Nejlepší elektrické jednokolky podle testů a recenzí + Poradíme, jak vybrat

Nejlepší elektrická jednokolka Milujete technické hračky, zejména ty, které vás rychle a efektivně dokážou dopravit z jednoho místa do druhého? Jestliže jste už vyzkoušeli segway a na elektrické koloběžce jezdíte denně do práce, podívejte se po něčem novém. Elektrická jednokolka již dávno není tím, čím byla na svém začátku. Šlapací pedály nahradil elektrický motor a sedlo úplně zmizelo. Na moderní jednokolce vybavené elektromotorem se totiž stojí. Zpočátku to dá trochu práce, přece jen udržet balanc na něčem, co vám ujíždí pod nohama, není nic jednoduchého. Jakmile to ale zvládnete, odměnou vám bude brázdění městskými ulicemi v mnohem vyšších rychlostech, než dokážete vyvinout vlastními svaly a dokonce i jízdou na jiných podobných vychytávkách. Jednokolky jsou totiž mnohem obratnější než dvoustopá vozítka a dokážou být i mnohem rychlejší.

Nabídka těchto elektrických vozítek však roste přímo úměrně jejich vzrůstající oblibě. Abyste se v jejich parametrech byli schopni rychle zorientovat a vybrali si ten správný model právě pro vás, připravili jsme pro vás recenzi elektrických jednokolek, která vás provede všemi úskalími jejich výběru a odpoví mimo jiné na otázku jakou koupit elektrickou jednokolku? V našem testu jednokolek vám představíme přednosti i nedostatky jednotlivých modelů a vy se tak budete moci zodpovědně rozhodnout pro koupi nejlepší elektrické jednokolky pro vaše potřeby.

Nejlepší elektrické jednokolky podle nás

PořadíNázevInfoHodnoceníCena
1.Inmotion V8F
Dojezd: až 50 km
Rychlost: až 35 km/h
Výkon: 1000W
5 out of 5 stars (5 / 5)do 34000 Kč Číst recenze
2.Inmotion V5F
Dojezd: až 35 km
Rychlost: až 25 km/h
Výkon: 550W
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)do 20000 Kč Číst recenze
3.Inmotion V11
Dojezd: až 120 km
Rychlost: až 55 km/h
Výkon: 2000W
+ První odpružená elektrická jednokolka
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)do 66500 Kč Číst recenze
4.Ninebot by Segway® ONE S2
Dojezd: až 30 km
Rychlost: až 24 km/h
Výkon: 500W
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)do 15000 Kč Číst recenze
5.Onewheel Pint Slate
Dojezd: až 10-15 km
Rychlost: až - km/h
Výkon: -
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)do 32000 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších elektrických jednokolek

1. Inmotion V8F – aktuálně top na trhu

Opravdu špičková jednokolka, která díky svojí šířce 148 mm poskytne dostatek stability i úplným začátečníkům. Mezi její přednosti patří také výjimečný futuristický design.

Pro koho? Pro všechny náročné fanoušky moderních technologických vychytávek, kteří chtějí to nejlepší, co trh nabízí a ocení maximální dojezd na jedno nabití až 50 km a rychlost až 35 km/h.

Proč koupit? Inmotion V8F má i několik předností, které výrobci levnějších modelů neřešili. Jde především o teleskopickou rukojeť, která vám pomůže udržet rovnováhu, pokud stojíte. Podstatná je také optimální výška pedálů umožňující i extrémní zatáčení.

Proč nekupovat? Inmotion V8 patří do kategorie těžších jednokolek. Její hmotnost dosahuje úctyhodných 14,5 kg. Sveze se na ní ale maximálně 120 kg člověk.

2. Inmotion V5F – další na zvážení

Velmi kvalitní jednokolka s bezkonkurenčním poměrem ceny a výkonu vás doveze na jedno nabití až 35 km daleko. K tomu navíc disponuje všemi možnými bezpečnostními prvky, takže budete dobře vidět i za zhoršeného počasí či šera.

