Recenze 7 nejlepších chladicích podložek pod notebook

Chladící podložka Dáváte svému notebooku občas zabrat a cítíte, že integrovaný veentilátor nestíhá a počítač se přehřívá? Dlouhodobě vysoké provozní teploty mohou mít velmi negativní vliv zejména na grafickou kartu, ale i na procesor a další hardwarové komponenty. Rizikové je především hraní náročných her, práce s grafikou a jiné činnosti vyžadující vysoký výkon.

Významné jsou ale taky vnější faktory, jako je vysoká okolní teplota nebo špatné umístění notebooku tak, že pod ním nemůže cirkulovat vzduch. Jak ale snížit teplotu zařízení tak, aby netrpělo? Jednou z možností je zříci se náročných aplikací, což je ale poněkud pochybné řešení, má-li notebook sloužit svému účelu – tedy práci a zábavě. Další možností je pořízení speciální chladicí podložky. Sortiment těchto pomůcek je široký, a tak jsme pro vás připravili výběr sedmi nejlepších chladicích podložek pod notebook, které jsou aktuálně k dostání.

Podložky mohou být plastové i kovové, s aktivní ventilací nebo jen pasivní, které optimalizují přirozené proudění vzduchu. Obrovská pestrost panuje i co se týče designových řešení, velikostí nebo speciálních vlastností či funkcí (LED osvětlení, USB port, regulace otáček, možnost náklonu, nebo dokonce displej apod.). Do naší recenze chladicích podložek jsme se snažili zařadit rozmanité modely v různých cenových kategoriích.

V testu jsme se zaměřili na nejdůležitější parametry těchto výrobků (celková velikost, rozměry a počet ventilátorů, otáčky a průtok vzduchu nebo např. hlučnost a podobně) i na kvalitu zpracování a další faktory v poměru k ceně. Možná mezi testovanými modely najdete právě tu podložku, kterou potřebujete.

Nejlepší chladící podložky pod notebook na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníParametryCenaRecenze
1.Hama 53065
5 out of 5 stars (5 / 5)Počet ventilátorů: 2 ks
Max. hlučnost ventilátoru: 23 dB
Podsvícení: ANO (modré)
Max. podporovaná úhlopříčka: 15,6"
Hmotnost: 802 g
390 KčČíst recenze
2.C-Tech CLP-140
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Počet ventilátorů: 2 ks
Max. hlučnost ventilátoru: - dB
Podsvícení: ANO (modré)
Max. podporovaná úhlopříčka: 15,6"
Hmotnost: - g
370 KčČíst recenze
3.Genesis OXID 550
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Počet ventilátorů: 1 ks
Max. hlučnost ventilátoru: 19 dB
Podsvícení: ANO (červené)
Max. podporovaná úhlopříčka: 17,3"
Hmotnost: 1050 g
899 KčČíst recenze
4.Trust Azul Laptop Cooling
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Počet ventilátorů: 2 ks
Max. hlučnost ventilátoru: 30 dB
Podsvícení: ANO (modré)
Max. podporovaná úhlopříčka: 17,3"
Hmotnost: 640 g
770 KčČíst recenze
5.C-Tech Zefyros GCP

4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Počet ventilátorů: 4 ks
Max. hlučnost ventilátoru: - dB
Podsvícení: ANO (modré/červené)
Max. podporovaná úhlopříčka: 17,3"
Hmotnost: - g
470 KčČíst recenze
6.Havit Gamenote F2081
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)Počet ventilátorů: 4 ks
Max. hlučnost ventilátoru: 21 dB
Podsvícení: ANO (červené)
Max. podporovaná úhlopříčka: 17"
Hmotnost: 400 g
280 KčČíst recenze
7.Yenkee YSN 120
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)Počet ventilátorů: 2 ks
Max. hlučnost ventilátoru: - dB
Podsvícení: ANO (červené)
Max. podporovaná úhlopříčka: 17"
Hmotnost: 720 g
400 KčČíst recenze

1. Hama 53065 – nejlepší chladící podložka pro většinu lidí

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Hama chladicí stojan pro notebook 53065  Hama je německá společnost, v jejímž repertoáru najdete širokou škálu elektronických zařízení i dalšího příslušenství spojeného s fotografováním, videem, počítači a podobně. Tento výrobce patří k oblíbeným a velmi známým a představuje určitou záruku kvality. Recenzovaná chladicí podložka s označením 53065 dělá této značce rozhodně čest. Za více než příznivou cenu totiž získáte víceúčelovou pomůcku, která vás kvalitou ani výkonem nezklame. Pro optimální poměr ceny a parametrů si v našem testu vysloužila první místo.

