Grafická karta je dnes již nepostradatelnou součástí počítačů, pokud vám nestačí integrovaná (iGPU) nebo ji vaše sestava prostě nemá a nevíte jakou koupit grafiku, pak jste na správném místě. Přinášíme vám recenzi 5 nejlepších grafických karet. Námi vybrané karty jsou herní modely vhodné pro většinu běžných činností, mimo hraní her například akceleraci enkódování videa. Nicméně ve specifických aplikacích anebo pokud potřebujete 10bitové barvy se poohlížejte spíše po profesionálních modelech.
Všechny námi vybrané karty stačí na jakékoli hry ve FullHD a s nejvyšší pravděpodobností si s nimi zahrajete i všechny hry nadcházejících let. S levnějšími modely budete muset u nejnovějších titulů dělat kompromisy abyste dosáhli „magických“ 60 FPS, ale zdaleka ne takové, aby vám pokazily herní zážitek.
Ve výběru byl zohledněn nejen poměr cena/výkon, ale také provozní vlastnosti, jako spotřeba a hluk. Zohledněna byla i kvalita, námi vybrané karty by měly vydržet i pravidelné náročné využívání. Jako minimum jsme stanovili částku 5000 Kč, abychom mohli grafické karty doporučit jako nejlepší ve své kategorii a nešlo a výběr „jednookých mezi slepými“.
Důležitý je i výběr dostatečně výkonného zdroje, který bude schopný zajistit spolehlivé a bezpečné napájení grafické karty. Častou chybou při skládaní PC bývá právě nekvalitní zdroj.
Nejlepší grafické karty na trhu podle nás
Název produktu | Hodnocení | Cena | Recenze | |
---|---|---|---|---|
1. | EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA | (5 / 5) | - Kč | Číst recenze |
2. | ASUS PHOENIX GeForce GTX 1050TI 4G | (4,9 / 5) | 3700 Kč | Číst recenze |
3. | AMD Radeon Pro WX 2100 | (4,8 / 5) | 3600 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
1. EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA – nejlepší herní grafická karta současnosti
„Prozatím není možné v ČR koupit, ale brzy by tomu mělo být jinak“
Zjistit přesnou cenu Prozatím není stanovena2. ASUS PHOENIX GeForce GTX 1050TI 4G – nejprodávanější
3. AMD Radeon Pro WX 2100 – slušné recenze
Jak vybrat grafickou kartu v 5 krocích
Pro většinu běžných lidí, kteří používali počítač někdy v polovině devadesátých let, byl pojem grafická karta de-facto neznámý. Separátní grafická karta byla pro běžné využití nepotřebná. Od té doby se ale mnohé změnilo a grafická karta se stala jednou z nejdůležitějších součástí počítače, a v řadě případů si právě podle jejích parametrů lidé vybírají celý počítač. I grafických karet je ale na trhu nepřeberné množství, jak tedy při jejich výběru postupovat a na které parametry se zaměřit?
Co je grafická karta?
Procesor počítače vygeneruje obrazová data, která odesílá grafické kartě ke zpracování. Ta si je nejprve uschová do své operační paměti a následně si tato data zpracuje, vytvoří příslušný obraz a vyšle jej na monitor. Stejně jako v jiných případech se jedná vlastně o sérii za sebou jdoucích statických obrázků.
Rychlost, s jakou se na obrazovce obrázky mění, udává tzv. počet FPS (frames per second, snímky za vteřinu). Tento parametr je známý především hráčům, neboť významně ovlivňuje herní zážitek. V počtu FPS hraje grafická karta významnou roli, není však jedinou komponentou, na které záleží.
Jakkoliv se v následujícím textu budeme soustředit na výběr té nejlepší grafické karty pro to či ono využití, je jasné, že i ostatní komponenty počítače musí být na odpovídající úrovni tak, aby grafickou kartu „nebrzdily“ a naopak.
Obecně lze říci, že trh s grafickými kartami ovládají dva výrobci čipů: Nvidia a AMD. Prakticky pro každý čip jednoho tak výrobce existuje alternativa od toho druhého. Nelze přitom říci, že jedny čipy jsou vždy lepší nebo horší než druhé.
1.Pro jaké využití grafickou kartu vybírám?
To, co lze od karty očekávat, lze obecně odhadnout z toho, do jaké z několika základních kategorií patří. A právě ujasnění si konkrétní kategorie, ze které je třeba novou grafickou kartu vybírat, by mělo být při přípravě nákupu prvním krokem. Grafické karty lze obecně rozdělit do tří základních kategorií:
- Grafické karty pro běžné domácí a kancelářské použití
- Herní grafické karty
- Speciální grafické karty
Grafické karty z první uvedené kategorie jsou navrženy tak, aby obsloužily běžné kancelářské aplikace a výkonově stačily i na standardní domácí aplikace včetně méně náročných her. Jejich výhodou je přitom nižší cena i nízká spotřeba.
Pokud ale někdo hraje rád nové hry a chce je hrát v nejvyšších rozlišeních a plných detailech, bude muset sáhnout po speciálních herních grafických kartách, které jsou tomu výkonově přizpůsobeny. Samozřejmě je za ně potřeba zaplatit odpovídající cenu a také jejich spotřeba je vyšší.