Pro koho? Inmotion V5F je určen všem, kteří chtějí za své peníze získat opravdu kvalitní produkt, na kterém si budou moci vyzkoušet vše podstatné.

Proč koupit? Maximální rychlost 25 km/h, dojezd až 35 km a výkon motoru 550 W. Právě to jsou argumenty přesvědčující ke koupi. To vše za poměrně slušnou cenu do 20 000 Kč.

Proč nekupovat? Objemná baterie tvořící většinu z těla modelu Inmotion V5F vás sice doveze daleko, je však hlavní příčinou vysoké váhy tohoto zařízení. Což jej činí poměrně těžkým k přenášení.

3. Inmotion V11 – první odpružená elektrická jednokolka s vysokým dojezdem

Vyšší kategorie jednokolek se zdá být téměř bez limitů. Výjimkou není maximální rychlost 55 km/h a dojezd až 120 km. A právě tyto představy beze zbytku splňuje i Inmotion V11. Skvělá jednokolka pro opravdu náročné jezdce.

Pro koho? Uživatelé, kteří si chtějí s jednokolou užít opravdu hodně legrace a hledají model s extrémně dlouhou výdrží a dojezdem, rozhodně Inmotion V11 ocení.

Proč koupit? Hlavním důvodem pro koupi je bezkonkurenční dojezd 120 km. Při rychlosti 55 km/h a výkonu 2 000 W to z jednokolky Inmotion V11 vytváří špičkové zařízení, které se řadí po bok těm nejlepším modelům na současném trhu. Navíc se jedná o nejpohodlnější odpruženou jednokolku do města.

Proč nekupovat? Většinu jezdců nadšených z tohoto modelu odradí především její vysoká cena. Ta je však vykoupena opravdu špičkovými parametry, takže záleží jen na vás, zda se vám bude chtít dát za jednokolku téměř 66 500 Kč.

4. Ninebot by Segway® ONE S2 – nejlepší levná elektrická jednokolka

Finančně nenáročný model dostupný pro všechny, kteří s jízdou na jednokolce teprve začínají nebo nechtějí do této „hračky“ investovat příliš vysoké prostředky.

Pro koho? Pro začátečníky a všechny, kteří rádi za solidní cenu pominou některé technické nedokonalosti této přesto poměrně slušné jednokolky.

Proč koupit? V závislosti na parametrech vaší jízdy, zvládne Ninebot by Segway® ONE S2 ujet až 30 km na jedno nabití při maximální rychlosti 24 km/h. To je poměrně slušné za cenu do 15 000 Kč.

Proč nekupovat? Chcete-li svoji jednokolku rychle nabít a zase jet dál, u Ninebot by Segway® ONE S2 máte zkrátka smůlu. Na plné nabití baterie si budete muset počkat až 3 hodiny.

5. Onewheel Pint Slate – Onewheel

„Jen 68 cm dlouhý, Pint zapadá do vašeho života. Vezměte si ji v autobuse, postavte ji vedle vás v kavárně nebo ji uložte pod stůl. Vybaven integrovanou rukojetí, vezměte si tento zábavný stroj s sebou. Pint má funkce Lightbar, která je integrovaná do přední patky pro monitorování baterie a upozornění během jízdy. Obsahuje technologii Simplestop, která umožňuje naučit se rychle jezdit a být sebevědomí.“

Jak vybrat elektrickou jednokolku?

Jak vlastně elektrická jednokolka funguje?

Jak je patrné ze samotného názvu, jde o zařízení s jedním kolem, na kterém se uživatel pohybuje, aniž by spadl. Kromě cviku a držení balancu zatím stojí také gyroskop, který jednokolku vyrovnává. Na stranách kola potom najdete stupátka, která reagují na zasunutí a tlak nohy. Jestliže zatlačíte špičkou, pojedete dopředu, při vyvinutí tlaku na patu naopak dozadu. Naučit se ovládat nestabilní jednokolku však nějakou dobu zabere, nejsložitější je většinou rozjezd a zastavení.

