Garmin vívoactive 3 (test a recenze)

Garmin Vivoactive 3 bila barva Tyto malé sportovní hodinky z dílny americké technologické firmy Garmin nesoucí modelové označení vívoactive 3 nabízejí celkem více než 15 různých sportovních režimů. Plnohodnotně je tedy můžete využívat kupříkladu při golfu, sjezdovém lyžování či dokonce díky jejich voděodolnosti i při plavání v bazénu. Alespoň dle slov výrobce. Jestli tomu tak skutečně je jsem se rozhodl otestovat na vlastní kůži během právě těchto zmiňovaných aktivit. Tedy nejen během nich, s hodinkami sdílím společnou domácnost už více než půl roku, což už si myslím, že je doba, za kterou se dá bezpečně poznat, zdali splnily všechna má očekávání, nebo naopak jestli s nimi spokojen nejsem.

Technické parametry

Garmin vívoActive 3

Ale prvně bych se rád ještě pozastavil u technických parametrů těchto hodinek. Ty uživatelům nabízejí barevný dotykový displej s úhlopříčkou 1,2 palce (3 centimetry). Na jedno nabití vydrží až 13 hodin se zapnutou GPS, v pohotovosti pak až 8 dní. Mezi integrované vybavení patří krom již zmiňované GPS i akcelerometr, snímač tepové frekvence, budík, NFC a GLONASS, což je pro spoustu z vás možná zcela neznámý termín – jedná se totiž o ruskou obdobu systému GPS. Jejich váha pak činí 43 gramů.

Mezi nabízené funkce patří například celodenní měření tepu včetně možnosti jeho analyzování, a to až týden dozadu, dále pak Garmin Connect s jehož dopomocí si můžete uchovávat, vyhodnocovat a s přáteli sdílet data o svých tréninkových aktivitách (trasa, vzdálenost, počet kroků, spálené kalorie atd.) nebo možnost provádění bezkontaktních plateb. Po propojení s telefonem (kompatibilní s Androidem a iOS) lze využívat i funkce zobrazení příchozích hovorů, textových zpráv a notifikací přímo na displeji hodinek či případně je možné jejich prostřednictvím ovládat i hudební přehrávač. Celé uživatelské rozhraní si lze přitom nastavit do češtiny.

Toť vše k samotným hodinkám a jejich funkcionalitě, nyní vám konečně podám odpověď na otázku – Osvědčily se mi tyto chytré hodinky při výše zmiňovaných sportech? S klidným svědomím mohu konstatovat, že ano. Během jejich používání jsem se nikdy nesetkal se situací, kdy bych si byl nucen říci, že nedostačují mým potřebám, leč nutno podotknout, že jsem spíše rekreační sportovec. Nicméně i tak jsem je rozhodně nešetřil, na lyžích jsem je dokonce jednou omylem otestoval více, než jsem chtěl, ošklivě jsem totiž upadl. Přežily však bez úhony. Krom odolnosti na svahu mohu potvrdit i jejich deklarovanou voděodolnost při běžném pohybu v bazénu.

To ovšem neznamená, že jsou bezchybné. Drobné chybky těchto hodinek od Garminu se ale neprojeví při jednorázovém použití, ale spíše při dlouhodobějším užívání. Pojďme se tedy společně podívat na jejich klady a zápory, které mi poodhalilo více než půlroční a zároveň téměř denní používání.

Výhody aneb Proč si Garmin vívoactive 3 koupit?  

Garmin Vivoactive 3 zezadu

Kompaktní rozměry

Co mě na těchto sportovních chytrých hodinkách baví ze všeho nejvíce jsou jejich kompaktní rozměry, díky kterým je sportování s nimi jedna radost. Jsou nesmírně lehké, až natolik, že nejsou na ruce skoro cítit, uživateli tedy nikterak nebrání v plnohodnotném nasazení a podávání maximálních výkonů. Příjemnému pocitu z jejich nošení dosti napomáhá i pásek, byť tedy plastový, jenž neřeže do ruky, a to ani při velkém tlaku na zápěstí třeba při golfu.

Kvalitní displej/ciferník  

Další devízou je kvalitní a dobře čitelný, a to i na přímém slunci, displej. Jeho dotykové ovládání mi sice zprvu činilo problémy, protože jsem nebyl zvyklý na tak malý displej, nicméně rychle jsem si na něj navykl, a to nejsem zrovna majitel těch nejtenčích prstů. Skvělou záležitostí je pak to, že se ciferník hodinek nikdy sám nevypíná, tudíž neustále mohu mít všechna potřebná data před očima. Ciferník si je navíc možné přizpůsobit zcela dle požadavků uživatele. Pokud kupříkladu člověka začne nudit jeho vzhled, není nic snazšího než si stáhnout nový design ciferníku z IQ Storu.

Bezkontaktní platby  

Leč jsem si Garmin vívoactive 3 kupoval primárně za účelem jejich využití při sportu, tak jsem se po nějakém čase rozhodl, poprvé ve svém životě vyzkoušet i placení hodinkami, jež je zde realizováno pomocí integrovaného NFC čipu. A rozhodně toho nelituji, protože od té doby už skoro jinou metodu placení v kamenných obchodech nepoužívám. Jsem si vědom, že tuto možnost nabízí i spousta konkurenčních produktů, ovšem i tak jsem se bez váhání rozhodl uvést bezkontaktní platby jako jednu z největších výhod těchto hodinek, neboť je to věc, jež dokáže jejich uživateli do značné míry ulehčit život.

