Nejlepší 3D brýle pro virtuální realitu (VR brýle) podle testů a recenzí + Poradíme, jak vybrat

Virtuální headset HTC Vive

Virtuální headset HTC Vive

Nevyhovuje vám vaše současná realita? Zkuste tu virtuální. Nechte se uchvátit vysněnými světy a odpočiňte si od starostí všedního dne. Prostřednictvím 3D brýlí či náhlavní soupravy pro zobrazení virtuálního světa se rázem ocitnete ve světě bez omezení, který můžete do detailu prozkoumávat. S využitím virtuální reality si můžete zahrát celou řadu her, ale také se dívat na filmy, vzdělávat se, či provozovat sportovní aktivity. Virtuální svět nemá omezení, to je v tomto případě pouze ve vaší hlavě. Před vstupem do tohoto úžasného světa ale musíte vyřešit jednu veskrze praktickou záležitost, kterou je výběr a nákup 3D brýlí či headsetu.

A přesně s tím vám pomůžeme v naší recenzi VR brýlí, na základě níž bude nákup tohoto zařízení hračkou. Jestliže se v této oblasti vůbec nevyznáte, prostudujte si náš test 3D brýlí pro virtuální realitu a vyberte si svoje první zařízení, prostřednictvím něhož začnete zkoumat dosud nepoznané. Zjistěte jaký je rozdíl mezi 3D brýlemi a headsetem a rozhodněte se nakonec i o tom, jaký koupit headset na virtuální realitu. Kromě běžně dostupných modelů vám představíme i přednosti těch nejlepších 3D brýlí pro virtuální realitu a parametry, na základě nichž lze zařízení pro VR vybírat.  Na vás pak již jen bude se zodpovědně rozhodnout, který model 3D brýlí či headsetu pro vás bude ten pravý.

Takže jaké jsou nejlepší 3D brýle pro virtuální realitu na trhu?

  1. Oculus Quest
  2. PlayStation VR
  3. Oculus Rift S
  4. Samsung Gear VR
  5. Google DayDream View (2017)
  6. HTC Vive
  7. Trust GXT720

Porovnání TOP 3D brýlí pro VR podle nás

Název produktuInfoHodnoceníCenaRecenze
1.Oculus Quest
Rozlišení: 2880 × 1600px
Frekvence: 72 Hz
Rozsah: 360°
+ samostatný VR headset
+ ovladače v balení
5 out of 5 stars (5 / 5)16 590 Kč Číst recenze
2.PlayStation VR
Rozlišení: 1920 x RGB x 1080
Frekvence: 120 Hz, 90 Hz
Zorné pole: 100°
- kompatibilní pouze s PS4
+ dodáváno v packu
5 out of 5 stars (5 / 5)8 690 Kč Číst recenze
3.Oculus Rift S
Rozlišení: 2560x1440
Frekvence: 80 Hz
Zorné pole: 360°
+ pro PC
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)14 990 Kč Číst recenze
4.Samsung Gear VR
Rozlišení: -
Frekvence: -
Zorné pole: 101°
+ pro mobilní telefony Samsung
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3 335 Kč Číst recenze
5.Google DayDream View (2017)
Rozlišení: -
Frekvence: -
Zorné pole: 90°
+ pro mobilní telefony ostatních značek
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1 676 Kč Číst recenze
6.HTC Vive
Rozlišení: 2160x1200
Frekvence: 90 Hz
Zorné pole: 360°
- nutné PC (min. CPU Intel i5-4590
AMD FX 8350, 4 GB RAM)
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)16 490 Kč Číst recenze
7.Trust GXT720
Rozlišení: -
Frekvence:-
Zorné pole: 80°
- pro chytré telefony 3.5“ až 6“
4 out of 5 stars (4 / 5)599 Kč Číst recenze
Recenzí brýlí a headsetů na virtuální realitu

Oculus Quest

Aktuálně to nejlepší na trhu

Tohle je prozatím to nejlepší, kdo co vymyslel na trhu s virtuální realitou. Samostatný VR headset, ke kterému nepotřebujete ani TV ani mobilní telefon. Ačkoliv obraz z headsetu můžete na tyto zařízení přenášet a ostatní tak mohou sledovat vaše hraní. V době uvedení na trh (květen 2019) má systém integrovaných hned 50 her (počet by měl růst), některé jsou multiplayerové a u některých můžete hrát s ostatními vlastníky Oculus Quest headsetu. Součástí jsou dva lehké ovladače (ani po delším hraní z nich nebolí ruce).

PlayStation VR

Pro majitele herní konzole PlayStation 4

Pro koho? Tenhle headseat virtuální reality je určen pouze pro majitele herní konzole PS4.

