Toužíte při sledování filmu po stejném zážitku jako v kině? Moderní televize nabízejí vysoké rozlišení, prohnuté obrazovky i pestré barvy. Jedna z nejdůležitějších věcí ale nikdy není naprosto dokonalá, ať se výrobce snaží sebevíc – zvuk. Intenzivní basy, které vyvolávají husí kůži? Zabudované reproduktory zkrátka nedosáhnou stejného efektu. Tento nedostatek lze vyřešit zakoupením jednoho z nejlepších domácích kin.
Co vlastně pojem domácí kino znamená? Jedná se o sadu několika reproduktorů, které se propojí s televizí a Blu-ray přehrávače. Uživatelé také mají možnost zakoupení audiosystému, který obsahuje pouze reproduktory bez přehrávače. Reproduktory se rozmístí okolo diváka a vytvoří atmosféru prostorového zvuku jako v kině. Jejich velikost a počet vybírejte podle druhu přehrávaných videí a prostoru v obývacím pokoji.
Nejlepší domácí kina na trhu podle nás
Název produktu | Hodnocení | Cena | Recenze | |
---|---|---|---|---|
1. | Bose Acoustimass 10 series V | (5 / 5) | 35000 Kč | Číst recenze |
2. | Onkyo HT-S7805 | (5 / 5) | 28000 Kč | Číst recenze |
3. | DOPORUČUJEME Sony BDV-E4100 | (4,8 / 5) | 10000 Kč | Číst recenze |
4. | Sony BDV-E2100 | (4,7 / 5) | 8400 Kč | Číst recenze |
5. | CENOVÝ TIP Logitech Z-906 | (4,6 / 5) | 5500 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
1. Bose Acoustimass 10 series V – nejlepší domácí kino na trhu
Pod číslem 5+1 se skrývá souprava čtyř satelitních, jednoho centrálního reproduktoru a subwooferu. Složení je klasické, ale výrobce svá zařízení opatřil jinými názvy. Konstrukční řešení nabízí možnost propojení s jakýmkoliv zesilovačem.
V balení dále naleznete kabely, které využijete při instalaci. Bohužel, schází držáky na stěnu. Pokud tedy chcete jiné umístění reproduktorů, držáky si musíte dokoupit zvlášť. Výsledná cena soupravy tak ještě vzroste.
Své uživatele potěší kompaktními rozměry, které jsou ještě menší než u níže zmiňovaného modelu Harman Kardon. Výrobce vsadil na kompaktnost a eleganci, což se vyplatilo. Zákazníci navíc mají možnost volby mezi černou a bílou variantou.
Jako nejlepší variantu jsem toto domácí kino zařadit musel, otázka ovšem zní, vyplastí se investovat takovou částku? Odpoveď nechám na každém z vás.
Co potěší
- fantastický zvuk a basy
- kompaktní rozměry a hezký design
- možnost propojení se všemi zesilovači
- bílá varianta
- značka Bose = značka nejvyšší kvality
Co zamrzí
- držáky na stěnu nejsou součástí balení
- vysoká cena
2. Onkyo HT-S7805 – pro náročné spotřebitele
3. Sony BDV-E4100 – včetně Blu-ray přehrávače
Jedná se o sadu reproduktorů 5+1 a Blu-ray přehrávač. Především přední reproduktory zaujmou na první pohled. Jsou vysoké 1,2 metru, takže nejde o žádné nenápadné drobečky. Výrobce se při jejich navrhování inspiroval vzhledem a leskem broušeného skla, proto skvěle zapadají do moderního prostředí. Bohužel, lesklý povrch je magnetem pro otisky prstů.
Za pozornost stojí také Blu-ray přehrávač, který podporuje velké množství chytrých funkcí. Například zvládá přehrávání ve 3D nebo umožňuje bezdrátové připojení prostřednictvím NFC, Bluetooth a Wi-Fi. Po běžné připojení k televizi stačí jediný HDMI kabel.
Uživatelé mají možnost přehrávání přímo z chytrého telefonu a dalších zařízení. Sony dále umožňuje přehrávání různých filmů i hudby ze své databáze. Nabízí také webový prohlížeč a další aplikace.
Co potěší
- moderní vzhled
- výborný zvuk
- jednoduchá instalace, bez zbytečného nastavování
- Blu-ray přehrávač s mnoha funkcemi, například přehrávání ve 3D
- připojení k internetu (možnot sledovat videa na YouTube apod.)
