Nejlepší grafické tablety na kreslení na trhu (test a recenze)

Nejlepší grafický tablet Zajímáte se o digitální kresbu, ilustraci nebo pokročilou práci s fotografiemi a další grafické práce? Ať už jde o váš studijní obor, povolání nebo jen koníček, se kterým teprve začínáte a chtěli byste proniknout hlouběji do jeho tajů, určitě vám přijde vhod článek, který jsme si pro vás na dnešek připravili.

Bude totiž pojednávat o grafických tabletech, zařízeních, bez který se grafik digitálního věku snad ani nemůže obejít. V tomto textu se budeme věnovat výběru nejlepšího grafického tabletu – a to na základě nejdůležitějších technických parametrů a rozdílů mezi jednotlivými v současné době dostupnými variantami. V kratičkých recenzích se zaměříme i na významné výrobce a v neposlední řadě se zmíníme o cenových relacích.

Dobrou zprávou je, že ačkoli jsou tyto pomůcky často součástí profesionálního vybavení, existují modely v různých cenových relacích, včetně poměrně velmi dostupných. I začínající grafik, který si chce práci se speciálním tabletem teprve vyzkoušet, tak může najít řešení, které bude odpovídat jeho finančním možnostem. Stejně tak samozřejmě existují i profi modely za desítky tisíc.

Volba je pouze na vás, ale vybírejte pečlivě, aby vám funkce a možnosti tabletu opravdu vyhovovaly. Pro inspiraci pro vás máme i žebříček osvědčených aktuálních modelů. Kromě toho se rozhodně doporučujeme zajímat taky o uživatelské a odborné recenze grafických tabletů a testy konkrétních modelů.

Nejlepší grafické tablety na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Wacom Intuos S Black


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - cena / výkon 1650 Kč Číst recenze
2.Wacom Cintiq 22


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - pro profesionály 24500 Kč Číst recenze
3.Wacom Intuos Pro M


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 - zlatá střední cesta 8100 Kč Číst recenze
4.XP-PEN Artist 12 Pro


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 4 - alternativa 6800 Kč Číst recenze
5.One by Wacom M


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 5 - pro začátečníky 1400 Kč Číst recenze

1. Wacom Intuos S Black – nejlepší cena / výkon

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Wacom Intuos S Black  Grafický tablet aktivní plocha 152 × 95 mm, 4096 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 2540 lpi, napájení přes USB, Pen 4K, hmotnost 230 g

Zjistit přesnou cenu od 1 650 Kč

2. Wacom Cintiq 22 – nejlepší pro profesionály

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Wacom Cintiq 22  Grafický tablet 21,5″ IPS displej, 1920 × 1080, aktivní plocha 476 × 268 mm, 8192 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 5080 lpi, barevný rozsah Adobe RGB 94 %, napájení přes USB, Pro Pen 2, hmotnost 5600 g

Ukázat detaily od 24 500 Kč

3. Wacom Intuos Pro M – nejlepší do 10000 Kč

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Wacom Intuos Pro M  Grafický tablet aktivní plocha 224 × 148 mm, 8192 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 5080 lpi, napájení přes USB, bezdrátové připojení, Pro Pen 2, hmotnost 700 g

Ukázat detaily od 8 100 Kč

4. XP-PEN Artist 12 Pro – pokud vám nevyhovuje značka Wacom

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze XP-PEN Artist 12 Pro  Grafický tablet 11,6″ IPS displej, 1920 × 1080, aktivní plocha 256 × 144 mm, 8192 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 5080 lpi, hmotnost 980 g

Ukázat detaily od 6 800 Kč

5. One by Wacom M – nejprodávanější / pro začátečníky

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

 Recenze One by Wacom M  Grafický tablet aktivní plocha 216 × 135 mm, 2048 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 2540 lpi, napájení přes USB, hmotnost 436 g

Ukázat detaily od 1 400 Kč

Jak vybrat grafický tablet?

Grafický tablet může mít dnes více podob. V tomto průvodci se je pokusíme postihnout i s jejich hlavními výhodami a nevýhodami. Volba odpovídajícího typu je stěžejní. Dále jsou pochopitelně ve hře technické parametry. V případě grafických tabletů je to zejména citlivost přítlaku, velikost plochy, rozlišení nebo rychlost snímání.

Dotykový vs. grafický tablet

Pojem tablet může často svádět k představě dotykového tabletu, čili široce rozšířeného mobilního zařízení, které představuje jakýsi kompromis mezi mobilním telefonem a notebookem. Jde o zařízení s plnou hardwarovou výbavou, vlastním OS a univerzálním použitím pro práci či zábavu.

Grafický tablet je naproti tomu zařízení určené ke specifickému účelu. V „klasické“ podobě nemá displej, pouze snímací plochu a funguje pouze jako periferní počítačové zařízení – de facto alternativa myši. Dnes už jsou běžné i grafické tablety s vlastním displejem, ale i v takovém případě může být nutná komunikace s počítačem a stále jde nikoli o univerzální, ale velmi specifický grafický nástroj. Dotykové a grafické tablety tedy rozhodně nejsou zaměnitelné produkty.

Grafický tablet na kreslení a malování

Jak funguje grafický tablet a v čem je lepší než počítačová myš?

