Co může být lepšího než svištět na kole krajinou a kochat se krásami okolí? Třeba příliš se u toho nezapotit. Elektrokola vám tohle umožní. Tento typ dopravního prostředku se stává hitem ve světě a v poslední době i u nás. Důvody jsou jasné. Kombinace „vlastního“ pohonu a elektromotoru činí jízdní kolo rázem velmi pohodlným, praktickým a zároveň i ekologickým nástrojem.
Lepší modely vás přitom s plně nabitou baterií dovezou i více než 100 km – a nemusíte se držet pouze úhledných cyklostezek a rovin. Horské a trekové verze těchto strojů jsou vhodné do obtížnějších terénních podmínek a poradí si i se značným převýšením. Stejně tak si ale můžete zvolit městský typ, který vás komfortně dopraví do práce i v parném létě, aniž byste dorazili zpocení a vyčerpaní. Protože je nabídka opravdu široká, připravili jsme pro vás výběr nejlepších elektrokol, které vás jistě zaujmou kvalitou zpracování i výkonem.
Elektrokola jsou velmi univerzální a mohou sloužit ke každodenní přepravě z bodu A do bodu B, ale stejně tak s nimi můžete kdykoli vyrazit na delší vyjížďky a výlety. O zlepšování kondice přitom nebudete ochuzeni. Elektrický pohon vám pouze vypomůže, nepřevezme za vás veškerou práci.
Do naší recenze elektrokol jsme zahrnuli různé typy těchto zařízení. Ideální model proto najdete, ať už se chcete proplétat městskými ulicemi, brázdit cyklostezky nebo okusit terénní jízdu v kopcích nebo na horách. Elektrická kola ocení lidé všech věkových kategorií, ale nesmírně užitečnými se stávají zejména pro seniory a taky pro osoby se zdravotními problémy.
Nejlepší elektrokola na trhu | TOP 3
Název produktu | Hodnocení | Cena | Recenze | |
---|---|---|---|---|
1. | Crussis PAN-Largo 9.8 | (5 / 5) | 60600 Kč | Číst recenze |
2. | RockRider 900 27,5 Plus E-ST900 | (5 / 5) | 47000 Kč | Číst recenze |
3. | Leader Fox Acron 2023 | (5 / 5) | 59000 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
- Nejlepší elektrokola na trhu | TOP 3
- 1. Crussis PAN-Largo 9.8
- 2. RockRider 900 27,5 Plus E-ST900
- 3. Leader Fox Acron 2023
- 4. Crussis e-Guera 5.8 – model 2023
- 5. Haibike FullNine 4 Cool
- 6. Ratikon EHT 9.1
- 7. Elektrokolo RockRider E-ST 500
- Jak správně vybrat nejlepší elektrokolo?
- Typy elektrokol
- Jak vybrat elektrokolo?
- Na co si dát pozor při výběru elektrokola?
- Nejlepší značky elektrokol
- Kolik stojí elektrokola?
- Vyplatí se nákup levného elektrokola?
- FAQ
1. Crussis PAN-Largo 9.8
Model motoru: PANASONIC GX Ultimate, centrální pohon
Baterie: 20 Ah/720 Wh, Samsung Li-Ion 36V
Velikost kol: 29″
Počet převodů: 12
Nabití na plnou kapacitu: 5 hod.
Počet stupňů asistence:5 stupňů asistence
Dojezd: 170 km
Výkon motoru: 250 W
2. RockRider 900 27,5 Plus E-ST900
Model motoru: BROSE T Aluminium 250 W, středový pohon
Baterie: SAMSUNG SDI
Velikost kol: 27,5″
Počet převodů: 10
Nabití na plnou kapacitu: 6 hod.
Počet stupňů asistence:4 stupně asistence
Dojezd: 170 km
Výkon motoru: 250 W
3. Leader Fox Acron 2023
Model motoru: Bafang Max Drive M510 250 W, středový pohon
Baterie: LG s kapacitou 20Ah (720Wh)
Velikost kol: 29″
Počet převodů: 10
Nabití na plnou kapacitu: – hod.
Počet stupňů asistence:5 stupňů asistence
Dojezd: 150 km
Výkon motoru: 250 W
4. Crussis e-Guera 5.8 – model 2023
Model motoru: Bafang MAX Drive, centrální pohon
Baterie: 13 Ah, Li-Ion, (dojezd až 115 km)
Velikost kol: 27,5″
Počet převodů: 8
Nabití na plnou kapacitu: 6,5 hod.
Počet stupňů asistence:5 stupňů asistence
Dojezd: 115 km
Výkon motoru: 250 W
5. Haibike FullNine 4 Cool
Model motoru: Yamaha, PW-ST System, 250W, 70 Nm, 25 km/h, centrální pohon
Baterie: InTube, 500 Wh
Velikost kol: 29″
Počet převodů: –
Nabití na plnou kapacitu: – hod.
Počet stupňů asistence:6 stupňů asistence
Dojezd: 130 km
Výkon motoru: 250 W
6. Ratikon EHT 9.1
7. Elektrokolo RockRider E-ST 500
Model motoru: Středový motor Brose C Hliník, točivý moment 50 Nm
Baterie: Samsung SDI nebo LG, 420 Wh
Velikost kol: 27,5″
Počet převodů: 8
Nabití na plnou kapacitu: – hod.
Počet stupňů asistence:3 stupně asistence
Dojezd: – km
Výkon motoru: 250 W
Jak správně vybrat nejlepší elektrokolo?
Elektrokola jsou stále populárnější volbou mezi cyklisty. Pohodlná jízda s dopomocí elektromotoru přiblížila tento sport i méně zdatným. Nejlepší elektrokola umožňují zdolávání horských kopců i městských cyklostezek. Jak ale vypadá výběr nejlepšího elektrokola?
V průvodci výběru elektrokola představíme aspekty výběru, výhody i nevýhody a zaměříme se na testy značek elektrokol. Vyplatí se nákup levného elektrokola? Po dočtení článku můžete rovnou vyrazit do prodejny a vybrat nejlepší elektrokola pro celou rodinu.
Co je to elektrokolo?
V dnešní době není třeba elektrokola představovat. Vypadají jako klasická kola, při jízdě vám ale pomáhají elektromotorem. Díky tomu je jízda snadnější a vhodná i pro fyzicky méně zdatné cyklisty.
Elektrokola se od klasických liší součástkami navíc. Mezi tři hlavní patří elektromotor, baterie a řídící jednotka. Během výběru elektrokola ale narazíte na spoustu dalších aspektů, které berte v potaz.
Jak funguje elektrokolo?
Klasické kolo poháníme vlastní silou, přičemž vloženou sílu převádíme pedály do kol, elektrokolo funguje trochu jinak. Od jízdního kola se ale princip fungování příliš neliší.
Hlavní schopností elektrokola je dodávání energie do pedálů a pomoc při jízdě. Klíčovým slovem je pomoc. Elektromotor umístěný ve středovém nebo zadním náboji elektrokolo nepohání, pouze vám při jízdě pomáhá.
Hlavní komponenty elektrokola jsou motor, baterie a řídicí jednotka. Baterie napájí elektromotor, jehož míru pomoci ovlivňuje řídící jednotka ovládaná páčky nebo tlačítky na řidítkách.
Výhody a nevýhody elektrokola
Nejlepší elektrokola mají řadu výhod. My si je představíme podrobněji.
- Asistence při jízdě – hlavní výhoda elektrokola. I ta nejlevnější elektrokola disponují tímto benefitem. Míru dopomoci při jízdě určuje síla elektromotoru.
- Zvýšený dojezd – díky dopomoci při jízdě překonáte mnohem delší vzdálenosti. Není výjimkou, že na elektrokole překonáte mnohonásobně delší vzdálenosti než na klasickém.
- Snadné stoupání – zvýšený dojezd se projeví i na snadnějším zdolávání terénních nerovností a prudších stoupáních. Cestování v členité krajině je snadnější a pohodlnější.
