Nejlepší DVB T2 set-top boxy podle testů a recenzí + Poradíme, jak vybrat

set top box Evolveo Omega T2 Ruku v ruce s druhou vlnou digitalizace, která byla na našem území nastartována v roce 2018, přichází i nutnost přizpůsobit svůj televizní přijímač na nový standard vysílání DVB-T2. Plánovaný termín ukončení této fáze je 1. 2. 2021. Plné nasazení standardu DVB-T2 je spojeno s kompletním ukončením vysílání DVB-T.

Cílem změny je možnost většího výběru programů, ale i kvalitnější přenášený obraz. Budete-li tedy i po ukončení tohoto procesu chtít sledovat všechny vaše oblíbené programy v odpovídající kvalitě, budete nuceni si ke svému televizoru pořídit správný set-top box anebo investovat rovnou do nového televizoru, který s tímto standardem již bude umět pracovat. Starší přístroje a set-top boxy schopné pracovat pouze se standardem DVB-T již nebudou prakticky použitelné. Při nákupu nového televizoru či set-top boxu si pohlídejte, aby bylo zařízení schopno komunikovat naším lokálním DVB-T2 standardem. To poznáte jednoduše podle toho, že na obalu bude mít zmínku o tom, že podporuje kodek HEVC-H.265.

Při rozmýšlení, zda se vydat cestou koupě nového televizoru či pouze set-top boxu budou hrát pravděpodobně nejvýznamnější roli finance. Koupě nového přijímače digitálního signálu vyjde výrazně levněji. Spolehlivé zařízení seženete již za několik stovek a připojit jej můžete k jakékoliv televizi. Není tedy nutné se hned loučit s vaší oblíbenou kamarádkou, stačí jí jen trochu pomoci a pořídit jí malou černou krabičku, která si se všemi nesnázemi hravě poradí.

Jak vybrat ten nejlepší DVB T2 set-top box pro vaši televizi vám poradíme v naší recenzi. Cílem testu set-top boxů je představit vám ty nejlepší DVB T2 set-top boxy a ukázat vám, že koupě tohoto zařízení opravdu není nic složitého a ujistit vás, že za předpokladu správného výběru a při troše snahy, zvládnete hravě i jeho instalaci. Pojďme tedy společně hledat odpověď na otázku jaký koupit DVB T2 tunner.

DVB T2 set-top boxy – porovnání nejlepších

NázevVlastnostiHodnoceníCena (od)
1.Mascom MC721T2 plus HD
České menu: ANO
EPG (programový průvodce): ANO
Připojení: HDMI, SCART, S/PDIF koaxiální, LAN, USB
HbbTV: -
Síťová připojení: LAN
5 out of 5 stars (5 / 5)750 Kč Číst recenze
2.TESLA TE-380
České menu: ANO
EPG (programový průvodce): ANO
Připojení: HDMI
HbbTV: NE
Síťová připojení: -
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)500 Kč Číst recenze
3.Technisat DIGIPAL T2 DVR
České menu: ANO
EPG (programový průvodce): ANO
Připojení: HDMI
HbbTV: NE
Síťová připojení: LAN
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1500 Kč Číst recenze
4.Sencor SDB 5104TD
České menu: ANO
EPG (programový průvodce): ANO
Připojení: HDMI, SCART
HbbTV: NE
Síťová připojení: -
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)800 Kč Číst recenze
5.AB CryptoBox 702T
České menu: ANO
EPG (programový průvodce): ANO
Připojení: HDMI, SCART, S/PDIF optický, LAN, USB
HbbTV: -
Síťová připojení: LAN
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)900 Kč Číst recenze
6.EVOLVEO Alpha T2
České menu: ANO
EPG (programový průvodce): ANO
Připojení: HDMI, SCART
HbbTV: -
Síťová připojení: NE
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)600 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších DVB T2 set-top boxů

1. Mascom MC721T2 plus HD DVB-T2 H.265/HEVC

Set-top box DVB-T2/T (H.265/HEVC), Full HD, HDMI, SCART, S/PDIF koaxiální, LAN, USB, internet, EPG, záznam na externí disk a flash disk

„Skvěle hodnocený set-top box se snadnou instalací, přehledným menu a dětským ovladačem pro nejmenší. Jeden z nejlepších ve své kategorii“

2. TESLA TE-380

Miniaturní set-top box, s trochu hranatějším designem, který lze schovat za televizor. Je možné jej však pořídit doslova za pár korun.

