JBL Charge 4 – recenze jednoho z nejlepších bluetooth reproduktorů na trhu

Pokukujete po kvalitním, přenosném reproduktoru, se kterým byste mohli vyrazit třeba na house party, koupaliště nebo pláž anebo si jen tak užívat oblíbenou hudbu pořádně nahlas, kdekoli vás napadne? Pokud je to tak, možná vás zaujal kompaktní reproduktor JBL Charge 4, který se momentálně řadí mezi nejprodávanější modely ve své kategorii. Je to ale opravdu dobrá volba, anebo se vyplatí porozhlédnout se po jiné variantě? V naší recenzi se na tento kousek podíváme pořádně zevrubně a zjistíme, čím dokáže oslovit, a co mu naopak schází nebo přebývá.

JBL Charge 4

JBL Charge 4 (2019) – slevy, akce, Black Friday

Pokud najdu nějakou zajímavou slevu, akci nebo Black Friday nabídku na JBL Charge 4 tak ta bude tady.

Alza.cz (od 3690 Kč)Jedna z nejlepších cen na Alza.cz (17.12.2019)
Mall.cz (od 3690 Kč)Nyní v akci, ale pouze u dodavatele (delší doba dodání)

Popis produktu

Americká značka JBL má ve světě nejen přenosných reproduktorů opravdu dobrý zvuk. A stejně dobrý zvuk mají obvykle i její výrobky. Dneska se podíváme na jeden z nich, který určitě stojí za pozornost, už jen kvůli mimořádné úspěšnosti v žebříčcích prodejnosti. Nenecháme se ale opít rohlíkem a proklepneme si ho.

Co najdete v krabici?

Pojďme společně otevřít krabici s modelem JBL Charge 4 a prohlédnout si obsah. V poměrně robustním a pečlivém balení se ukrývá válec o velmi praktických a přívětivých rozměrech 220 x 95 x 93mm. V první chvíli si pomyslíte, že takový váleček nemůže vyloudit příliš velký hukot, ale možná budete překvapeni (k tomu se ale teprve dostaneme).

Reproduktor okouzlí pěkným designem, minimalistickým a velice elegantním. Když ho vezmete do rukou, překvapí váhou, která činí skoro 1 kg. Brzy vám bude jasné, že zpracování je velice poctivé. Kromě samotného zařízení se toho v balení už moc nenachází. Vlastně jen USB kabel (navíc bez síťového adaptéru!) a návod k použití. Ale co víc taky čekat.

Zpracování reproduktoru

Jak jsme už naznačili, zpracování samotného reproduktoru je příjemným překvapením. Jde o velice poctivou práci s použitím vysoce odolných materiálu – a to se týká i svrchní textilie, kterou je reproduktor potažený. U té se ovšem později projeví drobný neduh v podobě tendence k lapání prachu a nečistot, což je ale pouze kosmetický neduh a nečistoty lze očistit. Dovnitř zařízení se rozhodně nedostanou.

JBL Charge 4 - bok

Dalším svrchním materiálem je guma na krajových částech, která slouží i jako tlumič při pádech. Zařízení je zpracováno natolik fortelně, že by mělo nějakou tu menší nehodu přežít. Za zmínku ale stojí především vodotěsnost. Krytí IP x7 představuje opravdu velmi vysoký standard a zařízení můžete doslova ponořit do vody – a to údajně až metr hluboko a na půl hodiny –, aniž by došlo k poškození. Každopádně se můžete spolehnout na to, že déšť ani například mokro u bazénu přístroj ani v nejmenším nemohou ohrozit. Jde tedy o opravdu „terénní“ zpracování, za které připisujeme velký bod k dobru.

Pokud jde o design, lze si zvolit z celé řady barevných provedení. Od oblíbené černé přes zlatou, zelenou či bílou až po růžovou nebo červenou.

Výkon a zvuk

Teď k tomu nejdůležitějšímu – tedy zvuku. JBL Charge 4 tvoří, na rozdíl od předchozí verze Charge 3, jediný reproduktor. Ten však disponuje o 10 W vyšším RMS výkonem, celkově tedy dosahuje 30 W, což už je na tak kompaktní krabičku velmi slušné. Frekvenční rozsah je 60 Hz (u verze 3 to bylo od 65 Hz) až 20 kHz. Odstup signál/šum pak 80 dB.