Co zamrzí
- lesklý povrch náchylný na otisky prstů
- občas si neporadí s .avi soubory z USB disku
4. Sony BDV-E2100
5. Logitech Z-906
Máte možnost propojení s televizí, herní konzolí, Blu-ray přehrávači a celou řadou dalších výrobků. Najednou připojíte až 6 nezávislých přístrojů, a to například přes konektor jack 3,5 mm. Wi-Fi a další bezdrátové sítě nepodporuje. Celé ovládání je velmi jednoduché, a to hlavně díky dálkovému ovladači, který je součástí balení.
Specifikace láká na kvalitní stereo zvuk s podporou 3D a vysoký výkon 500 W. Celkový dojem není špatný, ale ani zdaleka ne tak úžasný, jak stojí v popisu. Opravdu kvalitní soustavy větších rozměrů svým výkonem atakují hranici 1000 W.
Co potěší
- výborné prokreslení basů
- možnost připojit k různým přístrojům
- dálkové ovládání v balení
- kompaktní provedení
- cena
Co zamrzí
- vzhled neosloví každého
- přehnaná chvála výkonu ve specifikaci
Jak vybrat domácí kino ve čtyřech krocích
Nejen v souvislosti s globální koronavirovou pandemií se stále častěji mluví o tom, že doba multiplexů a masového chození do kina je nenávratně pryč. Ať již se podobné předpovědi vyplní či nikoliv, jisté je, že touha lidí sledovat kvalitní filmy se nezmenší ani o kousek.
V dnešní době jsou již naštěstí domácí kina na takové kvalitativní úrovni, že i ona poskytují maximální filmový zážitek (a navíc vás u něho nebude nikdo rušit chroupáním popcornu). Jak ale takové domácí kino vybrat? Na jaké parametry se při výběru soustředit? A co naopak důležité není?
Televize nebo projektor?
Není velkým překvapením, že tou nejdůležitější komponentou domácího kina je za všech okolností zařízení, které vám poskytuje obraz. Tím může být buď televize, anebo projektor vytvářející obraz na plátně či na zdi. Právě volba mezi těmito dvěma možnostmi bude tou první, kterou bude muset zájemce o domácí kino učinit. Ve většině případů padne volba pravděpodobně na televizi, i projekce na plátno má ale své zastánce.
Výhodou projektoru je bezpochyby věrnější „simulace“ skutečného kina, alespoň co do pocitů a atmosféry. Na druhou stranu je ale třeba si uvědomit, že projektory charakterizuje v porovnání s televizemi kratší životnost daná nevyhnutelným opotřebením lampy.
Rozhodně si nepořizujte projektor jako náhradu televize, jeho používání na cokoliv jiného než sledování filmů (samozřejmě pokud nepočítáme pracovní aktivity) je trestuhodné plýtvání časem, jež mu technické možnosti už v továrně vyměřily. V případě, že vás projektor oslovuje, mějte jej na filmy a na vše ostatní si pořiďte klasickou televizi.
I mezi projektory samozřejmě nalezneme špičkové přístroje, které nabídnou skutečně dokonalý ostrý obraz. Jejich cena tomu potom odpovídá a počítá se na statisíce.
Jak vybrat televizi?
Předpokládejme nyní, že právě televize bude hlavním zobrazovacím zařízením. V takovém případě musíte zvolit její velikost a také typ. Vycházet přitom budete především z velikosti místnosti, kde bude umístěna, resp. vzdálenosti, ze které se na ní budete dívat.
Obecně samozřejmě platí, že čím větší úhlopříčka obrazovky, tím dále od ní byste měli sedět. Záleží ale i na rozlišení televize, neboť na televize s nižším rozlišením je vhodnější koukat z větší dálky. Jak konkrétně tedy velikost televize posuzovat?
Na trhu jsou běžně k dostání televize s úhlopříčkou od 55 cm do 225 cm. Z hlediska rozlišení jsou to potom televize označované jako HD Ready (720p), Full HD (1080p) a 4K (2160p). Hned na začátek je na místě říci, že televize s rozlišením HD Ready jsou pro účely domácího kina naprosto nepoužitelné. Pro domácí kino je třeba vybírat pouze televize Full HD a 4K. Druhé jmenované rozlišení je tím nejlepším, co dnes z hlediska kvality obrazu můžete sehnat, ikdyž na dveře již klepe rozlišení 8K.
Počítejte s tím, že k opravdu velkým televizím s úhlopříčkami přes 200 cm ale bez 4K budete muset křeslo odsunout až do vzdálenosti blíží se čtyřem metrům. Pokud tak toužíte po hodně velké obrazovce, volte vždy 4K rozlišení. Jakákoliv může snaha o úsporu, např. tím, že slevíte s nároků na rozlišení, vypadat na první pohled lákavě, skutečnost je taková, že toho budete dříve či později litovat.