Pro koho? Levný ale výkonný set-top box malých rozměrů ocení především nenároční uživatelé, kteří ale občasně potřebují využít některou nadstandardní funkci.

Proč koupit? Bezkonkurenční práce s multimédii, možnost přehrávat hudbu, videa, ale i prohlížet fotografie. Poradí si se širokou škálou obrazových i zvukových kodeků.

Proč nekupovat? Informace o právě běžícím pořadu se občasně zobrazují s chybnou češtinou.

3. Technisat DIGIPAL T2 DVR

Nejlevnější set-top box německého producenta Technisat překvapí množstvím dostupných rozhraní, ale i trochu těžkopádnějším nastavením české lokalizace.

Pro koho? Zařízení střední cenové třídy je skvělou volbou pro hračičky, kteří rádi zkoumají možnosti elektronického zařízení. Překvapí i skvělým přehráváním hudby, zvládne nejen formáty WAW a MP3, ale i FLAC.

Proč koupit? Velmi citlivý digitální tuner, který je srovnatelný s tím v kvalitním televizoru. Navíc za velice rozumnou cenu okolo 2 000 Kč.

Proč nekupovat? Automatické nastavení rozlišení obrazového výstupu může vést ke zkreslení. Pro příjemnější obraz je nutno manuálně přenastavit, což může někoho obtěžovat.

4.Sencor SDB 5104TD

Nejlevnější přístroj pro pozemní příjem se zdvojeným tunerem připojíte k televizoru přes rozhraní HDMI nebo SCART. Zdvojené má i rozhraní USB.

Pro koho? Pro všechny, kteří předpokládají, že budou potřebovat často nahrávat či využívat multimédia.

Proč koupit? Zdvojené tunery pro DVB-T/T2 umožní sledovat jeden pořad a nahrávat druhý. Po připojení k internetu obdržíte navíc zdarma dvě aplikace, předpověď počasí a rádio.

Proč nekupovat? Nelze spustit externí české titulky. Někoho může odradit i absence Youtube.

5. AB CryptoBox 702T

Set-top box DVB-T2/C (H.265/HEVC), Full HD, dekódování UNI čtečka, HDMI, SCART, S/PDIF optický, LAN, USB, EPG, záznam na externí disk a flash disk

„Velmi dobře hodnocený set-top box s českým menu, snadnou instalací, pěkným dálkovým ovládáním a dobrým přenosem obrazu i zvuku.“

6.EVOLVEO Alpha T2

Set-top box DVB-T2 (H.265/HEVC), Full HD, HDMI, SCART, USB, Timeshift, EPG, záznam na externí disk

„Jednoduchý set-top box s podporou DVB-T2 je náš cenový tip. Snadno se instaluje, má malé rozměry a intuitivní ovládání.“

Jak vybrat kvalitní set-top box odpovídající vašim potřebám?

Při výběru set-top boxu se zaměřte zejména na jeho kompatibilitu a možnost propojení s vaším stávajícím televizorem. Užitečná může být i přídavná paměť v podobě externího disku a podpora českého jazyka.

set-top-box Technisat-T2-DVR

Kompatibilita s novým standardem vysílání

I v současné době lze zakoupit zařízení komunikující pouze s vysíláním standardu DVB-T. Jelikož se jich prodejci chtějí zbavit, dejte si při koupi pozor a důsledně se ptejte na kompatibilitu set-top boxu se standardem DVB T2.