Jak je to u jednokolek s kapacitou baterií a frekvencí jejího dobíjení?

Maximální dojezdovou vzdálenost, která je u jednokolek tak důležitá, určuje právě kapacita jejich baterií. Ty už dnes pořídíte výhradně vestavěné fungující na principu Li-ion. Jejich předností je vysoká odolnost a bezkonkurenční životnost. V případě jednokolek se kapacita baterie pohybuje obvykle v rozmezí od cca 100 Wh do asi 450 Wh. Doba nabíjení je u většiny modelů obvykle okolo 1,5 až 2 hodin. U některých modelů může nabíjení ale trvat klidně i 5 a více hodin.

S jakým maximálním dojezdem lze počítat?

V závislosti na kapacitě baterie se nejvyšší dojezd u jednotlivých modelů jednokolek může pohybovat od 15 do 40 km. V nejvyšších cenových kategoriích však existují i modely s dojezdem až 100 km. Díky tomuto parametru se z jednokolek stávají skvělé prostředky pro brázdění městských ulic, ale i na cestu do práce nebo do školy. Jestliže víte, že budete chtít na jednokolce překonávat i mírně svažitý terén, zaměřte se při jejím výběru na maximální úroveň stoupání udávanou ve stupních. U většiny kvalitních elektrických jednokolek se pohybuje na hodnotě okolo 15°.

jednokolka

Výkon a rychlost elektrických jednokolek dokáže překvapit

Výkon elektromotoru jednokolky ovlivňuje nejen maximální rychlost, ale také stupeň stoupání, se kterým si zařízení poradí. Ohled byste měli brát i na svoji hmotnost. Cenově méně náročná zařízení se vejdou do výkonu cca 450 W, u nejlepších elektrických jednokolek však můžete počítat, až s 800 W. Některé modely se dokonce dostanou nad 1 kW.

Co se týče rychlosti, setkáte se u levnějších jednokolek s rozmezím od 10 km/h do cca 25 km/h. Jestliže vám to vaše kapsa dovolí, volte raději zařízení s vyšší maximální rychlostí, která může reálně být až okolo 50 km/h. Jednak si užijete rychlost a pak vám nebude přístroj pípat pokaždé, když se budete blížit k maximální rychlosti. U levnějších modelů si tak již při 15 km/h můžete připadat jako popelářský vůz.

S jakými funkcemi a doplňky lze u elektrických jednokolek počítat?

Většina těchto zařízení disponuje světelnými či zvukovými indikátory všeho možného. Od překročení rychlosti, po vybitou baterii a blížící se dojezd. Elektrická jednokolka vás také snadno udrží v kondici tím, že vás bude upozorňovat na překročení maximální nosnosti. Ta se obvykle pohybuje od cca 100 do 125 kg. Chcete-li se tomuto nepříjemnému upozornění na nárůst vlastní váhy vyhnout, pořiďte si jednokolku s nosností silně předimenzovanou vůči vaší hmotnosti.

Většina jednokolek také dokáže spolehlivě komunikovat s vaším smartphonem. Jednoduše si tak budete moci zobrazit maximální rychlost a celý průběh vaší jízdy, dostanete upozornění na blížící se dobití baterie či si vytvoříte historii vašich jízd. Jednokolku lze chytrým telefonem prostřednictvím technologie Bluetooth dokonce i ovládat.