Proč koupit? Cenově dostupná virtuální realita, kterou snadno nainstalujete a spustíte. Pokud jste dosud viděli virtuální realitu pouze na mobilech, vězte, že toto je zcela jiná liga. Za velkou výhodu lze považovat i mnoho her, které stále přibývají.

Proč nekupovat? Pokud nevlastníte PS4 nebude vám tento headset k ničemu. Recenze také často vytýkají horší zastínění a občas rozmazané řádky na bocích.

Oculus Rift S

Nejlepší virtuální realita k PC

Pro koho? Pro majitele PC a ještě lépe herních notebooků.

Proč koupit? Rozlišení i obnovovací frekvence patří k nejvyšší úrovni. K dispozici je rozsáhlá databáze her. Ergonomie je vynikající.

Proč nekupovat? LCD místo OLED. Na trhu je již lepší a novější verze Oculus Quest, dá se tedy předpokládat, že podpora bude výhradně směřována na novější verzi.

Samsung Gear VR

Nejlepší pro majitele mobilních telefonů značky Samsung

Pro koho? Pro majitele mobilních telefonů značky Samsung. Kompatibilita : Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy Note 8, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy S10e, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge +, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9+

Proč koupit? Obsahuje ovladač pro hraní. Můžete si skrze brýle prohlížet vlastní 360 stupňové fotografie, které jste předtím pořídili vaším mobilem. Slušná cena nepřekračuje 3500 Kč. Funguje zcela bez kabelů a je tedy vhodné i na přenášení. Software, který brýle pohání pochází od společnosti Oculus. Velký výběr aplikací.

Proč nekupovat? Funguje pouze s mobilními telefony Samsung viz. kompatibilita výše.

Google DayDream View (2017)

Nejlepší pro majitele ostatních značek mobilů

Pro koho? Pro majitele ostatních značek mobilních telefonů (mimo Samsungu).

Proč koupit? Součástí setu je ovladač pro jednoduché ovládání. Malé, přenosné a velmi pohodlné. Lze používat i s dioptrickými brýlemi. Kompatibilní s řadou i starších telefonů.

Proč nekupovat? V podstatě se jedná o hezčí verzi klasických Cardboard brýlí, nic navíc extra nečekejte.

HTC Vive

Alternativa pro PC, stará verze

Pro koho? Pro majitele PC s minimálními požadavky: CPU Intel i5-4590 AMD FX 8350, 4 GB RAM.

Proč koupit? Kompatibilní se Steam VR. Ideální pro vývojáře. Má dobrý AMOLED displej.

Proč nekupovat? K dispozici je také verze HTC Vive Pro (téměř dvojnásobně dražší), která má o 78% lepší rozlišení displeje. Cena ovšem převyšuje lehce 30 tisíc korun. Na trhu je již od roku 2016, za tu doba samozřejmě technika zase pokročila. Navíc nemá integrovaný zvuk, což je u novějších modelů již standardem.

Trust GXT720

Nejlevnější řešení, řada kompromisů

Pro koho? Pokud chcete vyzkoušet o čem virtuální realita vůbec je a nemáte přehnaná očekávání na kvalitu.

Proč koupit? Cenová dostupnost je asi největší tahák. Zaplatíte necelých 600 korun. Kryje mnohem lépe než papírové brýle na virtuální realitu. Více méně se jedná o model, který vás trochu seznámí s možnostmi virtuální reality. Funguje na většině smartphonů.

Proč nekupovat? Jedná se v podstatě o lepší verzi papírových brýlí, do kterých vložíte mobilní telefon. Součástí je i malý ovladač, který ovšem ne vždy funguje tak, jak by měl. Navíc jej nepodporuje celá řada aplikací. Pro správné fungování je potřeba, aby váš telefon měl gyroskop a akcelerometr.

Pro začátek je potřeba se rozhodnout mezi 3D brýlemi a headsetem. Jaký je mezi nimi rozdíl?

3D brýle, někdy označované i jako VR (virtual reality) brýle jsou nejekonomičtějším způsobem pro zprostředkování zážitku virtuální reality doma v obýváku. Brýle na rozdíl od headsetu nemají displej a kromě držáku na chytrý telefon, díky jehož obrazu je virtuální realita vytvářena, obsahují opravdu pouze brýle vhodné k uchycení za ušima. Z hlediska ceny jsou nejdostupnějším zařízením umožňujícím experimenty s virtuální realitou a pro většinu uživatelů jsou aktem první volby.

Headsety naproti tomu disponují obvykle dvěma displeji, pro každé oko je určen jeden. Kromě sluchátek, která eliminují možné vyrušení, bývá celá řada headsetů vybavena i souborem senzorů a čidel, které monitorují pozici a chování uživatele a podle toho elektronika uvnitř headsetu přizpůsobuje obraz před jeho očima. Headsety jsou samozřejmě v porovnání s 3D brýlemi finančně náročnější, nicméně zážitek, který slibují, je výrazně bohatší.