Tato chladicí podložka je určena pro notebooky o uhlopříčce 13,3 až 15,6 palců (přepočteno na cm 34-40), což znamená, že je vhodná pro menší i středně velké přístroje a vždy dokáže zajistit správné pracovní podmínky a zamezit nepřiměřenému zvyšování vnitřní teploty v důsledku vysoké okolní teploty nebo hardwarové zátěže.

Aktivní chlazení je zajišťováno dvěma ventilátory, u kterých oceníte dostatečný výkon, ale i velmi tichý chod – s hlučností pouze okolo 23 dB. Zapnutá podložka tedy nebude nikoho rušit ani v nočních hodinách. Větráčky dokážou účinně srazit teplotu počítače, což povede nejen k ochraně komponent a zachování jejich životnosti, ale taky ke zvýšení výkonu.

Podložka může navíc díky nožičkám sloužit i jako stojánek, který vám umožní nastavit si optimální sklon notebooku pro práci. Pokud svůj notebook často vytěžujete náročnou prací nebo hraním her anebo jej používáte v prostředí s vysokými teplotami a nedostatečnou cirkulací vzduchu, drobná investice do této podložky se vám rozhodně vrátí.

Co potěší

  • Cenově dostupné řešení
  • Výhodný poměr ceny a kvality
  • Tichy chod
  • Ventilátor i stojánek
  • Lehké plastové provedení
  • Modré podsvícení

Co zamrzí

  • Podsvícení nelze vypnout
Zjistit přesnou cenu od 390 Kč

2. C-Tech CLP-140 – nejprodávanější, skvělá cena

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze C-Tech CLP-140  Chladící podložka – pod notebook, pro notebooky do 15,6″, 2 ventilátory, průměr ventilátorů 140 mm, 2 USB porty, USB napájení, modré podsvícení, materiál plast.

Přejít do obchodu od 370 Kč

3. Genesis OXID 550 – nejlepší pro notebooky do 17,3″

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Genesis OXID 550  Chladící podložka – pod notebook, pro notebooky do 17,3″, aktivní chlazení, 1 ventilátor, průměr ventilátoru 140 mm, max. hlučnost ventilátoru 19 dB, 1 USB port, polohovatelná, červené podsvícení, materiál kov a plast, rozměry 55 × 400 × 280 mm (V׊×H), hmotnost 1050 g.

Přejít do obchodu od 899 Kč

4. Trust Azul Laptop Cooling Stand with dual fans

Naše hodnocení: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

 Recenze Trust Azul Laptop Cooling Stand with dual fans  Nizozemská značka Trust je velmi oblíbeným a světově významným výrobcem herního a počítačového příslušenství. V repertoáru této společnosti nechybí ani chladicí podložky a mezi ty nejzajímavější patří model Azul, který nabízí dobrý výkon a dokáže váš notebook ochránit před nebezpečně vysokými teplotami, které by mohly poškodit citlivé komponenty.

Trust Azul Laptop Cooling Stand je opatřen dvěma ventilátory. Celkový rozměr podložky je 360 x 280 mm, a je proto použitelná pro notebooky až do úhlopříčky 17,3 palců. Podložka disponuje navíc efektním modrým osvětlením a napájená je pomocí rozhraní USB přímo z počítače.

Zařízení je vyrobeno z kombinace plastu a kovu. Horní kovová mřížka zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu po celé spodní ploše notebooku. Výhodou tohoto modelu je i nastavený sklon pro pohodlnější psaní.

Podložka pod notebook Trust Azul Laptop Cooling Stand nabízí sice solidní výkon, ale za danou cenu nepřináší nic moc navíc. Taky hlučnost je poněkud vyšší a dosahuje hodnoty až okolo 30 dB.

