Nejlepší sluchátka s aktivním potlačením hluku (ANC sluchátka) | Testy a recenze

ANC sluchátka Naše civilizace si zvykla tolerovat hluk. Ve městech jsme neustále obklopeni rušným dopravním provozem a čilým ruchem, který způsobuje velká koncentrace lidí. Ani na venkově nejsme ušetřeni. Obligátní sousedova sobotní cirkulárka a nedělní sekačka… a do toho všeho štěká pes. Inu, co si budeme povídat. Moderní život přináší výhody i nevýhody.

Hluk však není jen nepohodlný. Je-li ho moc, má negativní vliv na naše zdraví – duševní i fyzické. Kromě toho nás taky může rušit od práce či jiných činnosti, včetně relaxačních. Mezi ty jistě patří třeba poslech hudby. Jak si ho užít, když je kolem nás rušno? Můžete si sluchátka pustit na plnou hlasitost. Tím ovšem riskujete poškození sluchu a má to i další mouchy.

Mnohem fikanější možností je zapnout funkci aktivního potlačení hluku. Ale co to vlastně je? Jak to funguje? A mají to všechna sluchátka? Na tyto i další otázky dostanete odpovědi v dnešním článku, v němž se budeme věnovat i výběru nejlepších sluchátek s aktivním potlačením hluku.

Jaké jsou tedy nejlepší sluchátka s aktivním potlačením hluku na trhu

  1. Bose QuietComfort Earbuds II
  2. Sony True Wireless WF-1000XM4
  3. Apple AirPods Pro 2 (2022)
  4. Beats by Dr. Dre Fit Pro
  5. Samsung Galaxy Buds2 Pro
  6. JBL Live Pro 2 TWS

Nejlépe hodnocená ANC sluchátka

NázevHodnoceníProč koupit tento model?
1.Bose QuietComfort Earbuds II
5 out of 5 stars (5 / 5) Nejvýkonnější ANC sluchátka na světě 

Bezdrátová sluchátka - s mikrofonem, True Wireless, špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.2, podpora AAC a SBC, aktivní potlačení hluku (ANC), certifikace IPX4, výdrž baterie až 24 h (6 h+18 h).

💡 Cena: od 7 690 Kč

Zjistit přesnou cenu
2.Sony True Wireless WF-1000XM4
5 out of 5 stars (5 / 5) O něco lepší ANC než AirPods PRO 2 

Bezdrátová sluchátka - s mikrofonem, True Wireless, špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.2, podpora AAC, LDAC a SBC, aktivní potlačení hluku (ANC), hlasový asistent, přepínání skladeb, přijímání hovorů, s ovládáním hlasitosti, certifikace IPX4, frekvenční rozsah 20-40000 Hz, měnič 6 mm, výdrž baterie až 24 h (8 h+16 h).

💡 Cena: od 6 000 Kč

Zjistit přesnou cenu
3.Apple AirPods Pro 2 (2022)
5 out of 5 stars (5 / 5) Nejoblíbenější ANC sluchátka 

Bezdrátová sluchátka - s mikrofonem, True Wireless, špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.3, aktivní potlačení hluku (ANC), přepínání skladeb, přijímání hovorů, s ovládáním hlasitosti, certifikace IPX4, výdrž baterie až 30 h (6 h+24 h). Nadprůměrně dobré hodnocení.

💡 Cena: od 7 190 Kč

Zjistit přesnou cenu
4.Beats by Dr. Dre Fit Pro
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Pro sport i každodenní nošení 

Bezdrátová sluchátka - s mikrofonem, True Wireless, špunty, polouzavřená konstrukce, Bluetooth, aktivní potlačení hluku (ANC), hlasový asistent, certifikace IPX4, výdrž baterie až 24 h (6 h+18 h).

💡 Cena: od 4 990 Kč

Zjistit přesnou cenu
5.Samsung Galaxy Buds2 Pro
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Skvělá volba od Samsungu 

Bezdrátová sluchátka - s mikrofonem, True Wireless, špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth, aktivní potlačení hluku (ANC), Ambient sound, Hi-Res audio, hlasový asistent, prostorový zvuk 7.1, přepínání skladeb, přijímání hovorů, s ovládáním hlasitosti, certifikace IPX7 - voděodolná a potuodolná, výdrž baterie až 18 h (5 h+13 h).