- Fitness a zdraví – známé motto sportem ku zdraví známe všichni. Cyklistika tvaruje slavy, zlepšuje kardio a studie potvrdily i snížení rizika rakoviny a kardiovaskulárních nemocí.
- Ekologie – zde nám můžete oponovat, protože běžná jízdní kola také neprodukují emise. Z našich zkušeností víme, že elektrokola využívají i ti, kteří jezdili autem. Městská elektrokola odlehčí dopravě a snižují emise.
Nevýhody elektrokola
I ta nejlepší elektrokola s sebou přinášejí nevýhody. Ty jsou způsobené způsobem jejich konstrukce a technologickými vlastnostmi.
- Cena – pořízení kola s elektromotorem není levná záležitost. Cena nejlevnějších elektrokol sahá k desítkám tisíc. Za nejdražší elektrokola zaplatíte i přes 100 000 Kč.
- Hmotnost – oproti klasickým kolům mají elektrická více součástek. Elektromotor a baterie váží několik kilogramů, což se podepisuje na hmotnosti. Při jízdě to díky pomoci motoru nepoznáte. Při vynášení elektrokola do schodů se ale trochu zapotíte.
- Dojezdová vzdálenost – i když lze elektrokola nabíjet ze zásuvky, může se stát, že baterie dojde. Narozdíl od elektromobilů u e-biků neprobíhá rekuperace, tedy dobíjení při brzdění nebo jízdě „na volnoběh“. Pokud se vybije baterie, provoz se nepřeruší, ale vlastními silami překonáváte hmotnost stroje.
Typy elektrokol
Typ elektrokola je klíčovým parametrem při výběru kola. Konstrukce a jízdní vlastnosti úzce souvisí se způsobem jízdy. Je to stejné jako u klasických kol – pokud jezdíte po silnici, nepořídíte si horské kolo, ale kolo s galuskami a odlehčeným rámem.
Horská elektrokola
Nejčastější typ elektrokola je určený pro sportovně zaměřené jedince. Horská elektrokola snadno překonají nerovnosti a díky přední odpružené vidlici vás nebolí ruce. Terénní pláště mají lepší průchodnost terénem a projedou bahnem i vodou.
Horská elektrokola si poradí s lesními stezkami, sjezdy, kameny a nerovnostmi. Na druhou stranu ale zvládnou i jízdu na městských cyklostezkách. Horská elektrokola pro střední třídu jsou osazena kvalitními komponenty, pořád ale cenově dostupná.
Krosová a trekingová elektrokola
Díky výkonnější středovým elektromotorům a užším plášťům patří tento typ mezi nejlepší elektrokola pro běžné uživatele. Hodí se jak na městské okruhy i do lehkého terénu. Pokud je ale vezmete na horský trail, pravděpodobně vám nepoděkují.
Trekingová elektrokola mají ještě jednu výhodu. Snadno se ovládají. Pro méně zkušené jezdce se jedná o univerzální řešení na delší cesty.
Celoodpružená elektrokola
Konstrukcí se podobají těm horským. Kromě přední vidlice mají ale odpruženou i zadní část rámu. Široké pneumatiky se hodí na náročné sjezdy a překonají každou překážku.
Celoodpružená elektrokola si pořizují zkušení bikeři. Díky konstrukci mají požitek z jízdy i v náročném terénu a pomoc elektromotoru jim umožňuje překonávání strmých kopců.
Městská elektrokola
Svými vlastnostmi se hodí do městského provozu. Díky kolům s menším průměrem se lépe ovládají a snížení rámu umožňuje jednoduché nasedání. Jediná nevýhoda je motor v zadním náboji – veškerá váha se soustředí na zadní část a manipulace s kolem je náročnější.
Městská elektrokola využijete při kratších nenáročných jízdách ve městě. Poradí si ale také s kratšími výjezdy a polními cestami. Prodávají se osazené blatníky, stojánkem, nosičem a dalším příslušenstvím.