Co potěší

  • Dva výkonné ventilátory
  • Podsvícení

Co zamrzí

  • Vyšší cena
  • Nezajímavý design
  • Vyšší hlučnost
Přejít do obchodu od 770 Kč

5. C-Tech Zefyros GCP – nejlepší pro herní notebook

Naše hodnocení: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

 Recenze C-Tech Zefyros GCP  Značka C-Tech se zaměřuje především na kvalitní a velmi stylové herní příslušenství. Tomu odpovídá i atraktivní design chladicí podložky Zefyros, který rozhodně nelze nazvat tuctovým nebo nenápadným. Tato podložka je navíc opatřena výrazným osvětlením a můžete si i vybrat z více barevných variant.

Ačkoli je vzhled podložky C-Tech Zefyros GCP opravdu stylový a propracovaný, není to faktor, který by nás u chladicího prvku zajímal nejvíc. Pojďme se tedy podívat na zoubek výkonu. Zefyros je opatřen hned čtyřmi 140mm ventilátory. Jejich maximální otáčky jsou ale spíše průměrné (max. 900 za minutu). Výhodou je ale rozhodně možnost plynulé regulace rychlosti.

Tato chladicí podložka je určena pro notebooky do velikosti 17,3 palců a bohužel je vyrobena převážně z plastu. Opatřena je dvěma USB porty a příznivou zprávou je i přítomnost stojánku pro lepší ergonomii práce, psaní apod. Celkově vzato sází tato podložka především na design a za dostačující lze považovat i výkon, kvalita zpracování ale zaostává.

Co potěší

  • Velmi stylový design
  • 4 ventilátory
  • Podsvícení

Co zamrzí

  • Nižší výkon ventilátorů
  • Plastové provedení
Přejít do obchodu od 470 Kč

6. Havit Gamenote F2081 – nejlepší levná chladící podložka pod notebook

Naše hodnocení: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

 Recenze Havit Gamenote F2081  Chladící podložka – pod notebook, pro notebooky do 17″, aktivní chlazení, 4 ventilátory, průměr ventilátorů 125 mm, max. hlučnost ventilátorů 21 dB, 2 USB porty, USB napájení, polohovatelná, červené podsvícení, materiál kov a plast, rozměry 27 × 415 × 305 mm (V׊×H), hmotnost 400 g.

Přejít do obchodu od 280 Kč

7. Yenkee YSN 120

Naše hodnocení: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)

 Recenze Yenkee YSN 120  Dostáváme se k poslednímu místu – to jsme obsadili podložkou značky Yenkee s označením YSN 120. Tato podložka patří mezi cenově dostupnější modely, přestože na první pohled zaujme poměrně atraktivním designem. Ten podtrhuje efektní modré LED podsvícení, které dává vyniknout dvěma integrovaným ventilátorům.

Tato podložka o rozměrech 380x260x24mm může zajistit aktivní chlazení pro notebooky o úhlopříčce až 17 palců. Design je ergonomický, umožňuje náklon pro práci a psaní a plocha je opatřena i zarážkami proti sklouzávání notebooku.

Ventilátory jsou zde, jak již bylo řečeno, dva. Jejich průměr je 140 mm a zvládají až 1000 otáček za minutu. Velkou výhodou je přítomnost dvou USB portů, z nichž jeden slouží pro napájení podložky a jeden lze využít i např. pro dobíjení mobilního telefonu nebo jiné účely. Podložka je vyrobena z kombinace plastu a kovu.

Ačkoli je model Yenkee YSN 120 velmi dobře vybaven, pokulhává kvalita zpracování a jeho spolehlivost, což je poměrně vážný nedostatek. Nevýhodou je taky fakt, že LED osvětlení není možné samostatně vypnout (a přitom svítí poměrně silně) a celá podložka trochu vibruje, což může být nepříjemné. Pokud však přejdete tyto nedostatky, získáte za velmi výhodnou cenu podložku, která se mnohými parametry a možnostmi vyrovná produktům i výrazně dražším.

Co potěší

  • Dva výkonné 140mm ventilátory
  • Efektní a výrazné podsvícení
  • Dva USB porty
  • Nastavení pracovního sklonu

Co zamrzí

  • Nižší kvalita zpracování a spolehlivost
  • Osvětlení nejde vypnout
  • Podložka může mírně vibrovat
Přejít do obchodu od 400 Kč

Jak vybrat nejlepší chladící podložku pod notebook?