💡 Cena: od 5 690 Kč

Zjistit přesnou cenu
6.JBL Live Pro 2 TWS
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Nejlepší levná sluchátka s ANC 

Bezdrátová sluchátka - s mikrofonem, True Wireless, špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.2, aktivní potlačení hluku (ANC), hlasový asistent, přepínání skladeb, přijímání hovorů, certifikace IPX5, frekvenční rozsah 20-20000 Hz, citlivost 105 dB/mW, impedance 16 Ohm, měnič 11 mm, výdrž baterie až 40 h (10 h+30 h).

💡 Cena: od 3 790 Kč

Zjistit přesnou cenu

Co je to aktivní potlačení hluku?

Vezměme to hezky od začátku. Takzvané aktivní potlačení hluku představuje poměrně pokročilou funkci, kterou najdete u kvalitních a dražších sluchátek. Fyzikální princip fungování je sice překvapivě jednoduchý, ale uvedení takové funkce v život je o to náročnější. Sluchátka musejí být totiž vybavena nejen mikrofonem (či větším počtem mikrofonů), ale taky inteligentním procesorem. Proč?

Aktivní potlačení hluku neboli ANC, jak je tato funkce taky známá, totiž využívá přirozených vlastností zvukových vln. Zvuková vlna se šíří a má jistou amplitudu – to je onen hřebínek vlnovky na klasickém grafickém znázornění. Pokud proti takové vlně vyšleme vlnu, která bude mít stejnou amplitudu i vlnovou délku, ale opačný průběh (frekvenci), vlny se navzájem takřka vyruší. Výsledkem je útlum celkového hluku – v ideální případě ticho.

V praxi to na sluchátkách s ANC funguje tak, že jsou opatřena mikrofonem, jenž snímá okolní hluk. Procesor hluk analyzuje a z reproduktoru vypouští právě opačné vlny. Tím dojde k efektu potlačení hluku a ruchu. Geniální, že ano? Aspoň teoreticky. V reálu to jistá omezení a nevýhody má, ale k tomu se dostaneme později.

Pasivní vs. aktivní potlačení hluku

Kromě aktivního potlačení hluku mohou sluchátka okolní ruchy omezovat či eliminovat taky pasivně. V tomto případě se využívá konstrukčních vlastností sluchátek a izolace k dosažení určité míry útlumu.

Většina protihlukových pracovních sluchátek disponuje právě pasivními nástroji potlačení hluku. Do jisté míry ji mají i běžná sluchátka pro poslech hudby, míra se však liší model od modelu. Pasivní protihlukové vlastnosti mohou mít nejen klasická sluchátka přes uši (mušle), ale i špunty a pecky. Ty mohou mít rovněž i ANC – tedy aktivní potlačení hluku.

Rychlost reakce ANC

Pasivní potlačení má výhodu v tom, že nepotřebuje žádné napájení, nespotřebovává baterii. Je čistě „mechanické“ – a navíc funguje vždy stejně (tedy do určité hladiny dB) bez ohledu na povahu zvuku. To u ANC úplně neplatí.

Z principu fungování lze celkem odvodit, že mezi analýzou hluku z okolí a vytvořením a vysláním „proti-hluku“, musí uplynout nějaký čas. Jaký? Čím modernější, výkonnější a kvalitnější sluchátka, tím může být reakční doba kratší – a do budoucna se bude zřejmě dál zkracovat.

Nicméně žádná sluchátka s ANC momentálně nedokážou zcela efektivně „zrušit“ náhlé a náhodné nebo silně proměnlivé zvuky, jako je třeba výstřel, výkřik atd. Naopak nejvíce účinná je tato funkce u konstantních zvuků – jako je např. hluk motoru dopravního prostředku, soustavné zvuky pracovních strojů (sekačky, vrtačky,…) apod. To vše je poměrně logické.

Spotřeba baterie

Oproti pasivnímu řešení navíc ANC žere baterii. Často docela nezanedbatelně. Provozní doba sluchátek se s ANC může zkrátit třeba o 10 nebo i 20 % v závislosti na faktorech, jako je míra použití, okolní podmínky atd. Na druhou stranu se zapnutým ANC nemusíte mít sluchátka na plné pecky. Snížení hlasitosti tak zas spotřebu energie poněkud omezí.