Grafický tablet je zařízení, které standardně sestává z kreslicí plochy na těle tabletu a speciálního pera (stylus), kterým se po ploše kreslí. Práce s tímto citlivým a přesným nástrojem umožňuje precizní a intuitivní kreslení (a jiné činnosti) v grafických programech. Oproti myši je práce s perem výrazně detailnější a přirozenější, takže lze dosáhnout výsledků bližších tomu, co byste zvládli na klasickém papíře.

Nevýhodou oproti myši jsou samozřejmě rozměry a taky cena. Grafický tablet je specializovaná a v jistém smyslu poněkud „neohrabaná“ pomůcka, která má skutečně význam jen pro digitální grafickou tvorbu a podobné disciplíny.

Typy grafických tabletů

Výše jsme si popsali základní principy fungování grafických tabletů. Dnes však existuje hned několik variant těchto zařízení a je třeba se rozhodnout, která z nich pro vás bude nejvhodnější. V základu se tyto nástroje dají rozdělit na modely s displejem a bez displeje. Modely s displejem jsou však dvojího druhu. Podíváme se proto na všechny tři základní možnosti.

Klasické tablety bez displeje

Standardní grafické tablety, které i dnes patří k nejpoužívanějším a nejprodávanějším, disponují pouze kreslicí, snímací plochou, s níž uživatel pracuje s pomocí stylusu. Toto zařízení je nutné připojit k počítači nebo notebooku, samo o sobě nemá význam, neobsahuje potřebný hardware ani software.

Tato zařízení jsou nástrojem pro grafiky, kteří se věnují digitální tvorbě – ať už začátečníky, hobby grafiky nebo profesionály. Výhodou je většinou dostupná cena i při vysoké přesnosti. Na monitor se přenáší kompletní obraz a nic si při kreslení nezakrýváte rukou.

Nevýhodou je méně přirozené kreslení, kdy obraz nevidíte pod rukou, ale až na monitoru, což může být minimálně zpočátku nezvyk. Tyto tablety taky nejsou zrovna kompaktní cestovní záležitost. Potřebujete prostor pro tablet a ještě zobrazovací zařízení (notebook, počítač).

Tablet s displejem (s nutností připojení k PC)

Další možností je grafický tablet, který má i vlastní zobrazovací plochu. Výhodou je, že vidíte kresbu i přímo pod rukou, tak jako při kreslení na papír. I toto zařízení však funguje jen jako příslušenství počítače, vlastní SW ani HW nemá.

Samostatný tablet s displejem

A konečně třetí varianta, dnes stále populárnější a rozhodně atraktivní i praktická v mnoha ohledech. Jde o svébytné zařízení, které již má vlastní HW i SW a umožňuje tedy přímo kreslit a pracovat v grafických programech bez nutnosti připojení k počítači. Nejde už tedy o příslušenství, nýbrž „hotový“ a kompletní nástroj pro grafickou práci.

Výhody jsou jasné. Jde o zařízení kompaktní a mobilní, pohodlné i praktické, vhodné i pro práci na cestách. Opět kreslíte a přímo pod rukou vidíte, co vytváříte. Nevýhodou je ovšem většinou výrazně vyšší cena.

Napájení

Tablety posledního popsaného typu jsou vždy bezdrátové, fungují na stejném principu jako notebook nebo dotykový tablet, mají tedy vlastní akumulátor. Klasické varianty (fungující jako příslušenství) mohou být podobně jako myši drátové i bezdrátové (bateriové).

Citlivost přítlaku

Jde jednoduše o to, jak citlivě dokáže tablet reagovat na míru tlačení na pero při kreslení. Čím vyšší citlivost, tím více stupňů přítlaku zařízení rozpozná, a tím preciznější je i odezva. Kvalitní a dražší modely nabízejí citlivost i 8192 stupňů přítlaku, za velmi slušný standard lze považovat 4096 stupňů, ale běžné jsou i nižší hodnoty.

Rozlišení snímací plochy a displeje, velikost

Další tři důležité parametry. V prvních dvou případech v principu platí, že čím více, tím lépe – ale tím je taky zařízení dražší. Parametr rozlišení snímací plochy se udává v jednotkách LPI (nejčastěji 2540 nebo 5080 LPI). Pokud máte tablet s displejem, je důležité i jeho rozlišení – stejně jako u mobilu, notebooku apod. Setkat se lze s Full HD, QHD i 4K modely. Pokud jde o velikost, zde záleží na potřebách uživatele. Tablety mohou být i velmi rozměrné, ale taky spíše „cestovní“.

Ceny grafických tabletů

Nejdostupnější grafické tablety, které ovšem fungují pouze jako příslušenství a většinou bez vlastního zobrazovače, lze dnes pořídit do cca 1500 Kč. Pokročilejší modely s vyššími parametry, zobrazovačem, větší plochou apod. mohou vyjít na cca 4 až 10 tisíc Kč. Jde už spíše o profesionální modely. A pak je tu poslední typ, samostatně fungující zařízení. Zde počítejte s investicí od 10 tisíc Kč nahoru.

Nejlepší značky grafických tabletů

Jednoznačným favoritem a lídrem na poli grafických tabletů je značka Wacom, která nabízí nejprodávanější grafické tablety jako Wacom One, Intuos, Cintiq a další. Wacom je rozhodně osvědčená a dobrá volba, navíc se můžete těšit na nejlepší výběr a různé cenové hladiny. Zajímavé modely ale nabízí i např. značka XP-PEN, Silvercrest nebo Tactical.

Nejprodávanější grafické tablety na trhu

Nejprodávanější grafické tablety na trhu podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového grafického tabletu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího grafického tabletu na trhu.