Zařízení velmi potěší nejen maximální hlasitostí, která je opravdu solidní a spolehlivě obstará větší místnost nebo reprodukci např. u bazénu, ale i čistotou a kvalitou zvuku. Samozřejmě nejde o žádný zázrak, ale pokud budeme porovnávat cenu a výkon, musíme tomuto reproduktoru udělit pochvalu.

Nejpříjemnější jsou střední roviny, které jsou opravdu vyvážené a čiré, ale špatně si nevedou ani výšky a hloubky. Kvalita zvuku přitom příliš nekolísá ani při vyšším „volume“. Hlasitost přitom můžete nastavit přímo na přístroji, což vám umožní mnohem citlivější krokování, anebo na telefonu, kde jsou ale kroky větší.

JBL Charge 4 červený

Propojení

Za gumovým krytem na zadní straně reproduktoru najdete tři porty:

Reproduktor pochopitelně funguje na bázi bezdrátového propojení pomocí technologie Bluetooth verze 4.2. Takto zařízení spárujete s chytrým telefonem nebo tabletem, který se stane zdrojem hudby (reproduktor nemá interní paměť). K tomuto účelu lze použít speciální aplikaci, ale obejdete se i bez ní. Přesto se vyplatí ji nainstalovat, protože vám poskytne mnohem širší možnosti včetně jedné speciální funkce…

Connect+

Potřebujete-li obstarat hudbu na větší party, jeden reproduktor JBL Charge 4 bude přece jen málo. Díky této funkci však můžete propojit i více než 100 bezdrátových zařízení.

Baterie

Baterie modelu JBL nabízí vynikající výdrž. Lithium-iontový akumulátor o kapacitě 7500 mAh je dostatečně silný, aby utáhl až 20 hodin provozu takřka na plnou hlasitost. Při komornějším poslechu vydržíte ještě výrazně déle. Reproduktor navíc nabízí funkci power-banky, takže akumulátor můžete využít pro dobíjení mobilního telefonu. Nabíjení samotné baterie pak trvá cca 4 hodiny.

Důvody proč si (ne)pořídit reproduktor JBL Charge 4?

Ve srovnání s předchozím modelem (JBL Charge 3) došlo k posunu v síle a čistotě zvuku. Přesto jsou uživatelé, kteří zůstávají věrní „trojce“. Jako nevýhodu vidí především změnu ze dvou reproduktoru na jeden jediný. Další nevýhoda se týká mobility. Charge 4 je totiž o cca 200 g těžší a taky o něco rozměrnější.

Celkově vzato si ale JBL Charge 4 vede velice dobře. O tom svědčí i velmi vysoká hodnocení v testech a recenzích přenosných reproduktorů, v nichž se obecně setkává s kladnými ohlasy. Pojďme si tedy ještě naposledy shrnout hlavní výhody (a taky nevýhody) tohoto zařízení.

Výhody:

  • Elegantní a praktický tubusový design.
  • Vzhledem k ceně poctivé materiálové zpracování a velmi vysoká odolnost vůči vodě.
  • Příjemný, vydatný a přitom čistý zvuk, který si nejlépe vede ve středních (vokálových) polohách.
  • Poměrně vysoká hlasitost.
  • Dobrý dosah Bluetooth signálu.
  • Baterie s vysokou kapacitou, která vydrží i 20 hodin nepřetržitého hraní na vysokou hlasitost a nabíjí se 4 hodiny.
  • Reproduktor (resp. baterii) lze použít i jako power-banku pro mobil nebo tablet.

Nevýhody:

  • Větší hmotnost (cca 1 kg) oproti předchozímu modelu.
  • Balení neobsahuje nabíjecí adaptér do zásuvky.
  • Basy zejména při vyšší hlasitosti trochu ztrácejí na čistotě.

Závěrečné hodnocení

RECENZE: JBL Charge 4

Shrnutí

JBL Charge 4 Jak už jste asi pochopili z odstavců výše, zařízení JBL Charge 4 rozhodně má co nabídnout a jeho zpracování i parametry lze považovat za přinejmenším velmi dobré. Zvlášť s přihlédnutím k ceně, která začíná už pár stovek nad 3 tisíci korunami. Poměr ceny, výkonu a kvality je tedy chvályhodný.


Overall
92%
92%
  • Celkové hodnocení - 92%
    92%

Výhody

  • Odolné zpracování
  • Krytí IPX7 – odolá dešti i sprše
  • Velmi kvalitní, čistý a hlasitý zvuk

Nevýhody

  • Jeden reproduktor místo dvou
  • Vyšší váha

Další zdroje k prozkoumání: