Práce (nebo zábava) u počítače má často své nesporné výhody a benefity, ale nelze pomíjet ani odvrácenou stranu. Tou je například jednostranné namáhání některých částí našeho těla, které může časem vést k různým vleklým zdravotním problémům. Nejčastěji je v této souvislosti řeč o zádech a krční i bederní páteři, zápěstí (syndrom karpálního tunelu) a samozřejmě taky o očích. Zrak je pro člověka nejdůležitějším poznávacím smyslem, ale množí se problémy způsobené jeho nevhodným přetěžováním. V dnešním článku se proto budeme zabývat výběrem nejlepších brýlí na počítač, které vám mohou pomoci lépe zvládat pracovní zátěž u PC a mohou ulevit vašemu zraku.
V tomto článku se budeme věnovat nejen vlastnostem a parametrům těchto brýlí, ale shrneme i problematiku zrakové „hygieny“ při práci na počítači a prozradíme vám, jaké obtíže mohou plynout právě z příliš častého sledování obrazovky. Různé neduhy přitom může způsobovat nejenom stolní počítač nebo notebook, ale prakticky jakákoli obrazovka, od televize až po displej na mobilu.
Kromě praktických informací a rad, jak udržovat své oči v lepší kondici a jak si vybrat kvalitní brýle na počítač jsme pro vás připravili i žebříček nejzajímavějších modelů. Při nákupu vám mohou být rádcem i různé uživatelské recenze brýlí na počítač, které se taky vyplatí sledovat.
Nejlepší brýle na počítač na trhu (test)
Název produktu | Vlastnosti | Cena (od) | Recenze | |
---|---|---|---|---|
1. | eyerim collection Andrea Havana (5 / 5) | Tip č. 1 | 2500 Kč | Číst recenze |
2. | Tommy Hilfiger TH1018 UNN (5 / 5) | Tip č. 2 | 4000 Kč | Číst recenze |
3. | Ray-Ban RX7046 5364 (5 / 5) | Tip č. 3 | 4000 Kč | Číst recenze |
4. | DEV1S Wallhack (5 / 5) | Tip č. 4 | 1700 Kč | Číst recenze |
5. | GUNNAR Maverick Gunmetal (4,9 / 5) | Tip č. 5 | 1000 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
- Nejlepší brýle na počítač na trhu (test)
- 1. eyerim collection Andrea Havana – Ochrana proti modrému světlu
- 2. Tommy Hilfiger TH1018 UNN – Ochrana proti modrému světlu
- 3. Ray-Ban RX7046 5364 – Ochrana proti modrému světlu
- 4. DEV1S Wallhack
- 5. GUNNAR Maverick Gunmetal
- Jak vybrat brýle na počítač
- Co mají umět brýle na počítač?
- Pro koho jsou brýle na počítač vhodné?
- Ceny brýlí na počítač
1. eyerim collection Andrea Havana – Ochrana proti modrému světlu
Značka: eyerim collection
Kolekce: Ženy
Barva čočky: Průhledná
Tvar rámu: Cat Eye
Materiál rámu: Acetátové
Polarizační: Ne
2. Tommy Hilfiger TH1018 UNN – Ochrana proti modrému světlu
Značka: Tommy Hilfiger
Kolekce: Ženy, Muži
Barva čočky: Průhledná
Tvar rámu: Obdélníkové
Materiál rámu: Acetátové
Polarizační: Ne
3. Ray-Ban RX7046 5364 – Ochrana proti modrému světlu
Značka: Ray-Ban
Kolekce: Ženy
Barva čočky: Průhledná
Tvar rámu: Squared
Materiál rámu: Plastové
Polarizační: Ne
4. DEV1S Wallhack
5. GUNNAR Maverick Gunmetal
Jak vybrat brýle na počítač
Při výběru brýlí na počítač byste se měli orientovat podle potřeb své zrakové vady. Možná vás ale překvapí, že existuje i speciální sorta brýlí určených pro práci (nebo hraní) na počítači, které jsou kromě dioptrií vybaveny speciálními vlastnostmi. Některé dokonce žádné dioptrie nemají a jsou vhodné i pro osoby bez zrakové vady – v takovém případě slouží pouze pro zmírnění únavy očí při dlouhodobé práci s monitorem.
Syndrom počítačového vidění
Už jste o něm slyšeli? Jde o jeden z poměrně nově popsaných problémů a pojí se právě s dlouhým sledováním počítačového monitoru. Podle některých výzkumů postihuje většinu lidí, kteří denně pracují s počítačem více než 2-3 hodiny. Taková doba strávená u počítače je dnes zcela běžná, ať už v práci nebo mimo ni. Dá se tedy říct, že syndrom počítačového oka může zažít prakticky skoro každý. Jak vzniká a jak se projevuje?
Příčinou je především fixace očí na krátkou ohniskovou vzdálenost. Tedy na monitor. Pro oči je přirozené těkání a časté přeostřování na různé vzdálenosti. Takto lidé zrak používali většinu historie a bohužel není možné, aby se za pár desítek let, kdy existují obrazovky, vyvinul a přizpůsobil k jejich sledování. Výsledkem je napětí vnitřního ciliárního svalu a dalších svalů oka. Při jejich „přetížení“ může dojít k problémům, jako je:
- Rozmazané vidění, zamlžený zrak
- Pocit řezání či pálení očí, pocit písku nebo cizího tělesa v oku
- Pocit suchých očí, nebo naopak slzení
- Méně často rozdvojení vidění
Toto jsou přímé projevy – a dost možná jste už některé z nich někdy zažili. Dále se mohou ale přidružit sekundární projevy, které nemusí být snadné ihned přiřadit správné příčině. Jde zejména o:
- Bolesti hlavy
- Únavu až vyčerpání
- Bolesti krční páteře
I tyto obtíže může mít na svědomí únava zraku anebo příliš dlouhá práce na počítači. Ale je tu i jedna dobrá zpráva.
- Projevy syndromu počítačového vidění obvykle nejsou dlouhodobého nebo trvalého charakteru. Naopak zpravidla odezní s dostatečným odpočinkem od práce na počítači.
Možná vás napadá i otázka, zda tyto problémy způsobují i jiné monitory a obrazovky – zejména TV nebo mobilní zařízení?
- Například u televize je ohnisková vzdálenost ostření přece jen větší, navíc soustředění nebývá tak urputné, aby docházelo k omezení četnosti mrkání. Tyto problémy se tedy vyskytují ve spojitosti s TV méně často. Bolest a únava očí však mohou nastoupit z trochu jiných důvodů. Zejména při špatně zvolené vzdálenosti sledování, kdy je třeba oči neúměrně namáhat.
- Ve spojitosti se stále intenzivnějším používáním mobilních zařízení se taky mohou objevovat podobné problémy se zrakem, páteří apod.
Může monitor zkazit zrak?
Běžně se říká, že televize nebo počítače kazí zrak. Není to však dáno nějakým zářením nebo přímým působením monitoru či obrazovky. Problém je právě únava z fixace očí na blízkou vzdálenost. Přidružené obtíže nemívají trvalý charakter a lze jim předcházet anebo se jich rychleji zbavovat správnou „oční hygienou“ při práci na PC.
Jak své oči chránit?
- Používejte kvalitní a co nejmodernější monitory s dostatečnou kvalitou zobrazení, pozorovacími úhly, rozlišením a obnovovací frekvencí. Starší monitory a obrazovky unavují oči obecně výrazně víc než modernější.
- Pracujte s jasem, přizpůsobujte ho jasu okolí nebo použijte automatické přizpůsobení.
- Nastavte si větší písmo a zobrazení tak, abyste mohli být od monitoru dál.
- Monitor umístěte tak, aby se na něm nevytvářely žádné odlesky. Nestavte ho proti zdroji světla (proti oknu, zářivce apod.)
- Při práci si dělejte pravidelné pauzy na odpočinek a protažení. I během práce se občas snažte zaostřovat na vzdálenější předměty, abyste zrak osvěžili.