Jestliže dbáte na svoji bezpečnost, dejte si při výběru pozor na protiskluzovou úpravu regálů, případně pomocná kolečka. Ta využijí zejména začátečníci, kteří ještě mají problém na jednokolce udržet rovnováhu. Praktický je také popruh umožňující snadné přenášení jednokolky. K tomu je toto zařízení jako dělané. Plánujete-li je často přenášet, hledejte model s hmotností okolo 10 kg. Pořídit se dají samozřejmě i 15 kg cvalíci, s nimiž se už ale nebudete chtít tak často tahat na zádech.

Jaká je cena elektrických jednokolek?

I přestože patří jednokolky mezi zařízení, která představují poměrně velký zásah do rodinného rozpočtu, nevyplatí se upřednostňovat levná zařízení. Poradíme vám jakou elektrickou jednokolku koupit za vaše peníze. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že se přístroj samovolně vypne uprostřed jízdy a vy si nabijete nebo přestane fungovat gyroskop a sletíte úplně stejně. Co tedy očekávat za vaše peníze?

Cenová hladina do 20 000 Kč

V této třídě se pohybují nejlevnější jednokolky základní kategorie. Jejich specifikem bude zejména nízký výkon motoru, menší kolo, ale kupodivu i menší hmotnost, což uvítáte zejména při přenášení. Pozor si dejte na bezpečnostní prvky a protiskluzové šlapky. Tato kategorie je spíše pro nenáročného jezdce, který s tímto druhem vozítek teprve začíná nebo nechce investovat příliš velké prostředky.

Střední kategorie jednokolek od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Za tuto cenu již pořídíte v mnoha případech velmi kvalitní elektrické jednokolky s dojezdem až 30 km a maximální rychlostí od 20 do 30 km/h. Nosnost těchto přístrojů bude běžně okolo 120 kg a motory se pochlubí výkonem od 500 do 800 W. Právě z této cenové hladiny jsme vybírali většinu modelů i do našeho testu jednokolek.

Nejlepší elektrické jednokolky s cenou nad 30 000 Kč

Při této investici na vás čeká extrémně výkonné zařízení s dojezdem až 100 km, rychlostí okolo 40 km/h a výkonem baterie běžně i okolo 1 000 W. Nejlepší elektrické jednokolky obvykle již mají i krytí IP54, což znamená, že se na nich můžete prohánět i v dešti. V mnoha případech narazíte i ne teleskopické držadlo či sedátko, které ještě zvyšují komfort a požitek při jízdě.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak funguje elektrická jednokolka?

Jednokolka má pouze jedno kolo. To samo o sobě představuje poměrně problém, jestliže ji chcete slušně ovládat. Jezdec stojí na šlapkách, které lze vysunout a ovládá zařízení náklonem svého těla, případně tlakem. Důraz na špičky znamená jízdu vpřed, tlak na paty jízdu vzad. Problémem bývá často rozjezd. Pro ten se musíte lehce naklonit dopředu a zatlačit do stupaček.

S jakými rychlostmi a dojezdy se můžeme u jednokolek běžně setkat?

Velice záleží na typu jednokolky a jejím složení. Běžné přístroje střední třídy mají dojezd okolo 30 km a dosahují rychlostí okolo 20 km/h. Špičková zařízení však dokážou dojet až 100 km na jedno nabití a pohybovat se rychlostí až 45 km/h.

Je lepší jednokolka nebo hooverboard?

Hoverboard je pohodlnější. To jednoznačně. Jízda po dvou kolečkách bude navíc vždy stabilnější než po jednom. S jednokolou ale můžete dosahovat mnohem vyšších rychlostí, má lepší odpružení a lépe překonává terénní nerovnosti. Kupodivu je jednodušší i její ovládání a bude vám s ní l=pe zatáčet. Samozřejmě je ale obtížnější na naučení a než se na ní vydáte na delší cestu, budete muset pár hodin trénovat. Další alternativou mohou být například elektrické longboardy a tzv. elektroboardy.

VIDEO: Jak se naučit jezdit na elektrické jednokolce?

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové elektrické jednokolky. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší jednokolky v dané cenové relaci na trhu.