Procesory i grafické karty jsou stále výkonnější, hry i jakékoli jiné aplikace náročnější. A notebooky mají z principu své konstrukce jen velmi omezenou schopnost odvádět teplo. Některé to pochopitelně zvládají lépe a jiné hůře, ale chlazení je věčné téma. Pokud chcete svému notebooku poněkud ulehčit práci a dopřát mu přídavné chlazení, existuje řešení v podobě chladicích podložek.

Výběr však není úplně snadný. Má-li být podložka skutečně funkčním chladicím zařízením, a ne jen dalším hučícím předmětem odebírajícím elektřinu, je třeba věnovat pozornost řadě důležitých parametrů. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší chladicí podložku pod notebook – takovou, která skutečně měřitelně přispěje k „tepelnému komfortu“ vašeho přenosného počítače.

Při výběru podložky vám poslouží nejen náš návod anebo žebříček nejlepších a nejspolehlivěji fungujících modelů, který jsme pro vás připravili. Za pozornost totiž stojí i uživatelské či odborné testy a recenze chladicích podložek pod notebook. Z nich se dozvíte leccos o reálných kvalitách či nekvalitách zařízení.

Proč je chlazení tak důležité?

Notebook se přehřívá, když musí podávat vysoký výpočetní výkon. Při hraní her nebo práci v hardwarově náročnějších, například grafických programech. Samozřejmě velmi záleží na tom, jak je notebook výkonný a jak účinné je chlazení. Špičkový herní notebook může zůstat „ledově chladný“ při činnostech, které by levný kancelářský či multimediální notebook rozhicovaly jak kamna.

Tak jako tak se ale při zátěži, která je na daný notebook již dost vysoká, může přístroj začít přehřívat. Co se děje potom? Komponentům běžícím dlouhodobě pod příliš vysokými teplotami se zkracuje životnost. A to jistě nechcete. Za druhé. Některé notebooky mají ventilátory, které dokážou při vysokých otáčkách předvádět něco, co bychom se nemuseli bát označit jako nehorázný randál.

Zatímco u stolních počítačů si s chlazením lze velmi precizně vyhrát a vytvořit opravdu pozoruhodné chladicí systémy zahrnující i vodní chlazení, u notebooku jsou možnosti jen velmi omezené. Úzké šasi nedokáže teplo účinně odvádět. Není zde prostor pro chladicí systémy jako u PC skříně. Chladicí podložka pak může být jedinou úlevou od vysokých teplot při hraní her nebo náročné práci.

Se správnou podložkou můžete docílit efektivního snížení teplot, a tudíž ochrany komponentů, jako je procesor, grafická karta, základní deska či harddisk. Zároveň můžete omezit hlučnost ventilace samotného notebooku. Kvalitní podložky jsou typicky relativně velmi tiché.

Kolik stupňů je příliš?

Kdy se problematikou přehřívání notebooku začít zabývat? Kolik stupňů je už příliš? Odpověď není úplně jednoduchá. Hranice se navíc posunují. Před 20 lety by teplota 90°C byla u procesoru šokující. Za rizikové se považovaly teploty už kolem 50-60°C. Mnoho dnešních notebooků takových teplot dosahuje prakticky v klidovém stavu.

Moderní čipy jsou nesrovnatelně výkonnější než čipy před 10 či 20 lety. Ale taky mnohem víc zatápějí. Mezní hranice se posunula někam k bodu varu, tedy 100°C. To ale neznamená, že pokud váš notebook běžně vykazuje teplotu u procesoru či grafické karty těsně pod touto hodnotou, není třeba se znepokojovat.

Žádoucí je držet teploty přece jen níže. Pokud má notebook při zátěži mezi 60-70 nebo i k 80°C, dá se ještě mluvit o přijatelných hodnotách. Pokud hranici cca 80°C pravidelně či výrazně překračuje, už by bylo na místě uvažovat o podpoře integrovaného chlazení v podobě chladicí podložky.

Jak zjistit teplotu notebooku?

Pokud chcete znát provozní teploty vašeho zařízení, nestačí na notebook položit rtuťový teploměr. Existuje celá škála programů, které vám umožní precizní měření a sledování teplot a teplotních statistik.

Některé notebooky mají podobné systémy zabudované např. v aplikacích ovladačů ventilátorů. Přesné a rozsáhlejší možnosti včetně záznamů však nabízí především specializované programy. Mezi nejoblíbenější patří HWMonitor. Ten je výhodný i proto, že jde v základní verzi o freeware, tedy bezplatný a volně stažitelný program. Další možností jsou programy jako CoreTemp, pokročilejší a placená Aida64 a mnoho dalších.

