Uvažujete o pořízení sluchátek k televizi? Nejde o až tak okrajovou záležitost, jak by se mohlo zdát. Tato pomůcka může být velmi užitečná. Jak si ale vybrat ty správné? To se právě dozvíte v dnešním článku. Připravili jsme pro vás průvodce nákupem nejlepších bezdrátových sluchátek k TV. Možnosti jsou zajímavé a různorodé. A je třeba ujasnit si, jaké vlastnosti a výhody oceníte. Konkrétní model, který vás zaujme, si pak můžete ještě důkladněji „prověřit“ v odborných nebo taky uživatelských recenzích sluchátek k televizi.
Jaká jsou tedy nejlepší sluchátka k TV podle nás?
- JVC XP-EXT1E
- Sennheiser RS 175
- Sony MDR-RF811RK
- Bowers & Wilkins PX7
- Philips SHD8850
Nejlepší sluchátka k televizi
Název produktu | Obrázek | Cena (od) | Recenze | |
---|---|---|---|---|
1. | JVC XP-EXT1E | (5 / 5) | První sluchátka s Dolby Atmos Pokud hledáte kvalitu bez kompromisů, zvolte tyhle sluchátka, která jako první na světě nabídnou osobní multikanálový zvuk domácího kina Dolby Atmos. Popravdě ale cena je tak vysoká, že si ji může dovolit pouze pár jedinců. Typ připojení: Radiofrekvenční Cena: cca 27000 Kč | Zjistit cenu |
2. | Sennheiser RS 175 | (5 / 5) | Náš vítěz pro většinu Vítěz pro většinu lidí. Velmi kvalitní sluchátka s prostorovým zvukem zajístí, že každý film pro vás bude zážitkem. Mají jednu specialitu navíc. Můžete spárovat 2 kusy sluchátek s poslouchat film v páru. Typ připojení: Radiofrekvenční Cena: cca 5600 Kč | Zjistit cenu |
3. | Sony MDR-RF811RK | (4,9 / 5) | Nejlepší cena / výkon Kvalitní sluchátka, která můžete propojit s páru poskytnou vašemu filmovému zážitku zvuk na jedničku. Výhodou je malá stanice vysílače a nízká cena. Recenze rozhodně špatné nejsou. Cena: cca 1500 Kč | Zjistit cenu |
4. | Bowers & Wilkins PX7 | (4,9 / 5) | Nejlepší s bluetooth Tyhle sluchátka využívají technologii připojení bluetooth a patří v rámci této kategorie k tomu nejlepšímu. Odpovídá tomu bohužel i cena. Mají aktivní potlačení hluku, atraktivní design a aptX Adaptive kodek. Typ připojení: Bluetooth Cena: cca 11000 Kč | Zjistit cenu |
5. | Philips SHD8850 | (4,8 / 5) | Pohodlná a lehká sluchátka s až 30m dosahem. Vydrží až 20 hodin na jedno nabití. Podle dostupných recenzí, které jsem četl to vypadá na vynikající kvalitu za relativně slušné peníze. Cena: cca 2800 Kč | Zjistit cenu |
Obsah článku
Jak vybrat sluchátka k TV?
Čemu věnovat pozornost při výběru sluchátek k TV? Především je důležité rozhodnout se pro kabelové, nebo bezdrátové provedení – obojí má své přednosti i zápory. Dále je třeba případně zvolit optimální bezdrátovou technologii. V článku probereme všechny možnosti. Určitě však hrají roli i další parametry, jako je konstrukční typ sluchátek, výdrž baterie, cena nebo značka výrobce.
Kdy poslouží sluchátka k TV?
Proč si vůbec pořizovat k televizi sluchátka? Na první pohled se to může zdát malinko neobvyklé, ale důvodů může být celá řada. Sluchátka vám mohou posloužit, například pokud bydlíte v paneláku s papírovými zdmi, máte citlivé sousedy, ale nechcete televizi vypínat s úderem desáté hodiny a započetím nočního klidu.
Pokud máte například malé děti a menší byt, poslech televize ve sluchátkách vám umožní je nerušit, když spí. Totéž může platit například pro partnera, který vyspává po noční. Spousta lidí taky připojuje TV k herním konzolím. Pokud paříte jako o život a nežijete sami, vaše okolí zajisté ocení, že používáte sluchátka.