Způsob propojení s televizorem

Z hlediska možného propojení s vaším televizorem můžete narazit na set-top boxy obsahující několik různých konektorům které jsou kompatibilní s více typy televizorů. Stejně tak lze narazit na zařízení obsahující pouze jeden typ konektoru. Setkat se můžete s rozhraním HDMI, SCART či přímým anténním konektorem a RF modulátorem. Při koupi si ověřte vzájemnou kompatibilitu zařízení s konektory na vašem televizoru.

Externí paměť

Zejména dražší typy set-top boxů nabízejí možnost využití jejich vestavěného disku jako dalšího prostoru pro ukládání dat. K levnějším modelům je obvykle možno doplnit externí disk prostřednictvím externího konektoru.

Podpora českého jazyka

Že je český jazyk pro mnoho výrobců set-top boxů kvůli diakritice poměrně problematický asi nikoho nepřekvapí. Co vás ale překvapit může, jsou čtverečky místo písmen s diakritikou při zobrazení menu, informací o právě vysílaném pořadu či teletextu z vašeho set-top boxu. Abyste tomu předešli, ohlídejte si při koupi set-top boxu jeho podporu českého jazyka ideálně v podobě standardu ISO 6937.

Možnosti ovládání

Většina set-top boxů nabízí možnost řízení dálkovým ovladačem. Pro některé typy set-top boxů lze využít možností univerzálního dálkového ovladače, díky němuž vám bude stačit pouze jeden jediný pro váš televizor i set-top box.

Funkce nahrávání

Některé set-top boxy umožňují nahrání libovolného programu, buď do jeho interní paměti či na připojený externí disk. Pro jeho připojení je potřeba si ohlídat, zda zařízení disponuje USB konektorem. Zvolený pořad, který chcete nahrát, lze zvolit v menu elektronického programového průvodce (EPG).

Další praktické funkce

Mezi funkce, které určitě využijete, patří například automatické vypnutí nebo časovač, díky němuž jednoduše nastavíte, kdy se televizor má zapnout nebo vypnout. Umožní vám však i v konkrétní čas nastavit zapnutí nahrávání. Některé set-top boxy jsou vybaveny operačním systémem Android, díky němuž si do zařízení můžete instalovat další aplikace a rozšiřovat tak jeho možnosti. Podmínkou je však obvykle připojení krabičky k internetu, což ale takovéto přístroje již také umožňují. Další zajímavou vychytávkou je funkce HbbTV, která umožňuje puštění pořadu z internetového archivu konkrétního kanálu, případně dalšího zábavného obsahu. Podmínkou je však připojení vašeho televizoru k internetu.

set top box Evolveo Omega T2

V jakých cenových relacích lze pořídit průměrné i nejlepší set-top boxy DVB T2?

Cenová kategorie do 1 000 Kč

Za těchto cenových podmínek očekávejte zařízení se základními funkcemi, které je však plně postačující pro příjem DVB T2 signálu. I mezi těmito přístroji již však lze nalézt zařízení umožňující připojení k televizi prostřednictvím konektoru HDMI.

Cenová hladina do 2 000 Kč

Většina nejprodávanějších set-top boxů pro standard DVB T2 se rekrutuje právě z této cenové kategorie. Většina přístrojů již umí nabídnout něco navíc. Tím může být například vestavěná paměť pro ukládání nahraných pořadů, funkce nahrávání při sledování (TimeShift), EPG či připojení k internetu prostřednictvím sítě Wifi.

Set-top boxy z kategorie nad 2 000 Kč

Opravdu kvalitní a špičkové set-top boxy dokážou nabídnout například vestavěný pevný disk, dvojnásobný tuner, operační systém a sním možnost instalace celé řady aplikací. Samozřejmostí je TimeShift, EPG, ale i přenos v Ultra HD rozlišení. K dispozici je i celá řada interaktivní funkcionalit, které ale převážná většina uživatelů stejně nevyužije.