Virtuální realita

Virtuální realita

Jak tedy vybrat 3D brýle pro virtuální realitu (tzv. VR brýle) nebo kvalitní headset?

  • Výběr podle druhu hardwaru k připojení

V první řadě je potřeba si rozmyslet s jakým zařízením budete chtít 3D brýle či headset pro vitruální realitu používat. Tento bod je opravdu velice důležitý, může se totiž jednoduše stát, že si pořídíte jeden z nejlevnějších modelů 3D brýlí vytvářejících virtuální realitu prostřednictvím mobilního telefonu a budete sice schopni aplikaci na váš několik let starý smartphone nainstalovat, její běh ale bude trhaný a zážitek prachmizerný. V konečném důsledku tak utratíte více, protože budete potřebovat nový telefon. Na druhou stranu, jestliže již na počátku do virtuální reality investujete vyšší sumu, snížíte tak pravděpodobnost dalších nákladů.

Zařízení pro virtuální realitu je možno propojit s následujícím hardwarem:

Každý z nich má svá pro a proti.

Mobilní telefon je vhodný díky jednoduché manipulaci a vysokému výkonu. Jeho nejčastější použití v oblasti virtuální reality je ve spojení s 3D brýlemi, do nichž se jednoduše zasune a zážitek může začít. Tento způsob využití však klade na telefon poměrně vysoké nároky. Chcete-li si užít plynulý zážitek bez rušivých jevů, ujistěte se již při koupi, že váš telefon všechny požadavky kladené na něj 3D brýlemi splňuje. Mezi nutné vybavení telefonu může patřit například akcelerometr či gyroskop nebo FullHD displej a samozřejmě dostatečně výkonný procesor a volná operační paměť pro běh aplikace.

Stolní počítač či notebook může být také vaším spojencem v honbě za virtuálními zážitky. I v tomto případě však platí, že pro běh programů pro virtuální realitu je potřeba kvalitní železo. Důraz je v tomto případě kladen především na grafickou kartu a výkonný procesor alespoň na úrovni Intel Core i5 a více. Počítejte i s dostatečnou kapacitou operační paměti.

V případě herních konzolí se v podstatě s jejich využitím ve spojení se zařízením pro vytváření virtuální reality počítá již při jejich vývoji. Proto výkon většiny z nich na virtuální realitu bez problémů dostačuje. Jediné na co je třeba brát zřetel je vzájemná kompatibilita herní konzole a 3D brýlí či headsetu.

  • V případě headsetu se zaměřte na kvalitu displeje

V případě 3D brýlí na virtuální realitu používaných s mobilním telefonem jsou parametry displeje omezeny vlastnostmi displeje mobilního telefonu. U headsetu, který disponuje vlastními displeji typu AMOLED či OLED, se zaměřte na jejich rozlišení a obnovovací frekvenci. S tou je to podobně jako u monitoru počítače, čím vyšší, tím lepší komfort pro vaše oko. V případě headsetů se doporučená obnovovací frekvence pohybuje okolo 100 Hz, za naprosté minimum lze považovat 50 Hz. Rozlišení displeje se u tohoto typu zařízení nejčastěji pohybuje okolo hodnot 1 920 x 1 080 px, což je poměrně dostačující. I pro zorný úhel displeje platí, že čím více, tím lépe.

Virtuální headset HTC Vive

Virtuální headset HTC Vive

  • Velikost zorného úhlu a herní plochy

Tyto dva parametry úzce souvisí s kvalitou displeje a jeho rozlišením. Zorný úhel rozhoduje o tom, jak široké bude pole vaší virtuální reality. V průměru nabízí většina zařízení úhel okolo 100 °. Některé headsety lákají na možnost sledovat videa a filmy v zorném úhlu 360 °. Bohužel je portfolio podkladů v tomto formátu poměrně omezené, protože pořídit je může pouze speciální zařízení schopné propojit obrazové a zvukové podklady z několika mikrofonů a objektivů.

Jste-li zapojeni ve virtuální realitě, pravděpodobně nebudete pouze sedět na místě. K hraní her a průzkumu neznámých končin je potřeba se pohybovat. Jedna z vlastností virtuální reality udává, jak moc omezené pole pro pohyb budete mít, jinými slovy na jaké ploše zvládne headset či brýle bezproblémově fungovat. Obvykle se pohodlně vejdete na plochu 2×2 m, nejlepší headsety umožňují pohyb v rozmezí až 5×5 m.

  • Typy čidel a snímačů

Nevýhodou brýlí pro virtuální realitu je fakt, že z hlediska čidel a senzorů jste prakticky omezeni vybavením svého mobilního telefonu. Headsety nabízejí něco více. Virtuální zážitek je obvykle umocněn využitím sady čidel, která se postarají o snímání aktuálního stavu uživatele. Nejčastěji jejich správné fungování oceníte při hraní her či plnění akčních úkolů. Která čidla se postarají o váš komfort ve virtuálním prostředí?