Zajímavý problém tvoří televize prohnuté. Ty jsou sice velmi komfortní pro jednoho diváka, který sedí přímo proti obrazovce v poměrně malé vzdálenosti, pro rodinné sledování filmů, kdy se každý dívá z trochu jiného úhlu, ale vhodné nejsou.
Speciální případ pak tvoří 3D televize. Tato technologie se ale zatím příliš neuchytila, na trhu je nyní dostupných několik málo typů a je problémem sehnat pro ni dostatek zajímavého obsahu.
Dalším důležitým parametrem je technologie, na které je ta či ona obrazovka vyrobena. Oproti jiným segmentům nemají pro oblast domácích kin smysl LCD obrazovky, které jsou pro tento účel nedostatečně kvalitní. Rozhodovat se proto budete mezi LED a OLED obrazovkami. Výhodou LED obrazovek je jasnost a ostrost obrazu, nevýhodou potom nedokonalá černá barva. Tuto nevýhodu eliminují OLED televize s vysokým kontrastem, nicméně za vyšší cenu.
Zkratka OLED odkazuje na to, že technologie je založena na tzv. organických světelných diodách. Tato technologie spatřila světlo světa na konci 80-tých let u firmy Eastman Kodak a televize ji začaly šířeji využívat začátkem první dekády 21. století.
A co zvuk?
Dalším parametrem, který určuje sílu filmového zážitku, je kvalita zvuku. O prostorové ozvučení se může starat buď kvalitní soundbar, anebo přímo některý reprosystém. Soundbary, stejně jako menší systémy typu 2+1 či 3+1 jsou dostatečné pro menší až střední obývací pokoje. Platí přitom ale, že soundbar je v porovnání s reprosoustavou vždy o něco horší. Jejich výhoda tkví naopak v nižší ceně a také v tom, že jde často o bezdrátové řešení.
Pro větší obývací pokoje je třeba vybírat ze soustav typu 5+1 či 7+1, které zajistí skvělý zvuk v celém prostoru pokoje. Pro skutečně dokonalý zvuk se vyplatí zařadit do systému i kvalitní receiver, který zvuk ještě více vylepšuje. Ten musí soustavě odpovídat jak počtem kanálů, tak maximálním výkonem.
Kromě televize jsou reproduktory či soundbary nejvýraznějším designovým prvkem celého systému. Mohou významně oživit vzhled celé místnosti. Zvláště soundbary jsou z tohoto pohledu velmi oblíbené, neboť dodávají domácímu kino efektní a futuristický vzhled. Vybírat lze proto i podle jejich vzhledu.
Netflix i další streamovací služby v dnešní době nabízí možnost i velice kvalitního zvuku, konkrétně Netflix poskytuje až šestikanálový zvuk formátu 5+1, v některých případech ale poskytuje zvuk až ve standardu Dolby Atmos. I toho lze s vhodným receiverem dosáhnout.
Kudy bude proudit obsah?
Domácí kino samozřejmě nemůže spoléhat jen na to, co mu skrze kabel či anténu poskytnou televizní stanice. V dnešní době je již samozřejmostí rychlé připojení televize k internetu, čímž se do domácí kina dostane obsah ze služeb typu Netflix. Ty již postupně začínají nabízet i filmy ve 4K rozlišení a domácí kino tak využije své možnosti na maximum.
Bez ohledu na to se ale hodí i dostatečně kvalitní přehrávač, v dnešní době typicky Blue-Ray, jehož disky nabízí filmy v rozlišení Full HD, speciální disky potom i v rozlišení 4K. Většinou samozřejmě domácí kino využívá kombinace připojení a přehrávačů, což jeho majiteli poskytuje prakticky nepřeberné množství titulů k přehrání.
Výběru domácího kina je třeba věnovat opravdu maximální pozornost, jen tak můžete zvolit takové, které vám i celé rodině nabídne zážitek srovnatelný s tím, jež nabízí kino tradiční.
Pokud vás na závěr zajímá, jak výběr domácího kina řeší ti opravdu bohatí, pak vězte, že si doma můžete nechat nainstalovat svůj vlastní domácí IMAX. Ten je nabízen pod obchodní značkou Private Theatre. Menší problém bude pro většinu lidí pravděpodobně představovat fakt, že v nejvyšší verzi Platinum se jeho cena šplhá až k milionu dolarů, sledování filmů bude ale v tomto malém soukromém kinosále jistě opravdovým zážitkem.