Kategorie speciálních grafických karet zahrnuje produkty, jejichž vysoký výkon je určen např. architektům, projektantům a obecně všem, kteří pracují s náročnou grafikou. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se díky vysokému výkonu tato kategorie překrývá s tou herní, není tomu tak. Oba typy karet jsou optimalizované pro jiný způsob fungování a až na výjimky je nelze zaměňovat, resp. s vysoce výkonná speciální karta bude pravděpodobně při hraní her k ničemu. Při výběru se tedy vždy opravdu držte své kategorie.
Zcela unikátním využitím grafických karet, resp. jejich výpočetního výkonu, je těžba kryptoměn. Pro tu se většinou používají herní grafické karty s pamětí 4 GB a vyšší. Jedná se ovšem o specifické využití, pro které grafické karty původně nebyly navrženy a oblast mimo zájem běžného uživatele.
2.Výkon grafické karty a její cena
Výkonnostní třídu často naznačí cenová kategorie, do které karta spadá. Posouzení výkonu a cenu se tak do jisté míry překrývá s prvním krokem. Pokud budeme za mainstream považovat grafické karty v cenovém rozmezí od pěti do devíti tisíc korun, pak můžeme říct, že tyto karty využijí kromě lidí, kteří používají jen kancelářské programy a internetový prohlížeč i příležitostní hráči, kteří se pro své sporadické hraní spokojí s nižší kvalitou grafiky.
Do nejlevnějšího segmentu low-endových karet, které charakterizuje cena pod 4 tisíce, by měli zabrousit pouze ti, kteří jsou si jistí, že u Office a prohlížení internetu zůstanou a opravdu nebudou vyšší výkon nikdy potřebovat.
Častější hráči už by měli mířit na high-endový segment, ve kterém se grafické karty prodávají za nějakých 9 – 20 tisíc korun. Skuteční herní nadšenci potom nakoupí mezi těmi nejvýkonnějšími kartami ve speciální kategorii určené spíše pro profesionální hráče, nebo ty, kteří by se jimi rádi stali. Ceny takovýchto grafických karet přesahují většinou 20 tisíc korun.
3.Paměť karty
Vlastní paměť grafické karty je prodejci často využívána jako lákadlo na zákazníky. Situace ale není tak snadná. Velikost operační paměti je sice velmi důležitá, výkon ale opět závisí i na dalších parametrech.
Co se prosté velikosti operační paměti grafické karty týče, pak platí, že karty, které chtějí spadat do skupiny mainstreamových, musí mít alespoň 2 GB paměti. Pokud si chcete občas zahrát nějakou hru, miřte spíše na 4 GB.
Pokud se hrám chcete věnovat častěji, volte 8 GB a více. Ti, kdo to myslí s hraním vážně, si pak koupí kartu s pamětí 16 nebo dokonce 24 GB.
Nejde však jen o velikost paměti, záleží také na jejím typu. Slabší karty využívají paměti typu GDDR5 o frekvenci 6-7 tisíc MHz, lepší komponenty potom paměti GDDR6 s frekvencí až 14 tisíc MHz. A aby toho nebylo málo, důležitá je i šířka datové sběrnice. Zde platí, že šířka 64 bit je pouze pro kancelářské počítače, 128 nebo 192 bit pro mainstream a 256 bit už charakterizuje opravdu výkonná zařízení.
4.Speciální technologie
V segmentu herních grafických karet je na místě i posouzení některých speciálních technologií, kterými karta může disponovat, a které se pomalu ale jistě začínají stávat standardem.
V první řadě se jedná o technologii tzv. ray-tracingu, která umožňuje vytvářet vysoce realistickou grafiku na základě procesů dosud používaných jen velkými filmovými studii. Karty disponující touto technologií jsou označovány jako RTX či RX.
Další pokročilou technologií je DLSS, resp. DLSS 2.0, která pomáhá navýšit počet snímků za vteřinu díky tomu, že využívá výhod strojového učení a AI.
Aby grafická karta nějaký čas vydržela, měla by disponovat podporou standardu DirectX 12 Ultimate, který bude tvořit základ vývoje her v následujících letech.
5.Kompatibilita a konektivita
Při výběru grafické karty je třeba dát pozor na to, aby se do počítače (resp. jeho skříně), pro který jí pořizujeme, vešla. V tomto směru bohužel neexistuje žádná standardizace a bude proto potřeba trochu zapátrat na internetu.
Problém může nastat také s napájením. Je dobře možné, že bude potřebovat přídavné napájení. V takovém případě se před koupí ujistěte, že jste schopni ho grafické kartě dodat, tj. že máte dostatek příslušných kabelů a slotů.
Pozor si musí každý zájemce o koupi nové grafické karty dát také na výkon napájecího zdroje v počítači. Grafická karta si z něj může ukousnout významnou část a je proto potřeba mít zdroj dostatečně výkonný.
Z hlediska konektivity s monitory, televizí apod. je nejdůležitější HDMI konektor, který je dnes nejrozšířenější. Ten grafická karta mít musí. Kromě toho se lze občas setkat i se starším DVI konektorem nebo nepříliš rozšířeným DP konektorem (resp. u televizí nepříliš rozšířeným, monitory s ním mít problém většinou nebudou).