Nejlepší GPS lokátory podle testů a recenzí

Nejlepší GPS lokátory Chcete mít dohled nad svým kolem, autem, osobními věcmi nebo i domácími zvířaty či dětmi? Moderní doba nabízí chytré a účinné řešení v podobě GPS lokátorů. Tyto šikovné, drobné moduly vám umožní sledovat cokoli, k čemu je připevníte, nebo kohokoli, komu je svěříte. Jak to funguje a jaké možnosti a funkce tato zařízení nabízí? A jak si vybrat nejlepší GPS lokátor? To vše se dozvíte v našem dnešním článku. S výběrem vám pak může pomoci i náš žebříček a samozřejmě taky recenze GPS lokátorů.

Jaké jsou tedy nejlepší GPS lokátory na trhu

  1. GPS lokátor REXlink Battery Mini pro auta a motorky
  2. Apple AirTag pro cenné věci a klíče
  3. Tractive GPS DOG 4 pro psy
  4. Helmer LK 511 pro vozidla, karavany a jiné cenné věci
  5. Invoxia GPS Bike Tracker pro jízdní kola či koloběžky

Nejlepší GPS lokátory

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.GPS lokátor REXlink Battery Mini

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší GPS lokátor na auto 

GPS lokátor, který můžete využít do auta nebo na motorku. Lokátor trvale nevysílá, ale posílá reporty. Proto se hodí spíše jako záložní modul pro případ krádeže auta. Dodává se včetně SIM karty a nejsou zde žádné další poplatky za využívání.

Cena: cca 4000 Kč
Zjistit cenu
2.Apple AirTag

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Chytrý lokátor od Apple 

Tento lokátor je určen zejména pro "označení" věcí, třeba klíčů. Nemá GPS, ale funguje na základě Bluetooth a má tedy omezený dosah. I tak se ale jedná o povedený lokátor, který využijete při řadě příležitostí.

Cena: cca 800 Kč
Zjistit cenu
3.Tractive GPS DOG 4

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 GPS lokátor pro psy 

GPS lokátor, který jednoduše připnete na obojek psa. Má intergrovanou SIM kartu a aby bylo možné sledovat údaje z GPS jsou potřeba data. Ta stojí přibližně 100 Kč měsíčně. Baterie přitom vydrží cca 5 dní na jedno nabití.

Cena: cca 1400 Kč
Zjistit cenu
4.Helmer LK 511

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Oblíbený na hlídání 

Sledujte jednoduše polohu svých vozidel, karavanů, přívěsů, bagrů, traktorů, zavazadel či jiných cenných předmětů. Integrovaná SIM. Až 7 let ve standby režimu. Je potřeba předplatit přibližně 15 MB dat za měsíc.

Cena: cca 2630 Kč
Zjistit cenu
5.Invoxia GPS Bike Tracker

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 GPS na jízdní kolo 

Vlastníte drahé kolo a bojíte se krádeže? Tenhle GPS lokátor vám dá informace o poloze vašeho jízdního kola, nebo třeba koloběžky. Nevyžaduje použití SIM karty.

Cena: cca 3350 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat GPS lokátor

Při výběru lokátoru je třeba vycházet z toho, jak budete toto zařízení používat. Od toho se bude odvíjet typ i další faktory. Mezi důležité parametry patří výdrž, funkční vybavení či odolnost a ovládání, ale i cena nebo značka.

Jak funguje GPS lokátor?

Jak název napovídá, tento typ lokátorů využívá systém GPS – tedy Global Positioning System. Jde o globální systém pro hodnocení polohy, jehož funkci zajišťují družice na oběžné dráze země. GPS je americký a nejrozšířenější systém. Toto označení obvykle slouží jako obecný pojem pro jakýkoli systém pro určování polohy či navigaci. Přestože jsou i jiné – například evropský systém Galileo či ruský GLONASS a další.

GPS v obecném smyslu zná téměř každý. Na jeho základě pracují navigační systémy, které se využívají v autech, na motorkách i při turistice a jakémkoli jiném cestování. GPS nabízejí i prakticky všechny modernější mobilní telefony. Díky tomu můžete získávat data o své poloze i offline.

Dalším okruhem využití jsou pak právě GPS lokátory. Jejich smysl je celkem zřejmý, mají za úkol předávat údaje o pohybu a poloze určitého objektu či subjektu. Aby však mohly GPS moduly vzdáleně komunikovat, potřebují využívat nějaký signál přenosu.