Pomocí těchto programů můžete sledovat, jestli se notebook přehřívá a taky jestli mu případné připojení chladicí podložky skutečně citelně prospělo.

Jak fungují chladicí podložky?

Jak název napovídá, jde o platformy, na které se notebook položí. Tyto platformy skrývají jeden či více ventilátorů, které budou proudem vzduchu ochlazovat spodní část notebooku. Většina kvalitních podložek je ergonomická. Umožňují naklápění v různém sklonu. Naklápění má však i jiný důvod. Čím více volného prostoru pod notebookem je, tím je chlazení účinnější.

Proto platí, že byste notebook neměli používat například položený na gauči, posteli, klíně (to nedoporučujeme i kvůli vašemu vlastnímu zdraví) nebo jiných měkkých podložkách, do kterých se zaboří. Už samotná přítomnost, třeba i nezapnuté podložky, může pomoci k efektivnějšímu chlazení. Přesto bude rozdíl jistě zajímavější, pokud podložku zapojíte.

TIP: Existují i tzv. pasivní podložky. Jsou de facto pouze rámem, který notebook drží nakloněný, aby se pod něj lépe dostal vzduch pro efektivnější činnost integrovaných ventilátorů.

Napájení a spotřeba

Ventilátory se obvykle připojují k notebooku prostřednictvím USB portu. Vlastní napájecí zdroj nemívají. Není to potřeba, protože odběr není vysoký. I výkonnější podložky většinou operují s příkonem v řádu jednotek W. Zapnutá podložka vám tudíž neudělá průvan v peněžence při vyúčtování spotřeby elektřiny.

Některé podložky mohou mít několik USB portu nebo jiné rozhraní. Tím de facto působí i jako dokovací stanice rozšiřující konektivitu notebooku, což může být velice praktické. Zvlášť pokud vás věčně trápí nedostatek volných zdířek.

Otáčky a jejich regulace

Podložky mohou mít jeden či několik ventilátorů. Rozhodně však neplatí nutně pravidlo: čím více, tím lépe. Velmi dobré výsledky může nabídnout model s jedním velkým i třeba šesti malými ventilátory. Zajímat byste se však měli o rychlost otáček. Zde už uvedené rčení platí ve větší míře. Max. počet otáček za minutu může dosahovat pár set, ale i 2500 či více.

Na druhou stranu může být vysokootáčkový ventilátor výrazně hlučnější. U takových modelů proto zajisté oceníte možnost regulace otáček. Nemusíte tak ventilátor soustavně prohánět na maximum, čímž zároveň prodlužujete jeho životnost a šetříte ložiska.

Velikost podložky

U každé podložky je uvedené, pro jaké úhlopříčky notebooků je určena. Obvykle je uvedeno rozpětí nebo mezní úhlopříčka. Doporučujeme řídit se tímto parametrem a zkontrolovat si kompatibilitu. Ne že by menší či větší podložka musela být vysloveně k ničemu, ale chlazení nemusí být kvůli poloze ventilátorů efektivní na 100 %. Zároveň může jít i o nosnost podložky při vyklopeném stavu, kdy jí nepřiměřeně velký a těžký notebook může dávat zabrat.

Hlučnost

Kolik hluku podložka napáchá? Některé jsou opravdu velmi tiché, drží se kolem 20 dB, což je velmi jemný šum. Některé podložky se šplhají i kus nad 30 dB, což už je slyšitelnější, ale hluk odpovídá zhruba slabému šepotu. Pořád tedy nic tristního. Nad 40 dB už by však hlučnost mohla být přece jen obtěžující.

Cena a nejlepší značky

Kolik investovat do kvalitní podložky pod notebook? Do 500 Kč můžete pořídit levnější podložky, které vám umožní srazit teplotu o několik stupňů. Může jít o vhodné řešení pro příležitostné hráče nebo letní provoz. Do 1000 Kč už seženete výkonnější podložky s tichým a efektivním chodem pro časté či stálé použití. Nad 1000 Kč koupíte podložky špičkové úrovně.

Velmi kvalitní podložky pod notebook nabízí například značky jako Trust, Cooler Master, Platinet, C-Tech, Zalman či Evolveo.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové chladící podložky pod notebook. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní chladící podložky.