Sluchátka k TV se taky používají v různých pečovatelských domovech a ústavech, aby se klienti na jednom pokoji nerušili navzájem. Poslech TV ve sluchátkách však ocení i každý člověk se slabším sluchem, pokud chce dobře rozumět, aniž by musel televizi pouštět na plné pecky.
V neposlední řadě jde o otázku kvality poslechu. Kvalitní sluchátka vám poskytnou mnohem lepší audio zážitek než běžné TV reproduktory – pokud zrovna nemáte dobré domácí kino. Důvodů pro pořízení sluchátek k TV je tedy víc než dost.
Drátová vs. bezdrátová sluchátka k TV
V současnosti si můžete vybrat jak drátová, tak i bezdrátová sluchátka k televizi. Drátová využívají obvykle klasický konektor jack 3,5mm. Základní rozdíl nebo požadavek navíc oproti jakýmkoli jiným drátovým sluchátkům je jasný – delší kabel. Ten bývá u TV sluchátek dlouhý běžně 3 i 5 nebo více metrů. V každém případě by měl být aspoň o 1 metr delší, než je vzdálenost, z níž TV sledujete.
V každém případě je ale na první pohled zřejmé, že kabelové provedení sluchátek, jakkoli jinak nabízí řadu výhod (žádné baterie, spolehlivost), je v tomto případě značně neohrabané. Jednoznačně elegantnější řešení nabízejí tudíž sluchátka bezdrátová.
Druhy bezdrátových technologií sluchátek k TV
Bezdrátová sluchátka mohou nabízet přenos na různých technologiích a rozhraních. Každá varianta má své výhody i nevýhody. Které jsou hlavní možnosti?
Bluetooth
Dnes rozhodně převažující volba u bezdrátových sluchátek obecně, ale i u většiny bezdrátových zařízení. Bluetooth se uplatní všude tam, kde není zapotřebí zvlášť velký dosah. Průměrný dosah tohoto signálu je dnes kolem 10 metrů, což na televizi stačí bohatě.
Při bezdrátovém přenosu dochází k určité ztrátě kvality. Ale je nutné říct, že kvalita přenosu současných verzí Bluetooth a zařízení pracujících na jejich základě je na srovnatelné úrovni s kabelovým přenosem. I proto jsou Bluetooth sluchátka všech druhů mimořádně oblíbená.
Roli zde hrají i kodeky, které dekódují signál. Sluchátka využívají nejčastěji kodeky LDAC a AAC. Existují kompresní i bezztrátové kodeky. Sluchátka podporující bezztrátové formáty přenosu bývají však dražší a na TV je většina lidí stejně nevyužije.
Výhodou Bluetooth přenosu je i velmi pohodlné spárování z výchozím zařízením a univerzálnost. Sluchátka lze snadno spojit s jakýmkoli kompatibilním zařízením – včetně třeba mobilního telefonu. Nemusejí být tedy jen na TV. Právě ona kompatibilita však může být úskalím. Je nutné se ujistit, že daná TV bude schopná se sluchátky komunikovat – že podporuje danou funkci i standard přenosu.
Radio
Jde o starší technologii, která je ale v rámci TV sluchátek stále velmi využívaná. Výhodou je úplná kompatibilita, možnost připojení i ke starším TV. Hypoteticky je taky možné dosáhnout lepší kvality přenosu, ale v reálu obvykle rozdíl nepoznáte. Výhodou je taky dosah. Ten bývá běžně kolem 100 m. Otázka zní, zda je něco takového k danému účelu potřeba.
Radiová sluchátka mají ale celou řadu nevýhodu. Tou hlavní je neohrabanost. Typicky totiž využívají externí jednotku, vysílač. Ten je nutné zapojit a jste jím limitováni. V lepším případě slouží tato jednotka rovnou jako dokovací a nabíjecí stanice. Nevýhodou je i vyšší cena sluchátek nebo vyšší riziko zpoždění zvuku za obrazem.
Další možnosti
U některých starších sluchátek se můžete setkat s poněkud přežitou infračervenou technologií. Nemá špatný dosah (až cca 10 m) ale nesnáší překážky. Dnes už nejde o vůbec běžnou volbu. Wi-Fi by se naopak mohlo zdát jako jasné, univerzální řešení s nekonečným dosahem. Přesto Wi-Fi sluchátka nejsou vůbec běžná. Důvodem mohou být například větší nároky na baterii nebo jiné nevýhody.