- Noste adekvátní brýle.
Co mají umět brýle na počítač?
Brýle na počítač jsou poměrně specifická a nová kategorie. Dnes však pod tímto pojmem běžně najdete velký výběr produktů, které obvykle sdílejí podobné vlastnosti.
Dioptrie
Současné brýle na počítač mohou i nemusejí být dioptrické. Pokud ano, měly by mít skla takovou úpravu, která zajistí ostření na optimální ohniskovou vzdálenost od cca 40 do 70 cm. To je vzdálenostní rozpětí, ve kterém se obvykle při práci s monitory pohybujeme. U standardních čoček můžete zjistit, že vám na počítač příliš nevyhovují a například „tahají“ oči.
Antireflexní vrstva
Jedním ze základních „vylepšováků“ počítačových brýlí je standardně antireflexní vrstva. Tato vrstva koriguje odlesky, které se mohou na monitoru vyskytovat. Odlesky způsobují zkreslení a vyžadují vyšší námahu zraku, abychom správně rozluštili zobrazovaný obsah. To vede k vyšší únavě očí a s tím spojenými problémy.
Nízká hmotnost
Brýle na počítač nemusejí být zvlášť odolné (vzhledem k účelu použití), ale za to je zřejmě budete nosit mnoho hodin denně. Oceníte tedy lehké materiály. Většina těchto brýlí má velmi nízkou hmotnost a vyrábí se z plastových materiálů.
Filtr modrého světa
U některých brýlí se setkáte i s filtrem proti modrému světlu (např. pod názvem anti-blue-ray filtr apod.), které mohou obrazovky a monitory vyzařovat. Modré světlo má pravděpodobně významný podíl na únavě očí a nepřiměřená expozice může podle některých výzkumů vést i k poruchám cirkadiánního rytmu (potíže s usínáním apod.).
Speciální zbarvení
Dnes jsou běžné brýle s různě zbarvenými čočkami, toto zbarvení není pouze na efekt, ale má i specifické vlastnosti. U počítačových brýlí a herních brýlí pro vášnivé hráče na PC se lze často setkat s jemným žlutohnědým zbarvením. Toto zbarvení pomáhá právě odfiltrovat modré světlo a taky podporuje lepší kontrasty, rozlišování barev a rozeznávání detailů. Tyto brýle jsou oblíbené mezi sportovci, řidiči, ale taky počítačovými hráči.
Pro koho jsou brýle na počítač vhodné?
Brýle na počítač tedy nabídnou různé vlastnosti, které mohou pomoci proti únavě a namáhání očí. Pokud pracujete na počítači denně mnoho hodin (např. 5 a více), stojí za to o nich uvažovat a vyzkoušet, zda vám nepomohou zlepšit výkonnost a odstranit únavu a některé symptomy počítačového vidění. Na speciální brýle však nelze spoléhat jako na nějaký zaručený lék. Nejlépe uděláte, pokud zkombinujete kvalitní brýle s ostatními (výše uvedenými) body zrakové hygieny.
Ceny brýlí na počítač
Kolik mohou stát kvalitní brýle na počítač? Rozpětí je opravdu enormně rozmanité, protože záleží na tom, co od brýlí očekáváte a jaké vlastnosti mají splňovat. Pokud oslovíte optika a budete požadovat speciální brýle na míru vaší oční vadě a optimální pro práci na počítači, zaplatíte tisíce korun – pravděpodobně navíc více, než by vás vyšly „obyčejné“ brýle na dálku.
Stejně tak lze koupit sériově vyráběné, levné brýle na počítač od cca 500 Kč. Mohou mít UV ochranu, filtr proti modrému světlu, ale zřejmě nebudou dioptrické nebo budou dioptrie předem naměřené. Takové brýle mohou být vhodné na zkoušku, pokud nemáte žádnou oční vadu. V opačném případě je vhodné hledat spíše kvalitu a brát takové brýle jako speciální pracovní nástroj a ochrannou pomůcku.