10+ nejlepších fotomobilů podle testů a recenzí (velká aktualizace 2022)

Fotomobil Samsung Galaxy S8+ Patříte mezi vášnivé fotografy a obtěžuje vás neustálé nošení fotoaparátu? Máme pro vás řešení, vyberte si ten nejlepší fotomobil. Nečekejte naprostou dokonalost, ale při troše šikovnosti na první pohled mezi snímky nepoznáte rozdíl.

Mobilní telefon již dávno není pouhým prostředkem ke komunikaci. Pro mnoho z nás se v současné době stává mobilní telefon nerozlučitelným parťákem, kterého sebou bereme všude. Chodí s námi do práce, jezdí na výlety a dovolené. Máme v něm uložena osobní data, sledujeme na něm filmy, čteme knížky a v neposlední řadě s mobilem fotíme vše, co nám z našeho života připadá zajímavé a hodné zapamatování. A právě úroveň fotoaparátů uvnitř chytrých mobilních telefonů je velmi rozdílná. Poradíme vám, na co se zaměřit, vybíráte-li si telefon na cesty a plánujete-li s ním v první řadě vytvářet kvalitní fotografie a používat ho především jako fotomobil.

Nejlepší fotomobily bohužel nejsou levnou záležitostí, proto se zaměříme na kompletní cenové rozpětí a pokusíme se z něj vybrat i nejlepší fotomobily střední třídy. S tímto cílem jsme pro vás připravili test, který vám představí nejkvalitnější fotomobily současnosti vyskytující se na předních příčkách hodnocení DxOMark a názorně ukáže čemu při výběru fotomobilu věnovat pozornost. Recenze fotomobilů vám odhalí, co od konkrétního modelu očekávat a které funkce jsou jeho plusem.

Co je žebříček DxOMark?

Společnost DxOMark byla založena v roce 2008 a jejím hlavním posláním je provádění nezávislých hodnocení fotografických možností smartphonů, fotoaparátů a jejich čipů. Zařízení jsou hodnocena v několika parametrech, v nichž na základě svých kvalit obdrží určitý počet bodů. Na základě nich je pak vytvořena jediná číselná hodnota vyjadřující fotografické schopnosti daného zařízení. Čím vyšší toto skóre je, tím lepší má zařízení podle serveru dxomark.com kvality.

Nejlepší fotomobily na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Samsung Galaxy S22 Ultra
5 out of 5 stars (5 / 5)Výkonný procesor, skvělý displej, zabudovaný stylus pen, odolný a taky dosud nejlepší zabudovaný fotoaparát v mobilu. Editovat snímky můžete mimo jiné třeba ve formátu RAW, který používají profesionální fotografové. Za nás volba číslo 1 pokud nemáte omezen budget.

Cena od 32000 Kč
Přečíst recenze
2.Google Pixel 6 Pro
5 out of 5 stars (5 / 5)Dobrý poměr ceny a výkonu z hlediska focení nabízí tahle vlajková loď od Google. 50Mpx hlavní a 12Mpx doplňující širokoúhlý modul. 48Mpx teleobjektiv se čtyřnásobným optickým zoomem. Selfie kamera disponuje rozlišením 12 Mpx. To jsou všechno nadprůměrné hodnoty.

Cena od 24000 Kč
Přečíst recenze
3.Apple iPhone 13 Pro
5 out of 5 stars (5 / 5)Tradičně velmi dobré fotky dělá také Iphone od Apple. Vybrali jsme verzi PRO, která má ultraširokoúhlý fotoaparát se špičkovým objektivem a dokáže zaznamenat fantastické fotky i makro videa. Ostré a kvalitní fotky uděláte s tímto fotomobilem i v noci.

Cena od 28000 Kč
Přečíst recenze
4.Sony Xperia 1 III
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Tenhle telefon je přímo stvořený pro tvorbu videí a focení. Má 4K displej, nejmodernější čip Snapdragon 888, HDR OLED displej se 4K rozlišením a tři kvalitní objektivy. Ostatně Sony patří na trhu mezi nejvýznamější prodejce fototechniky, což se projevuje i v tomto mobilu.

Cena od 30000 Kč
Přečíst recenze
5.Realme GT 2 Pro
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Pokud nechcete ve svém rozpočtu překročit hranici dvaceti tisíc, můžete sáhnout po této novince. Mobil má prémiový displej, je nadstandardně velký, podporuje HDR10+ a hlavní fotoaparát je značky Sony IMX766 s rozlišením 50 Mpx. Portréty, makro snímky nebo krásné scenérie. Vše tenhle telefon zvládne na vysoké úrovni.