Jde to vypnout (někdy i regulovat)

Velkou výhodou ANC oproti pasivnímu řešení je, že tuto funkci můžete vypnout. Stále můžete poslouchat hudbu, ale v rizikových situacích a prostředích můžete umožnit prostup okolních zvuků a nenechat se třeba srazit autem či vlakem.

Některá sluchátka dokonce nabízejí aktivní zvýšení „propustnosti“ okolních ruchů – tedy přesný opak ANC. Obě funkce přitom mohou využívat tytéž prostředky (mikrofony). Režimy aktivního potlačení, a naopak i propuštění zvuků disponují například sluchátka AirPods Pro nebo AirPods Max.

Kromě možnosti ANC vypnout, mohou některá sluchátka nabízet i možnost regulace. Zvolíte si tedy míru „odporu“, která odpovídá okolnostem a vašim potřebám. Můžete tak lépe řídit i spotřebu baterie.

Jen bezdrátová sluchátka

Sluchátka s ANC jsou typicky bezdrátová. Na drátové modely s ANC prakticky nenarazíte. Proč? Zjednodušeně řečeno je důvodem druh signálu. Bezdrátová pracují čistě s digitálním přenosem, který si ANC může snadno upravit – něco přidat.

Drátová sluchátka využívají velmi přesný analogový přenos, který je ovšem v tomto případě nevýhodou. Technicky je tedy ANC u drátových sluchátek velmi problematické.

Lze ANC použít samostatně?

Pokud vás napadlo, že byste sluchátka s ANC využili čistě jako protihluková bez současného poslechu hudby, pak je to samozřejmě možné. Můžete je použít třeba při čtení, práci nebo studiu na rušnějších místech, jako je vlak, autobus, letadlo atd. – a to s poměrně slušnou účinností.

Má funkce potlačení hluku vliv na kvalitu zvuku?

Může zapnuté ANC ovlivnit kvalitu poslechu hudby? Ano, může. Záleží však na množství faktorů. Patří sem především kvalita a typ (je jich víc) samotného ANC a sluchátek. U levných nebo nepříliš kvalitních modelů nemusí ANC vůbec dobře odvádět práci.

Hluk dostatečně nevyruší nebo mohou citelné ruchy i vznikat a dochází k omezení požitku z poslechu. Ve hře jsou ovšem i faktory jako povaha hluku či jeho intenzita. Bude-li hluk velmi konstantní, i méně pokročilé ANC by si s ním mělo solidně poradit. Při výběru doporučujeme v tomto směru vycházet i z testů a recenzí ANC sluchátek, které vám mohou o kvalitě funkce ANC u konkrétního modelu napovědět více.

Druhy ANC dle umístění a počtu mikrofonů

ANC může mít vícero podob. Velmi přitom záleží na rozložení a počtu mikrofonů. První a základní typ je definován jedním vnějším mikrofonem. Systém zachytává vnější zvuky, ale není už schopný získat zpětnou vazbu – tedy zjistit, co slyší ucho a jak se záměr daří. Je zde i mnoho dalších nedostatků, které vedou k tomu, že ANC tohoto typu není dvakrát spolehlivé.

Další možností je ANC s jedním vnitřním mikrofonem. Systém už slyší to, co uživatel, má tedy zpětnou vazbu. Ale naráží na jiné problémy. Např. musí vědět, jaké zvuky filtrovat a jaké ponechat. To se ne vždy daří.

Dnes se proto prosazuje třetí možnost. Často se mluví o hybridním ANC. Hybridní systém kombinuje oba dva mikrofony – tedy vnitřní i vnější. Má tedy k dispozici „čistá“ vnější data, ale i zpětnou vazbu a může díky tomu vytvořit optimální mix v podobě přesnějšího proti-hluku. Při výběru bychom proto doporučovali zaměřit se právě na sluchátka s hybridním ANC.

Které značky nabízejí kvalitní ANC sluchátka?

Sluchátka s ANC najdete dnes u řady značek. Nabízí je vyšší třídy AirPods od Apple, funkcí disponuje i množství sluchátek od Huawei (ty patří k nejlevnějším), Sony či Samsung. Mezi další výrobce se řadí i Marshall či Sennheiser, což jsou oceňované značky sluchátek.

Nejprodávanější sluchátka s ANC na trhu

Nejprodávanější sluchátka sluchátka s aktivním potlačením hluku na trhu podle portálu Heureka.cz

Možná vás zaujmou i tyto články: