v horších světelných podmínkách a je velmi efektní.
  • Dálkové ovládání – některé kolonožky je možné i dálkově ovládat, opět prostřednictvím rozhraní Bluetooth.
  • Řídící tyč – řídící tyč sahá obvykle po kolena, ovládá se pohyby nohou a poskytuje lepší stabilitu a přesnější zatáčení.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového hoverboardu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní kolonožky.