Cena od 18000 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 12000 Kč
1.Apple iPhone SE 2022
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Pokud chcete ten nejlevnější kvalitní Iphone na focení, můžete zvolit SE 2022. Má dobře nastavený fotoaparát, technologii Smart HDR 4 stejně jako Iphone 13 a celkově vzato, chybu koupí tohoto telefonu neuděláte.

Cena od 12000 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 10000 Kč
1.Samsung Galaxy S20 FE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Cool smartphone s dobrým procesorem, špičkový trojnásobný fotoaparát hodící se na vlogování i focení třeba na sociální sítě. Za nás skvělá volba do +/- 10000 Kč.

Cena od 11000 Kč
Přečíst recenze
2.Motorola EDGE 30
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)Povedené fotky uděláte také s tímto telefonem, který disponuje špičkovým OLED displej a třemi zadními kamerami nebo extrémně vysokou 32Mpx přední kamerou.

Cena od 10000 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 7000 Kč
1.Realme GT Master Edition
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)Že se dá získát kvalitní fotomobil i pod hranicí 7 tisíc Kč? Ano. Tenhle telefon je sice primárně určen pro hry, ale má i kvalitní hardware co se týče fotografií, displeje a výkonu.

Cena od 6600 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 5000 Kč
1.Realme 8
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Pokud máte napjatý rozpočet, zvolte Realme 8 5G a využijte jeho sílu v kvalitním displeji i 48Mpx zadnímu a 16Mpx přednímu fotoaparátu s podporou HDR.

Cena od 4800 Kč
Přečíst recenze

Pořizování kvalitních fotek mobilem

Podle jakých parametrů vybrat ten správný fotomobil pro vás?

1. Rozlišení fotoaparátu

Zjednodušeně řečeno jde o počet obrazových bodů (pixelů), z nichž je složena výsledná fotografie. Rozlišení se obvykle udává v megapixelech (Mpx) a vypočteme ho jednoduchým součinem počtu pixelů na výšku a na šířku. Prakticky se dá očekávat, že čím větší rozlišení, tím vyšší detaily a kvalitnější fotografie, ve skutečnosti tomu tak ale není. Rozlišení označuje spíše teoretickou hodnotu, které může při bezchybných podmínkách fotoaparát dosáhnout. Reálná hodnota rozlišení je ale velmi závislá také na velikosti snímače. Jde o to, že čím menší snímač bude fotoaparát mít, tím menší bude muset být jeden pixel, aby se všechny pixely na snímač vešly. A fyzika je v tomto případě neúprosná. Čím menší pixel, tím méně kvalitní přenesená informace a tím více šumu. Optimální velikost jednoho pixelu by měla pro kvalitní fotografie být okolo 1,3 µm. U některých foťáků v mobilu tuto informaci naleznete skrytou pod velikostí snímače. Při výběru fotomobilu tak berte v úvahu i to, k jakému účelu budete fotografie využívat. Budete-li chtít fotografie tisknout v klasickém formátu 10 x 15 cm postačí vám fotoaparát s rozlišením cca 8Mpx. Pro tisk plakátu na A3 už ale budete potřebovat minimálně 18Mpx.

Závěr: Mezi rozlišením fotoaparátu a kvalitou výsledné fotografie neplatí přímá úměra. Kromě počtu megapixelů velmi záleží i na velikosti snímače. Proto je dobré být obezřetný, pokud narazíte na fotomobil s vysokým rozlišením fotoaparátu a nízkou cenou. V těchto případech se raději zaměřte i na ostatní parametry a o koupi se rozhodujte na základě nich.

2. Velikost snímače

Jak plyne z již řečeného, velikost snímače velmi ovlivňuje kvalitu výsledné fotografie. Máme-li ale dva snímače stejné velikosti s různým rozlišením, kvalitnější fotografie bude poskytovat ten s menším rozlišením, protože jednotlivé pixely budou větší a budou tedy poskytovat více informace. Velikost snímače se u foťáků v mobilu udává ve zlomcích palců, například 1/2,8“. Prakticky platí, že čím menší je číslo za lomítkem, tím větší je velikost senzoru.

3. Světelnost

Dalším velmi důležitou vlastností objektivu fotoaparátu je jeho světelnost. Tento parametr nám říká, kolik světla se dostane ke snímači. V tomto případě už na rozdíl od rozlišení platí, že čím více světla, tím lépe. Díky většímu množství propuštěného světla totiž s fotomobilem pořídíte kvalitní fotografie i v horších světelných podmínkách, případně při pohybu. Hodnota světelnosti se vyčísluje tak zvaným clonovým číslem (f/x), přičemž platí, že objektiv s clonovým číslem f/1.8 propustí méně světla než jiný s clonovým číslem f/1.6. Clonové číslo nejkvalitnějších fotomobilů současnosti se pohybuje okolo f/1.5.