Nejčastěji kladené dotazy ve spojení s DVB T2 set-top boxy (FAQ)

nejlepší dvb t2 set-top boxy

Kdo (ne)potřebuje set-top box s DVB T2?

Všichni majitelé televizorů s integrovaným digitálním tunerem pracujícím se standardem DVB-T2 a podporujícím kodek HEVC-H. 265 si mohou oddechnout. Set-to box pracující s novým standardem digitálního vysílání opravdu nepotřebují. Zrovna tak se nutnost pořizovat nový set top box netýká uživatelů kabelové televize či majitelů přijímačů digitálního televizního vysílání přes satelit. Zrovna tak se vás změna netýká, pokud jste uživateli společné televizní antény v panelovém domě. Tam by se měl pořídit nový přijímač již na vstup signálu, tedy pro celý dům jeden.

K čemu slouží set-top box?

Set-top box je malá černá krabička která dokáže zachytit a transformovat digitální vysílání do podoby zpracovatelné koncovým zařízením, kterým je nejčastěji televizor. V době přechodu z analogového vysílání na digitální, byl set-top box určen k zachycení nově vysílaného digitálního signálu a jeho transformaci do podoby zpracovatelné zařízením dosud pracujícím se signálem analogovým. V současné době, v období druhé vlny digitalizace slouží set-top box k zachycení digitálního signálu ve standardu DVB T2 a jeho dekódování pro zařízení pracující se standardem DVB T.

Jak postupovat při přechodu na nové digitální televizní vysílání DVB-T2?

Dokončení druhé fáze digitalizace, tedy plného přechodu z digitálního vysílání 1. Generace na druhou, je plánováno na únor roku 2021. Do té doby bude ještě dostupný i předchozí standard. Chcete-li mít zajištěn hladký přechod na nový typ vysílání, aniž byste přišli o své oblíbené pořady, pořiďte si včas nový přístroj či levnější set-top box pro standard DVB T2.

Jaké je dělení set-top boxů?

Na současném trhu s digitálními přístroji je k dispozici celá řada zařízení, která dokážou přijímat určitý typ televizního signálu a přetransformovat jej pro zařízení, které aktuálně používáte. V závislosti na druhu televizního signálu, který chcete přijímat, si můžete vybrat ze set-top boxů pro příjem pozemního, satelitního, kabelového či internetového vysílání. Před nákupem konkrétního přístroje se vždy ujistěte, že je typ vysílání, který je schopen zpracovat možno chytit v místě vašeho bydliště.

Jak zapojit set top box?

Připojení set-top boxu k televizoru je závislé na konektoru pro vstup datového signálu, kterým je vybaven váš televizor. Možností je několik. Většina současných televizorů již běžně disponuje digitálním konektorem HDMI (nejlepší HDMI kabely zde), proto byste k nim při případ potřeby měli vybrat set-top box, který toto rozhraní také má. Starší typy televizorů jsou vybaveny konektory typu SCART. Tímto typem konektoru jsou vybaveny prakticky všechny současné set-top boxy. Jestliže máte doma některý muzejní typ televizoru, který je schopen přijímat pouze analogové vysílání, budete muset využít jediné možnosti, kterou je připojení set-top boxu přes kabel antény. Při koupi černé krabičky si však dejte pozor, aby obsahovala RF modulátor.

Kdy je nutné vyměnit televizor a kdy stačí koupit set-top box DVB T2?

V současné době je od začátku roku 2018 v běhu přechodové období pro zavedení nového digitálního standardu DVB T2. Toto období bude ukončeno 1.2.2021, kdy se tento standard stane jediným dostupným televizním signálem. Pokud od tohoto data nebudete mít ke svému televizoru připojen set-top box přijímající a dekódující standard DVB T2, můžete se se svými oblíbenými pořady rozloučit.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového DVB T2 set-top boxu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší DVB T2 set-top boxy.
    1. J. Froňková

    Přidejte váš komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..