Zajímavý poměr cena/výkon  

Při výběru jakéhokoliv zboží, tedy i sportovních hodinek, je pro mě nejdůležitějším kritériem poměr ceny k nabízenému výkonu, respektive funkcionalitě. A v tomto ohledu se mi tyto hodinky opravdu osvědčily. Nejenom, že nestály v porovnání s konkurenčními modely ostatních výrobců mnoho, konkrétně mě přišly na necelých 5 tisíc, ale zároveň nabízejí celou řadu užitečných funkcí. Krom těch v úvodu zmiňovaných si do nich navíc lze bezplatně, případně za drobný poplatek, stáhnout spoustu doplňků, jež učiní škálu možných využití těchto hodinek ještě o něco pestřejší.

Design

Chytré hodinky, a to i ty určené na sport, by dle mého názoru měly nejenom spolehlivě fungovat, nabízet celou řadu užitečných funkcí a být dobře nositelné, což tedy vívoactive 3 téměř bez výhrad splňují, ale zároveň by měly i dobře vypadat. Při koupi tohoto modelu od Garminu je na výběr z celkem 6 barev – od černé přes modrou až po zlatou. Já osobně jsem majitelem bílé varianty. Ta na ruce vypadá opravdu výborně a nesmírně elegantně, navíc nezřídkakdy přitahuje pozornost okolí.

Nevýhody aneb Proč si Garmin vívoactive 3 nekoupit?  

Garmin Vivoactive 3 bila barva

Výdrž baterie  

Jednu ze dvou hlavních nevýhod těchto hodinek shledávám ve výdrži baterie. I když toto tvrzení bych v prvních týdnech po jejich zakoupení považoval za nesmyslné, zpočátku totiž měly naopak relativně dobrou výdrž, fungovat dokázaly klidně 3-4 dny bez nabíjení.

Postupem času se však situace zhoršovala, a to až do té míry, že jsem s nimi občas měl problém vydržet i jeden běžný den. Nejprve jsem tento znatelný pokles přičítal tomu, že jsem mohl narazit na kus s vadnou baterií, nicméně pročtení několika fór o chytrých hodinkách mě vyvedlo z omylu – i ostatní uživatelé mají s tímto problém. Osobně s tím však dokážu žít. Malou náplastí je i to, že jejich nabíjení je opravdu rychlé (cca 1h).

Problémová konektivita  

Naopak problémem, jenž mě pálí o něco více, je občasné vypadávání propojení mezi hodinkami a telefonem. I když občasné je možná přehnané slovo, stává se mi to spíše sporadicky. Nicméně v době, kdy je většina chytrých hodinek v tomto ohledu bezchybná, to dosti zamrzí. Ale opět se nejedná o překážku, která by bránila jejich užívání. Jen mi prostě připadá zbytečné, aby Achillovou patou těchto sportovních hodinek byla právě konektivita.

Závěrečné hodnocení 

Summa summarum je Garmin vívoactive 3 produktem, který dává smysl zejména pro středně náročné uživatele, mezi něž spadám i já. Proto vás asi nepřekvapí můj závěrečný verdikt v podobě toho, že bych na základě své osobní zkušenosti tyto smartwatch rozhodně doporučil ke koupi. V dnešní době by mi jen možná vrtalo hlavou to, jestli neupřednostnit jejich nástupce vívoactive 4. Ovšem pohled na představenou cenovku, jež je o více než 3 tisíce vyšší než v případě tohoto modelu, mě vrací zpátky na zem.

I přes pár vad na kráse patří tyto kompaktní sportovní hodinky k naprosté špičce ve své kategorii, a to jak svou kvalitou, tak i oblíbeností mezi uživateli. Že se nejedná pouze o mojí subjektivní domněnku mohu podložit konkrétním číslem – i dva roky po svém uvedení na trh zaujímají v žebříčku prodejnosti největšího srovnávače cen heureka.cz místo mezi TOP 5. A není se vůbec čemu divit, jsou totiž opravdu praktickým a efektivním pomocníkem rekreačních, ale i poloprofesionálních sportovců, který jim usnadňuje život i mimo sportovní kolbiště. Alespoň tak hovoří zkušenosti moje a mých známých.

RECENZE: Garmin vívoactive 3

Shrnutí

Garmin Vivoactive 3 bila barva Velmi dobré sportovní hodinky pro všechny rekreakční sportovce nabízející skvělý poměr ceny a výkonu. Za necelých 5 tisíc korun dostanete hračičku, která vás zaměstná, sleduje i vám ulehčí každodenní rutinu. Za mě mohu jejich koupi jen doporučit.


Overall
90%
90%
  • Celkové hodnocení - 90%
    90%

Výhody

  • Velmi široké využití a až 15 sportovních režimů
  • Kvalitní displej
  • Podpora NFC
  • Skvělý poměr cena / výkon
  • Skvěle vypadají

Nevýhody

  • Slabší výdrž baterie
  • Občas pokulhává konektivita