Závěr: Chcete-li, aby byl vás fotomobil použitelný v každé situaci a byl tedy maximálně univerzální pro všechny druhy fotografií, vybírejte modely s co nejnižším clonovým číslem.

Nejlepší mobil na selfie

4. Typ zaostření

Kvalitní detailní fotografie vyžaduje kvalitní ostření. Možná jste se setkali s anglickým slovem „autofocus“ neboli hezky česky automatické ostření. Pokud má fotoaparát nebo fotomobil v parametrech tuto vlastnost znamená to, že je po stisku spouště schopen automatického zaostření.

V praxi to znamená, že po stisku spouště bude objektiv několik sekund ostřit a až poté dojde k pořízení fotografie. V současné době existují 2 systémy autofocusu, pasivní a aktivní. Pasivní (fázové) ostření funguje na principu porovnání kontrastu scény a aktivní (laserové) na scénu vysílá laserový paprsek, jehož odraz od scény snímá senzorem ve fotoaparátu a na základě toho vyhodnocuje vzdálenost. Ve většině fotomobilů je v současné době použit pasivní autofocus, který ale obvykle funguje dostatečně.

Závěr: Nechcete-li se při fotografováním zabývat ostřením, měli byste při výběru fotomobilu sledovat, zda jeho fotoaparát disponuje schopností autofocusu.

5. Stabilizace obrazu

Další velmi důležitá vlastnost, kterou oceníte zejména při natáčení videa. Stabilizace slouží k eliminaci přirozeného třesu rukou, jehož si často ani nejsme vědomi, ale při přehrávání natočeného videa jej velmi snadno poznáme. Úroveň stabilizace tak rozhoduje o tom, jak ostrá a detailní budou natáčená videa. V současné době se do fotoaparátů instalují 2 systémy stabilizace obrazu – softwarová a optická. U softwarové stabilizace sleduje procesor rozdíly mezi jednotlivými snímky a porovnává je s údaji z gyroskopu, díky čemuž odhadne, zda s fotomobilem úmyslně pohybujete nebo se jedná o chvění. Většina současných fotoaparátů, fotomobily nevyjímaje dnes ale disponuje optickou stabilizací, která je sice dražší, ale dává preciznější výsledky. O stabilizaci obrazu se v tomto případě stará optická soustava společně s malým elektromotorem.

Závěr: Plánujete-li s vaším fotomobilem natáčet i videa, zaměřte se na to, aby disponoval stabilizací obrazu. Můžete-li si to dovolit, preferujte optickou stabilizaci.

6. Zoom neboli zvětšení

Asi jste již slyšeli pojmy optický a digitální zoom. Jaký je mezi nimi rozdíl? Digitální zoom si při zvětšení dopočítá chybějící pixely, zatímco optický zoom zvětší obraz díky změně polohy čoček fotoaparátu. Asi už chápete, že digitální zoom bude mít horší výsledky. Proto se nenechte nalákat na ohromné digitální zvětšení, ale zaměřte se spíše na výši optického zoomu. Nejlepší fotomobily totiž disponují vyšším optickým zoomem.

Závěr: Umožní-li to vaše finanční možnosti, volte u svého fotomobilu co nejvyšší optický zoom.

7. Blesk

Drtivá většina fotomobilů má ve svém těle LED blesk s výkonem stovek luxů, který je levný a na většinu aplikací plně dostačuje. Jeho výhodou je schopnost osvětlit obraz na delší dobu, což využijete zejména při natáčení videí za šera. Další variantou je xenonový blesk, který je schopen scénu osvětlit až statisíci luxů, jeho záblesk ovšem trvá mnohem kratší dobu.

Závěr: Pro většinu aplikací postačí ve fotomobilu blesk na bázi LED technologie, který posouží zároveň při natáčení videa za šera.

Fotomobil v akci

Jaké jsou nejkvalitnější fotomobily současnosti?

Podívejte se na naši recenzi fotomobilů a zjistěte, co si za své peníze můžete pořídit.

Nejlepší fotomobily bez cenového omezení

Přes vysokou cenu je prodejnost nejkvalitnějších fotomobilů velmi vysoká. Trh v této kategorii jednoznačně válcují Asiaté s parametry na hraně současných možností, což dokazují i rekordní hodnocení na žebříčku DxOMark. Pořídit si můžete fotomobily s různým rozlišením hlavních čipů a s vysokou světelností okolo f/1.5. Většina modelů disponuje kromě hlavního fotoaparátu i několika vedlejšími určenými pro různé světelné podmínky. Součástí několika modelů jsou i objektivy pro pořizování ultraširokých fotografií, což oceníte zejména při focení přírody.

Vysoký počet fotoaparátů, bravurní světelnost, kvalitní optický zoom, optická stabilizace, širokoúhlé kamery. To vše je jen vrcholek ledovce celé řady dalších vychytávek, které i přes vysokou cenu pasují nejdražší fotomobily do kategorií těch nejprodávanějších.