  • Senzory pro snímání pozice – jde především o snímání polohy hráče a směru natočení jeho hlavy. Z údajů tohoto čidla pozná zařízení, jak jste natočeni a kam se díváte a tomu může přizpůsobit obraz.
  • Senzory na principu laseru – doplňují práci předchozích čidel a zvyšují přesnost indikace vaší pozice a natočení.
  • Akcelerometr – snímá zrychlení vašeho pohybu.
  • Gyroskop – jednoduše zaměřuje v jaké poloze vůči magnetickému poli země se zařízení a tedy i hráčova hlava nachází.

 

  • Další příslušenství

Kromě kvalitních displejů a snímačů je možno si k headsetu dokoupit i další vybavení, které podpoří kvalitu zážitku. Jde například o VR kamery, kterými je možné natáčet videa či pořizovat fotografie se zorným úhlem až 360 °. Rukavice pro VR jsou na první pohled velice podobné běžným rukavicím, nicméně díky jejich použití vám při hře ve virtuální realitě přibude možnost využívat vlastní ruce. Prostřednictvím dálkových ovladačů můžete ovládat menu hry, ale dokonce i celou hru. Ovladače obvykle reagují na sílu stisku prostřednictvím haptické odezvy.

Brýle na virtuální realitu

Brýle na virtuální realitu

V jakých cenových kategoriích lze pořídit zařízení pro virtuální realitu?

  • Cena do 500 Kč

V této hladině cen na vás čekají nejlevnější VR brýle, které lze použít pouze ve spojení s nejmodernějším mobilním telefonem. Kromě toho objektivy často obsahují čočku s optickou korekcí a alespoň jedno ovládací tlačítko. Tyto nejlevnější modely jsou především záležitostí prozatím nepříliš známých výrobců jako ColorCross či Retrak.

  • Kategorie cen od 1 500 Kč do 7 000 Kč

Za tyto ceny už seženete opravdu kvalitní VR brýle, případně základní modely headsetů s integrovaným zvukem a zorným polem okolo 100 °. V této kategorii už nabízí i Samsung své nejprodávanější brýle na virtuální realitu Gear VR. Pozadu však nezůstávají ani další výrobci. Oculus láká na headset se zorným polem dokonce 360 °. Svá želízka v ohni mají v této cenové hladině i Xiaomi či VR box.

  • Cenová hladina nad 7 000 Kč

Za tyto ceny seženete především špičkové VR brýle pro herní konzole, proto obvykle dostanete i několik her nádavkem. Reproduktory jsou u zařízení v těchto cenových hladinách již samozřejmostí, stejně tak vysoké rozlišení displeje, můžete se těšit až na 2 560 x 1 440 px. Počítejte ale s tím, že sáhnete hlouběji do kapsy. Za ceny na 7 000 Kč dostanete již i kvalitní zařízení značky Sony PlayStation VR, HTC či DJI.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

  • Jak fungují brýle / headsety pro virtuální realitu a k čemu se používají?

Nejlevnější brýle pro virtuální realitu jsou v podstatě pouze držáky na telefon, prostřednictvím kterých si lze užívat virtuální realitu doslova za pár stovek na vašem mobilu. Za univerzální brýle schopné spolupracovat s mobilním telefonem, počítačem či herní konzolí si připlatíte již řádově tisícikoruny. Opravdu kvalitní headsety s integrovaným zvukem, ovladači s haptickou odezvou a aktivními displeji je možné připojit k počítači či notebooku a pak si již jen vychutnávat akční hru či virtuálně zkoumat vzdálená místa naší planety nebo se jen zrelaxovat u 3D filmu.

  • Co je to virtuální realita?

Cílem virtuální reality je umožnit vám vstup do imaginárního digitálního světa, v němž neexistuje omezení toho reálného. V rámci pokročilé simulace dokáže zařízení na vaší hlavě snímat vaše pohyby a v rámci pokročilé simulace na ně reagovat. Díky tomu si prostřednictvím virtuální reality můžete dopřát zážitky, o kterých se vám v reálném světě ani nesní.

  • Virtuální realita a 3D brýle, jde to k sobě?

3D brýle představují nejlevnější způsob pro vstup do virtuální reality. Ve většině případů slouží pouze jako držák mobilního telefonu, na kterém běží aplikace zprostředkovávající virtuální zážitek. Takže k sobě to rozhodně jde. Chcete-li ale věrohodnější virtuální prostředí s možností snímání vašeho pohybu a reakce na něj, bude pro vás výhodnější volbou spíše náhlavní headset.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových 3D brýlí pro virtuální realitu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší 3D brýle pro VR.