Moduly jsou proto obvykle opatřeny SIM kartou. Ta může být v zařízení už od výrobce, nebo si ji lze pořídit u operátora. Tak jako tak se nevyhnete placení poplatků – paušálu za tyto služby. GPS lokátor může pak předávat informace formou např. SMS s patřičnými údaji. Pokud máte datový tarif, je možné mít i online propojení v reálném čase a vše sledovat pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Díky tomu můžete sledovat ztracené mazlíčky, ukradené vozidlo, kolo nebo jiný drahocenný předmět, který jste lokátorem opatřili. Jde o tzv. aktivní lokátory. Paušál za používání se často platí jednou ročně, řada značek nabízí první rok používání zdarma. To se týká především modelů s již integrovanou SIM kartou, kdy kupujete lokátor s „full-servis“ řešením.

Existují však i tzv. pasivní lokátory, které nic takového nemají. Pasivní lokátor pouze zaznamenává informace o poloze a pohybu na interní paměť. Data je pak nutné z modulu nahrát do počítače nebo jiného zařízení. Výhodou je, že tyto lokátory jsou levnější, mají vynikající výdrž baterie, nepotřebujete řešit spojení, platit paušál. Mohou se hodit např. u služebních vozidel, když chcete zpětně zjistit, jak je vaši zaměstnanci využívali. Ale například pro hledání mazlíčka či ztracené nebo ukradené věci jsou nepoužitelné.

K čemu je GPS lokátor dobrý?

Možné způsoby použití lokátorů jsme nastínili již výše. Možností je opravdu mnoho a stejně tak existuje vysoká variabilita podob GPS lokátorů dle jejich určení. Je velmi důležité zvolit si adekvátní formu dle svých potřeb. Jaké jsou základní okruhy použití?

GPS lokátor do auta

GPS moduly mohou být v autě pevně nainstalované a případně i napájené autobaterií, což řeší problém s hlídáním napájení. Samozřejmě sem můžete umístit i přenosný modul, pokud nechcete auto sledovat soustavně.

GPS lokátory do auta se používají např. u dražších vozů, kdy při krádeži mohou pomoci vystopovat vůz i pachatele. Lokátory však používají i různé přepravní firmy nebo podniky pro své vozové parky. Mohou tak sledovat, jak s firemními vozy nakládají jejich zaměstnanci, kde se nacházejí apod. GPS modul je vždy vhodné ukrýt na těžko odhalitelné místo. Zvláště v případě krádeže tak snížíte riziko, že se zloděj modulu jednoduše zbaví.

GPS lokátory na kola a další věci

Kola, koloběžky, ale i jakékoli dražší a cennější věci – například zavazadla při cestování. Zde všude lze využít GPS lokátory. Jsou přenosné, mají vlastní baterii. Většinou bývají taky velmi drobné, ale i odolné a přizpůsobené tak, aby se dali pevně přidělat na nějaké vhodné, nenápadné místo.

Vzhledem k tomu, že zde modul slouží primárně jako ochrana proti krádeži, je opět nanejvýš žádoucí, aby byl co nejlépe skrytý a obtížně odstranitelný. Některé cyklistické moduly se dávají do vidlice či řídítek. Do vidlice se montují například lokátory Trackito. Do řídítek zase třeba BikeAngel. Odstranění není při správné instalaci vůbec snadné – a to i když může zkušenější zloděj většinu klasických skrýší znát.

GPS moduly mohou disponovat speciálním alarmem, který vám ihned zazní na mobilu, pokud s kolem či předmětem někdo třeba jen pohne. Některé moduly totiž mají i senzory pohybů či otřesů – můžete tak získat i informace o případné havárii nebo špatném zacházení.

GPS pro zvířecí mazlíčky

GPS modulem můžete sledovat třeba i psa nebo kočku. Prodávají se speciální lokátory, které se obvykle nějakým způsobem připevňují na obojek. Opět jsou propojeny s mobilní aplikací, takže můžete sledovat jejich pohyb na mapě a v případě zatoulání je snadno najdete.

Protože zvířátka mohou prolézt kdečím, je zde žádoucí, aby byly moduly velmi mechanicky odolné a taky voděodolné či vodotěsné. V opačném případě je riziko, že se porouchají dřív, než stihnete svého mazlíčka vypátrat. Důležitá je taky dostatečná výdrž baterie.

GPS lokátory pro lidi

Dostáváme se do trochu kontroverzních vod. Nicméně je nutné říct, že existují i lokátory určené pro lidi. Zejména pro děti, ale třeba i seniory, u kterých panuje obava, že by mohli při vycházce ztratit orientaci např. v důsledku Alzheimerovy choroby apod.

Dětské lokátory mívají často podobu náramků či hodinek. Jsou taky běžnou součástí různých chytrých hodinek a náramků. Některé však mohou mít například i podobu přívěšku na klíče apod. GPS lokátory se pojí s celou řadou speciálních funkcí.