Nejlepší fotomobily střední třídy

V této cenové třídě jsou k dispozici stále velmi dobré fotomobily se 4 až 5 fotoaparáty vhodnými pro různé účely. Obvykle nelákají na vysoké rozlišení za nízkou cenu, ale snaží se spíše o vyvážení parametrů, které dovolí pořizovat kvalitní snímky při různých světelných podmínkách. Budete-li pořizovat fotografie za jasného slunečného dne na pláži, jednoduše využijete čip s nižší světelností a středním nebo vyšším rozlišením. Při natáčení videí zase využijete spíše kameru s nižším rozlišením, aby výsledné video nebylo příliš velké.

Vysoká variabilita. Přesně to je výhoda fotomobilů této cenové kategorie. Vyšší počet fotoaparátů s rozdílnými vlastnostmi umožňuje pořizovat velmi kvalitní snímky za jakýchkoli podmínek. Většina fotomobilů s cenou do 10 000 Kč se v žebříčku DxOMark pohybuje velmi vysoko, některé dostávají dokonce okolo 100 bodů. Mnohé totiž mají parametry srovnatelné s jejich výrazně dražšími bratříčky.

Fotomobily do 5 000 Kč

I za cenu několika tisíc korun se dají sehnat překvapivě kvalitní kousky. Zabrousíte-li do asijských vod, čekají na vás krasavci s rozlišením hlavního fotoaparátu až 48 Mpx a světelností okolo f/1.8 až 1.9, což vůbec není s ohledem na cenu špatné. Pořizujete-li rádi selfíčka, zaměřte se na parametry předního fotoaparátu. I v této cenové kategorii seženete fotomobil se slušnou přední kamerou. Počítejte ale s tím, že v této kombinaci parametrů může docházet k občasnému přesvícení a ne příliš věrnému barevnému podání. Za tu cenu to ale velmi rádi přehlédnete.

Často kladené dotazy (FAQ)

Musím kupovat drahý fotomobil, abych mohl(a) pořizovat kvalitní fotografie?

Vůbec ne. I v cenové kategorii do 5 000 Kč seženete převratné kousky s rozlišením až 48 Mpx. Jak jsme si ale již vysvětlili, rozlišení není vše. Světelnost se u fotomobilů s cenou několika tisíc korun pohybuje okolo f/1.8 – 1.9. Počítejte ale s drobným nešvarem této kombinace parametrů, která sice předurčuje fotomobil k pořizování opravdu detailních snímků, ale zároveň může vést k občasnému přesvícení a horšímu vyvážení barev.

Co je to optický zoom?

Jak jste si jistě všimli, hodnota optického zoomu bývá u většiny fotomobilů a fotopřístojů obecně výrazně nižší než hodnota digitálního zoomu. Je to způsobeno tím, že optického zvětšení se dosahuje díky změně polohy čoček. Maximální hodnota optického zoomu je tedy kvalitou čoček přímo ovlivněna a je omezena jejich fyzikálními možnostmi. Obecně ale platí, že chcete-li fotit kvalitní fotografie i se zoomem, soustřeďte se spíše na hodnotu optického zoomu, než digitálního.

Kolik megapixelů má mít fotočip, aby fotky byly kvalitní?

Možná to bude znít překvapivě, ale i s 12 Mpx fotoaparátem můžete vytvářet lepší fotky než s jeho 48 Mpx kolegou. Důvod je prostý. V souvislosti s rozlišením fotoaparátu musíme vzít do úvahy především velikost snímače neboli objektivu. Čím je snímač větší, tím detailnější fotky s ním uděláte. Při kombinaci vysokého rozlišení a malého snímače vás totiž žádná fotografická sláva nečeká.

Co znamená světelnost objektivu?

Světelnost je parametr, který informuje o tom, kolik světla se dostane na čip. Z praktického hlediska platí, že čím více světla, tím lépe. Ale chcete-li fotit scény za žhnoucího denního slunce, bude pro vás výhodnější objektiv s menší světelností. Vyšší světelnost se hodí při focení například v interiéru nebo za šera, to znamená ve všech ostatních případech. Světelnost se udává clonovým číslem, o co přesně jde, zjistíte v článku výše. Zdůrazníme jen důležitý fakt pro vás: čím menší číslo za lomítkem, tím větší světelnost.

Vyrábí se fotomobily s bleskem?

Ano, fotomobily v sobě mají podobné čipy jako klasické fotoaparáty a pro nasvícení scén tedy mají přídavný blesk. Drtivá většina fotomobilů disponuje levným LED bleskem, který je levný a pro většinu účelů plně dostačující.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového fotomobilu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem telefonu s nejlepších fotoaparátem na trhu.