Za nás doporučujeme sáhnout po osvědčeném, pohodlném a cenově příznivém Bluetooth řešení.
Konstrukční typ sluchátek
Velmi důležitá je samozřejmě i forma sluchátek. Zvolíte raději pecky, špunty nebo sluchátka s náhlavníkem?
Pecky a špunty
Pecky a špunty jsou malá sluchátka, která se dávají přímo do uší. Špunty v současnosti převažují nad dříve oblíbenějšími peckami. Mají gumový nástavec, který se zastrčí hlouběji do ucha. Sluchátka lépe drží, obvykle nabízejí kvalitnější reprodukci a lepší utěsnění, zvuk tedy nejde do okolí. Jsou vhodná pro sport, cestování, pro poslech z mobilu i jiné účely.
Náhlavní sluchátka
Sluchátka s velkými mušlemi a hlavovým mostem. Jejich výhodou je potenciálně vysoce kvalitní reprodukce, včetně vydatných hloubek a jasných, čistých výšek. Jsou však robustnější, méně vhodná pro sport nebo jiné aktivity – spíše pro soustředěný poslech. Přesto už jsou dnes i sportovnější, dostatečně odolné modely, která poskytnou náročným posluchačům kvalitu. Větší tíhu proti špuntům však pocítíte.
Nicméně k použití pro poslouchání televize bývají hlavová sluchátka lepší volbou. Jsou přece jen komfortnější a poskytnou lepší zvukovou kvalitu.
Otevřená a zavřená sluchátka
Sluchátka mohou být taky otevřená, taková propouštějí zvuk i ven, což je nevýhoda, ale nabídnou vyšší kvalitu. Uzavřená jsou izolována, hodí se víc na veřejnost, když nechcete rušit okolí. Kvalita zvuku tímto konstrukčním provedení ale poněkud utrpí. Na domácí použití může být výhodnější pořídit otevřená sluchátka, která obvykle nabídnou lepší poměr ceny a kvality zvuku.
Napájení, výdrž baterie
Bezdrátová sluchátka mají bohužel jednu ne úplně zanedbatelnou nevýhodu. Musejí mít vlastní zdroj energie. Moderní sluchátka takřka výhradně využívají integrované dobíjecí akumulátory. Kvalitní moderní Li-Ion akumulátory mají výborný poměr hmotnosti vůči kapacitě. Výdrž sluchátek může být dnes i 10 až 20 hodin, nebo i více, na jedno použití.
Záleží však na řadě faktorů. Jak výkonné jsou měniče? Jak nahlas posloucháte? O jaký typ sluchátek jde? Jaký druh přenosu používají? Atd. Hlavová sluchátka mají přece jen více prostoru pro akumulátor. I když i více spotřebují, stále vydrží v průměru na nabití výrazně déle. U špuntů a pecek je běžná výdrž „jen“ 4-8 hodin.
Ceny bezdrátových sluchátek k TV
Kolik dnes zaplatíte za bezdrátová sluchátka k televizi? Do zhruba 700 Kč můžete pořídit dostupnější Bluetooth pecková či špuntová sluchátka, které je případně možné spárovat i s kompatibilní TV, která disponuje Bluetooth rozhraním. Hlavová Bluetooth sluchátka nebo kvalitní špunty bývají dražší. Do 2000 Kč však najdete skvělý výběr. Obecně dražší jsou speciální TV sluchátka využívající radiový signál. Ta jsou dnes volbou především, pokud máte třeba TV bez Bluetooth rozhraní. Nad 2000 Kč lze pořídit i špičková Bluetooth sluchátka.
Nejlepší značky sluchátek k TV
Velmi kvalitní až špičková drátová i bezdrátová sluchátka (včetně těch s radiovým signálem) k televizi nabízejí osvědčené, známé značky jako Philips, Sony nebo Senheiser. Obvykle jde o hlavové modely s výborným zvukem. Mezi velmi oblíbená moderní Bluetooth sluchátka k TV patří obecně taky ty od značek jako Niceboy, Xiaomi či třeba Lamax.