Často nabízejí například odposlech. A to jednosměrný (vy slyšíte, co se děje kolem lokátoru), nebo i obousměrný – a funguje tedy jako telefon či vysílačka. Lokátor taky může být opatřen SOS tlačítkem pro zavolání pomoci. Pamatujte, že děti starší 18 let nemůžete bez jejich souhlasu legálně sledovat.

Napájení, výdrž

GPS lokátory jsou obvykle napájeny vlastní baterií. U většiny současných modelů jde o nabíjecí akumulátor. Zařízení pak dobíjíte pomocí dodaného napájecího kabelu a adaptéru. Mnohé disponují USB rozhraním.

Doba výdrže je velmi různorodá a velmi závisí na typu zařízení a způsobu použití. Nejdéle vydrží pasivní lokátory, ale dlouhou výdrž zajistí i používání lokátoru tak, že je pouze v pohotovostním či spánkovém režimu a v případě potřeby si polohu vyžádáte např. pomocí SMS. Některé lokátory takto vydrží i déle než rok nebo několik let. Jiné několik měsíců či pár desítek dní. Záleží na kapacitě baterie.

Doba výdrže se ale rapidně zkracuje při používání online. Např. sledování polohy v aplikaci v reálném čase na mapě. Výdrž baterie lokátoru, který by fungoval i přes rok, se zkrátí třeba na pár desítek dní nebo i méně. Lokátoru, který by vydržel v pohotovostním módu měsíc, baterie dojde třeba za pár desítek hodin.

Při výběru si tedy vždy zjistěte údaje o kapacitě a výdrži baterie při konkrétních módech provozu. Vysoká kapacita baterie povede logicky k vyšší ceně, ale i rozměrům a hmotnosti modulu. Ne u každého způsobu použití je přitom obrovská výdrž zapotřebí.

Odolnost

Mechanická odolnost a odolnost vůči vodě. Tyto vlastnosti jsou zvlášť důležité u GPS modulů pro děti, ale třeba i na kole (pokud není skrytý v konstrukci) a v dalších případech. Exaktně odolnost vůči vodě a vniknutí či poškození cizími předměty a částicemi (např. prach) udává stupeň krytí IP. Za písmeny IP se nachází dvojčíslí. První číslo značí odolnost vůči předmětům/částicím, druhé vůči vodě. Dá se říct, že IP44 je základ pro méně náročné venkovní použití.

Ovládání

Současné GPS lokátory většinou nabízejí i vlastní mobilní aplikaci, se kterou zařízení spárujete. Kvalita a možnosti aplikace jsou samozřejmě různorodé, dle značky. Samotný modul obvykle žádnými ovládacími prvky nedisponuje.

Funkce

Co vše může lokátor umět, vědět, zjišťovat, nabídnout? Některé funkce už jsme zmínili, pojďme se podívat na některé další možnosti…

  • Vymezení hranic – Zajímavá funkce (někdy pod názvem GEO-Fence), která umožňuje vymezit určité „bezpečné“ území. Když modul (resp. jeho nositel) toto území překročí, dostanete o tom zprávu. Hodí se to u dětských či zvířecích modulů, ale třeba i při sledování firemních vozů.
  • Monitoring jízdy – Pokročilejší aplikace a moduly mohou hodnotit i jízdní styl, odhadovat spotřebu, upozorňovat na překročení rychlosti či předpisů a nabízet další nástroje. Zajímavá věc nejen pro účely firemních vozů.
  • Alarm, světlo – GPS modul může být spojen s „tichým“, ale i klasickým hlučným alarmem. Ten může pomoci i při hledání modulu stejně jako případné osvětlení.

Ceny GPS lokátorů

Kolik stojí kvalitní GPS lokátor? Ceny se různí podle typu a nabízených možností. Obecně ale nejde o úplně levnou záležitost. Do 2000 Kč pořídíte spíše jednodušší moduly. Jsou nejčastěji vhodné pro zvířátka, děti nebo na osobní věci.

Do 4000 Kč už lze pořídit pokročilejší moduly s vysokou výdrží a velkým funkčním vybavením. Nad 4000 Kč už jde o lokátory pro náročné zájemce. Roli hraje i cena tarifu. Ty mohou začínat už od ceny kolem cca 100 Kč za rok, ale taky to může být 1000 Kč nebo více.

Nejlepší značky GPS lokátorů

Mezi velmi známé výrobce lokátorů patří značka Helmer, která nabízí moduly v různých cenách. Tractive je další výrobce s širokým a kvalitním výběrem. Za zmínku stojí i značky Lamax, Fixed či Invoxia.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového GPS lokátoru. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího GPS lokátoru na trhu.