Skládací elektrokola
Jedná se o specifický typ elektrokola připomínající dobře známou „skládačku“. V zadní části rámu se nachází kloub, pomocí které kolo snadno složíte a uložíte třeba do kufru auta.
Skládací elektrokola jsou vyrobená z lehkých materiálů. Snadno je přenesete a nemusíte se bát ani vynášení do vyšších pater. Nepočítejte ale s tím, že se s takovým kolem vydáte na delší výlet.
Jak vybrat elektrokolo?
Výběr elektrokola se od nákupu klasického liší. Do popředí se dostane dobře známý trojlístek – baterie, motor a řídící jednotka. To ale neznamená, že byste ostatní komponenty neměli řešit. TOP elektrokola na trhu vyhoví ve všech ohledech.
Motor
Existují dva typy motorů. Umístěný ve středovém náboji u pedálů a elektromotor v zadním náboji. U motoru je důležitý jeho výkon udávaný ve wattech. Tento údaj určuje, jak moc vám motor pomůže při jízdě.
- Motor umístěný ve středovém náboji poskytuje lepší jízdní vlastnosti a je výkonnější. Díky těžišti ve středu kola se hodí do terénu, a proto ho najdeme na horských, trekových a podobných typech elektrokol.
- Motor v zadním náboji kola najdeme v městských a skládacích kolech. Recenze ho považují za spolehlivější a je také levnější. Kvůli umístění vzadu se ale posune těžiště kola a jízda v komplikovanějším terénu je náročnější.
Za nejlepší se považují motory Bosch a Shimano. Mají možnost přizpůsobení v rámci diagnostiky – po připojení k počítači změníte jejich nastavení. Kromě toho se vyznačují vysokou kvalitou zpracování dílů.
Baterie
Kapacita baterie ovlivňuje délku dojezdu. Udává se ve watthodinách (Wh) a nejlevnější elektrokola mají kapacitu přibližně 400 Wh. Naopak ta v opačné cenové relaci disponují kapacitou kolem 900 Wh.
U městských elektrokol najdeme baterii na zadním nosiči. Stejně jako motor vzadu toto umístění ovlivňuje těžiště a ovládání kola. Z toho důvodu se na terénních kolech umisťuje baterie na spodní trubku rámu nebo se zcela integruje do rámu.
Denní nájezd
Ještě než se vydáte vybírat ta nejlepší elektrokola, řekněte si, kolik kilometrů denně najedete. Samotný dojezd nehraje roli – baterii dobijete ze zásuvky i během zastávky na zmrzlinu.
Baterii vybírejte podle předpokládaného denního nájezdu. Nezapomeňte ale na to, že dojezd kromě baterie ovlivňují i další parametry:
- Výškový profil tratě
- Typ povrchu
- Hmotnost jezdce
- Tlak v pneumatikách
- Zvolený stupeň asistence motoru
Velikost rámu
Nejlepší elektrokola musí přesně sedět. Zapomeňte na obecné tabulky – fungují jako vodítko při výběru a liší se napříč výrobci. Na kolo se musí dobře nasedat, jet, ale také dobře sesedat.
Testy uvádějí, že horní část rámu správné velikosti končí přibližně 5 cm pod rozkrokem. Proto si elektrokolo před nákupem vždy vyzkoušejte.
Hmotnost
Ať chcete nebo ne, elektrokolo občas tlačíte a přenášíte. Ať už je to usazování na nosič auta nebo věšení do sklepní kóje. Hmotnost elektrokola navíc ovlivňuje i jízdní parametry – čím těžší konstrukce, tím více síly vyžaduje ovládání.
Těžší kola mají sice lepší průjezd terénem, hůře se s nimi ale manipuluje. Kombinace těžkého kola a baterie s nízkou kapacitou vás také nepotěší. Naopak lehká kola snadno vynesete, v terénu se s nimi ale potrápíte.
Na co si dát pozor při výběru elektrokola?
Mnozí cyklisté chybují při výběru míry nastavení asistence. U levných elektrokol vám slabá asistence příliš nepomůže. Vybírejte proto vždy o trochu více, než potřebujete. Nikdy nevíte, kdy vám dojdou síly.
Důležité jsou také bezpečnostní prvky. Platí to jak v případě elektrokol do města, kde je důležité osvětlení, zvonek a odrazky, ale také u horských elektrokol. Zde naopak hledejte kola, kde v ceně koupíte blatníky a kvalitní brzdy.
A nakonec je tu přehazovačka. V poslední době se na trh dostávají elektrokola s automatickou přehazovačkou. Prodejci je rádi nabízejí jako TOP elektrokola na trhu. Ve skutečnosti se ale jedná o neozkoušený trend, který recenze nehodnotí příliš pozitivně.
Nejlepší značky elektrokol
Na trhu najdeme celou řadu značek elektrokol. Některé jsou shodné s výrobci jízdních kol, jiné se naopak na trhu objevily až s rozmachem pohodlné jízdy:
- Crussis – kvalitní elektrokola české výroby. Důraz kladou na kvalitu a spolehlivost. Vyrábějí elektrokola do města i terénu.
- Haibike – naprostá špička na trhu. Nejlepší elektrokola z jejich katalogu stojí i stovky tisíc korun. Jejich sortiment je ale široký a nabízejí i elektrokola v nižší cenové hladině.
- Kellys – oblíbený výrobce klasických kol vsadil na dostupná městská kola. Pokud sháníte kvalitní kolo na nákupy a cesty do práce, s Kellys nesáhnete vedle.
Kolik stojí elektrokola?
Cenový rozptyl elektrokol je obrovský. Ta nejlevnější stojí kolem 15 000 Kč a levnější nedoporučujeme. Pravděpodobně se dočkáte nekvalitních dílů a v servisu budete častěji než na trati.
Elektrokola běžné cenové třídy stojí od 25 000 Kč do 75 000 Kč. V tomto ohledu záleží na požadavcích jezdce. Nejdražší elektrokola na trhu stojí až 250 tisíc korun.
Vyplatí se nákup levného elektrokola?
Záleží na vašich požadavcích. Pokud sháníte levné elektrokola na nákupy, vystačíte si s levnějším strojem. Počítejte ale se slabou baterií a nepříliš kvalitním motorem. Nejlepší elektrokola do terénu za tuto cenu ale nepořídíte.
FAQ
Jaká je maximální rychlost elektrokola?
Záleží na schopnostech jezdce. Motor pouze dopomáhá a dolů z kopce můžete jet i rychlostí několika desítek kilometrů v hodině. Asistence motoru se ale při překročení 25 km/h vypne.
Vyrábějí se elektrokola pro ženy?
Ano. Stejně jako klasická kola se i elektrokola vyrábějí v úpravě pro ženy. Konstrukce kol je specifická užšími řidítky, sníženou horní rámovou trubkou, kratším představcem a tvarem sedla.
Podléhají elektrokola silničnímu zákonu?
Elektrokol se týká silničních zákon stejně jako běžných kol. Jako cyklista jste účastníkem dopravního provozu a jste povinni řídit se pravidly silničního provozu.
U elektrokol zákon rozlišuje dva typy:
- Elektrokola s dopomocí a maximální rychlostí 25 km/h – elektrokola mají omezovač a motor s výkonem maximálně 250 W. Na kole můžete jet rychleji, ale motor se automaticky vypne. Motor navíc musí pouze asistovat, není možné, aby působil jako přímý pohon.
- Elektrokola s rychlostí do 45 km/h – vyšší třída elektrokol, která patří do kategorie malých motocyklů AM. Tato elektrokola podléhají registraci v evidenci vozidel, jízda vyžaduje řidičské oprávnění a při jejich provozu jste povinni nosit homologovanou helmu.
Když už vás zajímá elektrický pohon u dopravních prostředků, můžete se podívat na náš žebříček nejlepších elektromobilů a také na nejlepší držáky na mobil do auta i na kolo.